Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Plus 7 dní píše: „Priama akcia“

22. február 2007

Ako ste si mohli všimnúť v našom diskusnom fóre, v čísle 6/2007 bulvárneho týždenníka Plus 7 dní sa objavil článok o súčasnom anarchistickom hnutí na Slovensku. Ak sa ti nepodarilo alebo nechcelo kupovať P7D článok si môžeš prečítať tu. Tvoje dojmy radi uvítame v diskusnom fóre.

Priama akcia

Slovenskí anarchisti sa zatiaľ neradikalizujú, plánujú však bojovať na všetkých frontoch za totálnu slobodu jednotlivca

Chaos, bordel, neporiadok - to je najrozšírenejšie vnímanie slova anarchia. Anarchisti sú pre mnohých ľudí nebezpeční teroristi s bombami, agresívni výrastkovia so zahalenými tvárami, ktorí sa predvádzajú na rôznych demonštráciách, mávajú červeno-čiernymi vlajkami a principiálne bojujú proti všetkému. Chcú zrušiť mocenské štruktúry, monopoly, kapitál, peniaze, štát je pre nich utlačujúcou autoritou. Proti anarchistickej slobode kázal krátko po menovaní aj nový pápež Benedikt XVI. Na Slovensku je síce anarchizmus ešte len v plienkach, jeho sympatizanti však už majú vlastné časopisy a internetové rádio, organizujú verejné kampane napríklad proti voľbám či na podporu nejakej skupiny štrajkujúcich. Červená farba na ich zástave značí preliatu kry a úsilie o ekonomické oslobodenie, čierna totálnu slobodu. Poriadok bez vlády: „Samozrejme, že sa stretávame s názorom, že anarchia je chaos, hoci nám ide o pravý opak. Anarchistom V minulosti prischla negatívna nálepka a pre ľudí je potom ťažké pochopiť, že nám ide o presadenie slobody jednotlivca ako základnej hodnoty v spoločnosti, čo sa dá docieliť len odstránením moci. Raz niekto celkom trefne poznamenal, že anarchizmus je poriadok bez vlády. To súvisí s dôležitým faktom - štát a spoločnosť nie sú to isté, aj keď sa nám to naši politici snažia nahovoriť,“ formulujú svoje názory slovenskí anarchisti Patrik Král a Michal Tulík. Niektorí členovia tejto skupiny sa cielene vyhýbajú uvádzaniu mien, odmietajú aj komunikáciu s médiami, keďže ich považujú za jeden z nástrojov moci. Bojujú jednoducho na všetkých frontoch.

Anarchizmus na Slovensku nemá takú tradíciu ako napríklad v Česku, rozvinul sa u nás až po páde komunizmu. Od roku 1999 tu fungovala Československá anarchistická federácia (CSAF), ktorá združovala anarchistov z Česka aj zo Slovenska, V súčasnosti pôsobí už len anarchistická organizácia Priama akcia, ktorá je členskou sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich - konfederácie anarchistických odborových zväzov a skupín z pätnástich krajín sveta. „V súčasnosti tvoria Priamu akciu regionálne skupiny Bratislava, Východ a Západ,“ opisuje situáciu Michal Tulík, člen Priamej akcie.

Proti byrokratickým odborom: „Anarchistické odborové zväzy sa vyznačujú nehierarchickou organizáciou bez platených funkcionárov, sú riadené členskou základňou a záujmy presadzujú priamymi akciami. Naša Priama akcia je združením ľudí, ktorí nechcú byť ticho pred svojvôľou politikov a zamestnávateľov, sústreďujeme sa na vzdelávaciu a kultúrnu činnosť, prednášky, ale aj podporu štrajkujúcich skupín.“ Tou bol napríklad známy železničiarsky štrajk v roku 2003, pri ktorom členovia Priamej akcie distribuovali medzi železničiarmi špeciálne vydania svojich novín, podporili tiež štrajk učiteľov i lekárov. Jednou z akcií, kde sa najviac angažovali, bola podpora robotníkov z rakúskej firmy SCP/Mondi Business V Ružomberku. Keďže tamojší nespokojní robotníci vytvorili nezávislý odborársky zväz, ktorý sa postavil rovnako proti vedeniu firmy, ako aj odborovej byrokracii, anarchisti neváhali podporiť nielen protestný míting pred sídlom firmy, ale aj pred rakúskym veľvyslanectvom v Bratislave. Známi odborárski bosovia sú, prirodzene, pre anarchistov neprijateľní. „Problém klasických odborov je jednak ich prehnaná snaha vyvarovať sa otvoreného sporu, jednak to, že ide o organizáciu, kde radoví členovia nemajú veľkú váhu,“ zdôvodňuje radikálne Michal. „Odbory dobre vedia, že sú neefektívne, ale sú natoľko byrokratické, že nehľadajú cestu v priamejších akciách na presadenie požiadaviek. Sú posadnuté myšlienkou sociálneho partnerstva a domnievajú sa, že zamestnanci a zamestnávatelia majú záujmy, ktoré je možné zladiť - čo je, samozrejme, nezmysel,“ uzatvára.

