Opera pre deti Kominárik – o rozvoji kapitalizmu a triednych rozdieloch

8. júla 2013

Opera pre deti Kominárik – o rozvoji kapitalizmu a triednych rozdieloch

8. júl 2013

Keď som na túto operu pre deti išiel s dcérou, netušil som, aká bude zaujímavá. Kto má deti a vníma ideológiu, ktorú v sebe nesie väčšina klasických rozprávok a príbehov, vie, že je dosť ťažké nájsť medzi nimi také, ktoré v sebe majú čosi viac ako len nejasné náznaky kritiky voči existujúcemu politicko-ekonomickému systému.

Občas sa objaví nejaká tá ekologická téma alebo príbeh o zlých zvieratách alebo nenásytných ľuďoch. Rozprávky bývajú založené na „dobre“ a „zle“, ktoré medzi sebou bojujú.
 
S dcérou poznáme takéto rozprávky, ale pri ich čítaní či sledovaní je dosť ťažké vytvoriť si iný názor na svet ako ten, že za všetko zlo môžu zlí ľudia, zlí králi či ich ešte horší radcovia atď., a že keby boli všetci ľudia (dnes stačí vymeniť kráľov za šéfov a politikov) dobrí, všetko zlo by proste zmizlo.

Niekedy nie je jednoduché vysvetľovať, prečo princezné, princovia či králi neboli a nie sú takí „dobrí“, alebo dcére odpovedať na otázky, prečo musím chodiť každý deň do práce, ktorá ma nebaví (a teda je to pre mňa „zlé“), prečo sa rúbe prales v Brazílii (hoci vieme, že je to „zlé“ pre planétu), či prečo ľudia v afrických krajinách nemajú dosť jedla a deti umierajú (čo je očividne tiež „zlé“).

Viem, že nie vždy to dokážem vysvetliť podľa svojich predstáv, a preto som naozaj rád, že sme natrafili na Kominárika. V ňom sú jednoduchou formou zobrazené niektoré súvislosti kapitalizmu, ako v tomto prípade detská  práca v Anglicku, kde tým „zlým“ je vlastne systém, v ktorom žijeme.

Keďže som sa mal možnosť zoznámiť sa so začiatkami kapitalizmu a detskej práce vďaka dielu Kapitál od Karla Marxa, počas sledovania opery som mal pocit, akoby som ho práve čítal. V opere rodičia predávali malých chlapcov do rúk majstrov, aby pracovali ako kominárikovia v otrasných a život ohrozujúcich pracovných podmienkach. Nielen chlapci, ale aj dievčatá, však v tomto období museli pracovať už od štyroch rokov – niektorí ako kominári, iní v pekárňach, textilkách a iných továrňach po boku rodičov.

Toto obdobie bolo popretkávané protestmi a štrajkami. Po tom, ako sa zistilo, že obyvateľstvo začína degenerovať pod vplyvom otrasných pracovných podmienok, nedostatočnej výživy a oddychu, boli prijaté prvé zákony, ktoré tomu mali zabrániť. V Kominárikovi sa napríklad spomína zákon o zákaze detskej práce (v roku 1833 bolo Továrenským zákonom (Factory Act) zakázané zamestnávanie detí do 9 rokov). Úplný koniec detskej práce v Anglicku však prišiel až podstatne neskôr s rozvojom povinnej školskej dochádzky. Vo viacerých krajinách sveta sa detská práca využíva dodnes.

Samotný dej Kominárika a rozuzlenie nenapíšem. Kto si chce operu pozrieť (a keďže je interaktívna, aj sa do nej aktívnejšie zapojiť), tomu nebudem kaziť zážitok.

Ak vieš o nejakých ďalších zaujímavých dielach s triednou tematikou pre deti, pošli nám tip na niektorý z týchto kontaktov.

Daniel Drevený

Viac o hre Kominárik:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Little_Sweep