Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.



Piknik 2006 – Vroclav

4. júl 2006

Býval som nejaký čas v Krakove, tak som sa rozhodol, že pôjdem pozrieť do Vroclavi. Nebola to náhoda vybrať si čas, kedy sa uskutočnila štvordňová akcia na všetkých vroclavských squatoch.

Vo štvrtok 15. 6. 2006, v deň začiatku akcie, sa mi nepodaril stop, takže na Wagenburg (ul. Paczkowska 26) som dorazil až keď z hlavnej prízemnej budovy už skladali aparát, na ktorom mali podľa plánu zahrať poľské Slowa we krvi, Betoniarki, nemecké ADK a ďalšie kapely, tiež bola diskopárty. Vo Wagenburgu je okrem hlavnej budovy aj viacero maringotiek a v tento piatok je tu roztiahnuté aj cirkusové šapitó. Určite vystupovali Kejos theater cirkus! O čo ide? Inteligentná pantomíma, vtipné žonglovanie, triky a zábava v perfektnom podaní squaterov, ktoré som mal možnosť vidieť pri inej príležitosti. Medzi obyvateľov squatu možno zarátať aj päť kohútov a jednu sliepku.

Akcia ale pokračuje v Centre reaktivacji kultury – CRK – (ul. Jagielloñczyka 10 C/D), kde sa presúvam krátko pred večerom. Tu už panuje zvláštna atmosféra poľských kamenných domov, ktoré zvierajú medzi sebou toto alternatívne stredisko. V dvojposchodovej budove na vrchnom poschodí bývajú obyvatelia domu, je tu kuchyňa. Na prvom poschodí spíme my, návštevníci, v inej miestnosti sa chystá Food not bombs. Na prízemí je koncertná sála, pivnica a záchody. V druhej budove je premietacia miestnosť, bar a miestnosť na diskusie, workshopy.

Medzičasom sa už na dvore hrá stolný futbal, fičí hudba z gramofónov, ľudia postávajú a rozprávajú sa. V premietacej miestnosti sedí asi 20 ľudí, ktorí sledujú videá a diskutujú s delegátmi prípravného výboru NO G8 v Nemecku 2007. Do St. Petersburgu 2006 na tohtoročné stretnutie G8 zase pozývajú dvaja Bielorusi, ktorí sa snažia prekonať predsudky o Rusku. Pomaly sa tiež rozbieha koncert, nemám ale dnes chuť naň, tak sa motám okolo distribúcie tričiek, knižiek, CD s problematikou G8, subkultúrnych materiálov a doplnkov oblečenia. Ochutnávam vegánske jedlo, ktoré je, verte-neverte, chutné a sýte. Stretávam ešte ľudí z Estónska, Nemecka, Slovinska, zmorený zaspávam, hoci z poschodia nižšie znejú gitary a bicie kapiel Monster, 19 wiosen, El banda a.i.

Ráno sa zobúdzam prvý, všetci spia, niektorí len hodinu. Bez problémov s vodou či prúdom riešim rannú hygienu, čo je fajn, lebo podmienky v squatoch a alternatívnych centrách sú rozličné. Okolo obeda sa idem prejsť do mesta, na Vroclavskú univerzitu a námestie.
Pristavím sa pri imidži účastníkov účastníčok pikniku. Na ulici je vidno moderný stereotyp – chlapík holá hlava, športové oblečenie, dievča dlhé učesané vlasy blond či brunet sukňa alebo rifle s ružovým opaskom. Tuná na pikniku je to pestré, vlasy rozličných farieb a účesov s dredami či bez, pri oblečení viacej prevažuje čierna farba, ale aj všetky ostatné farby sú zastúpené.

V sobotu 17. 6. sa vydávam so skupinkou pešo z Jagielloñczyka na squat  Kromera (ul. Kromera 6A), iní idú dodávkami či električkou. Cesta vedie okolo Odry pri západe slnka, štípu komáre. Pred dvojposchodovým squatom chvíľu čakáme než odíde hliadka, nechceme byť legitimovaní. Potom čakáme, kým sa podarí zabezpečiť v budove elektrinu. Po hodine sa začína premietať v preplnenej vydýchanej miestnosti film Xaviera Zulawskiego Chaos. Film sa odohráva v Poľsku, hrdinom je pankáč, hrajú aj mafiáni, prostitútky, díleri narkotík. Možno si zjesť fajn vegánske/vegetariánske jedlo, ísť do podzemných priestorov na techno alebo hore je koncert kapely, ktorá používa parochne, farby na tvár a kostýmy – výrazne prekračuje stereotypy v obliekaní, maľovaní a vystupovaní. Odchádzam až okolo 3 hodiny nadránom spokojný spať na CRK.

V nedeľu vládne slnečné počasie, diktuje pohodu a najväčšiu dobrotu, ktorú si pripravili aktívni ľudia z Vroclavi. Najskôr sa rozdáva v parku neďaleko CRK jedlo pre asi 40 hladných  sociálne slabších ľudí a potom sa presúvame na miesto, ktoré plagáty označili „Dozviete sa v pravý čas.“ Konkrétne ide o pol roka vysťahovaný squat, v ktorom predtým bývali hlavne dievčatá a ktorý na tento jeden deň ožil. Visia vlajky na dome, do obrovskej záhrady hrá hudba cez elektrinu z generátora, vo vzduchu vonia vegánsky gril, zjesť sa dá zeleninový šalát a na strome sú čerešne. Niekto hrá stolný futbal, iný sa opaľuje alebo si číta, ďalšia sa rozpráva... Mne sa páčia pohľady okoloidúcich cez plot, ktorí zvyknutí na ticho v záhrade zrazu vidia 40 ľudí, ktorí sa tvária akoby tam boli odvždy. K večeru, hoci sa mi vôbec nechce, opúšťam veselú spoločnosť, cestujem späť do Krakova.

Návštevu Vroclavi môžem iba vrele odporučiť každému/každej , ktorý/á má chuť spoznať nových ľudí, pobývať si na squatoch či spoznať iné mesto.

Daniel Drevený
Info: www.punx-piknik.prv.pl













Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok








 
ODPORÚČAME



(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in