Voľby ako reality šou: Patrik dodáva, že „väčšina ľudí už prišla do konfliktu s mocou, nech ju už predstavuje čokoľvek, a anarchizmus kladie na prvé miesto boj proti tejto moci. Moc korumpuje, a preto ľudia, ktorí ju majú, si nikdy nemôžu získať našu dôveru a nikdy sa na nich nemôžeme spoliehať.“ S týmto odmietaním každej nanútenej autority súvisia aj aktivity, ktorých sa moderný anarchizmus bezprostredne týka, od sledovania porušovania ľudských práv cez ekologické hnutia, feminizmus a antifašizmus. Slovenskí anarchisti spustili na sklonku minulého roku historicky prvé anarchistické vysielanie cez internetové rádio, svojpomocne vydávajú časopis Podaj ďalej, distribuujú však aj český anarchistický časopis A-kontra či anarchofeministickú Priamu cestu. V minulosti stáli za ekologickou kampaňou proti výstavbe lyžiarskeho strediska v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, organizovali aj Medzinárodný deň proti praktikám McDonald‘s pred jeho slovenskými pobočkami. Pred poslednými parlamentnými voľbami pripravili kampaň (Ne)voliť nestačí. V nej spochybnili voľby ako pilier zastupiteľskej demokracie a označili ich za najobľúbenejšiu reality šou: „Vy si vyberiete toho, koho sa najmenej bojíte, a on vám bude štyri roky vládnuť... Naším cieľom je povzbudiť ľudí, aby sa nebáli prejavovať názory a záujmy priamo, bez sprostredkovateľov. Prvým krokom je spojiť sa s podobne zmýšľajúcimi, začať sa organizovať a konať solidárne. Pri priamej akcii neplatí žiadne o nás bez nás, priama akcia je o nás a prostredníctvom nás. Môžeš voliť neplatným lístkom, napríklad vlastným alebo nesprávne vyplneným. Takto môžeš ukázať, že odmietaš toto divadlo.“

Ani antiglobalisti, ani extrémisti?: Prívrženci anarchistického hnutia nesmú chýbať na mohutných protestoch proti globalizácii. „Anarchisti však nemôžu byť antiglobalisti, keďže hovoria o medzinárodnej solidarite,“ tvrdia. „Určite sú proti globalizácii kapitalizmu, ale nazývať ich antiglobalistami je mätúce.“ Na protestoch proti obchodným a finančným organizáciám sa podľa nich zúčastňuje také široké spektrum ľudí, že zaškatuľkovať protestujúcich pod jeden politický smer je proste nemožné. Luboš Blaha z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied k tomu dodáva: „Anarchizmus stojí mimo štandardného politického spektra, veď už na základe jeho definície nemôžu existovať anarchistické politické strany, preto sa anarchizmus často vníma ako marginálny politický prúd. Nie je to však pravda - anarchizmus je veľmi významný politický smer súčasnosti.“ Ľ. Blaha podotýka, že najmä v posledných desaťročiach vzniká popri narastajúcej globalizácii čoraz silnejší odpor v podobe hnutia takzvaného alterglobalizmu, v ktorom hrajú rôzne anarchistické prúdy významnú úlohu: „Alterglobalizmus na rozdiel od antiglobalizmu neodmieta globalizáciu samotnú, ale bojuje za iné, alternatívne formy globalizmu, ktoré nemajú charakter ekonomickej nadvlády, ale skôr mierového spolužitia a sociálne spravodlivej globálnej spoločnosti. V porovnaní s minulosťou ide O jeden z najaktívnejších a najkoncepčnejších prejavov anarchizmu.“ Aj keď sa nedefinuje ako násilný či nenávistný ideový smer, svojou podstatou útočí priamo proti základným pilierom štátnej moci. To je aj dôvod, prečo v štatistikách extrémistickej scény z dielne Ministerstva vnútra SR figurujú okrem iných aj anarchistické hnutia. Podľa polície „protesty proti NATO uskutočnené u nás prebehli bez vážnejších incidentov. V súčasnosti ľavicové spektrum extrémistickej scény možno považovať za málo problematické. Rizikové boli najmä akcie hromadného charakteru, ako počas summitu NATO v Bratislave, ktoré si z dôvodu možných konfliktov a fyzických napádaní zo strany pravicových extrémistov vyžadovali nasadenie väčšieho množstva síl a prostriedkov policajného zboru“.

Mládež: Policajné štatistiky evidujú sotva dve stovky ľavicovo orientovaných aktivistov, zväčša z Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja, čo je skromný počet napríklad oproti susednému Česku. Anarchisti v súlade so svojou antipatiou k polícii odmietajú nielen tieto počty, ale svoje zaraďovanie do ľavého spektra a tiež medzi extrémistov, kde sa paradoxne ocitajú vedľa svojich úhlavných nepriateľov neonacistov: „Nestojí za nami žiadna násilná činnosť, na rozdiel napríklad od polície či politikov. Čo je však podstatnejšie, platná legislatívna norma sa dá použiť proti každému kritikovi spoločenského usporiadania a ľavicovým extrémistom sa tak môže stať aj nahlasovateľ pokojnej demonštrácie, environmentalista či názorový odporca vládnej politiky. Pohľad štátu na extrémizmus je teda buď prejavom vrcholnej absurdity a nevzdelanosti autorov koncepcie boja proti extrémizmu, alebo prejavom skutočnej spoločenskej hrozby,“ obhajujú sa.

Aj polícia pripúšťa, že na Slovensku sa v súvislosti s anarchizmom zatiaľ nedá hovoriť o radikalizácii. Podľa pozorovateľov z tohto prostredia je chybou vidieť za anarchizmom, zvlášť tým slovenským, ľudí žijúcich mimo reality. „V skutočnosti sú medzi nimi študenti, nezamestnaní, pracujúci ľudia, vekovo skôr mladší,“ podotýka sympatizant anarchizmu Tomáš. „Určite nik z nich nečaká, že svet sa zmení podľa ich predstáv a zo dňa na deň. Skôr sa snažia presadzovať anarchistické postoje zo svojej pozície, skrátka, čo najviac sa priblížiť svojmu presvedčeniu v bežnom živote.“

PETER GETTING

Pre plný dojem z článku prinášame aj ilustračné fotky:

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in