Odpoveď na reformu školstva v Mexiku: priame akcie, časovo neobmedzený štrajk a solidarita

4. októbra 2008

Odpoveď na reformu školstva v Mexiku: priame akcie, časovo neobmedzený štrajk a solidarita

4. október 2008

Učitelia a učiteľky z mexického štátu Morelos včera vstúpili do 48. dňa časovo neobmedzeného štrajku proti návrhu reformy školstva. Vo štvrtok 2.10. sa k ich pochodu pridali kolegovia z celej krajiny. Prebiehajú aj ďalšie priame akcie na podporu požiadaviek učiteľov. Za zmienku stojí, že reformu, ktorá by učiteľov zbavila pracovných istôt, im nanútila ich odborová šéfka.

Radoví členovia a šéfka odborov

Okrem štrajku zorganizovali učitelia zo Sección 19 (súčasť zväzu Sindicato Nacional de Trabajadores para la Educación (SNTE)) stanový tábor v meste Cuernavaca a uskutočnili blokády diaľnic, „oslobodenie“ colnej stanice a 85 km dlhý pochod na sever k Mexico City s požiadavkou zrušenia plánu reformy.

Návrh reformného zákona s názvom Alianza por la Calidad de la Educación (ACE: Dohoda o kvalite vzdelávania) vyjednala s federálnou vládou Elba Ester Gordillo, šéfka odborov SNTE, ktorá vládu verejne podporuje a je s ňou zadobre. Je známa tým, že v roku 2006 organizovala štrajkokazecké odborové organizácie na potlačenie štrajku, ktorý viedli členovia jej vlastného zväzu v štáte Oaxaca.

Dôvody a priebeh najnovších akcií

Učitelia hovoria, že ACE im vezme istoty ich pozície a ohrozí schopnosť plánovať vyučovanie. Proti tomuto návrhu zákona sa priamymi akciami postavili aj učitelia zo štátov Quintana Roo, Oaxaca, Guerrero, Michoacán a Veracruz. Došlo k štrajkom, verejnému páleniu straníckej propagandy (všetkých troch hlavných strán), okupáciám štátnych úradov školstva, vo všetkých hlavných mestách štátov, kde sa učitelia zmobilizovali sa postavili stanové tábory, a solidaritu ponúkli aj študenti (aj keď rodičia tomu neboli veľmi naklonení, zvlášť v Morelos).

Učitelia z Morelos, ktorí vo štvrtok pochodovali mestom, boli príjemne prekvapení približujúcim sa skandovaním delegácie SNTE z Oaxaca „Bratia z Morelos, Oaxaca vám podá ruku!“ a „Držte sa v Morelos, Oaxaca povstane!“. S nimi dorazili na solidárny pochod aj delegácie z Zacatecas, Puebla, Tlaxcala a Veracruz.

Hnutie iniciovala silnejúca vplyvná skupina radových členov odborov zo zväzu SNTE, ktorá sa označuje Coordinadora Nacional de Trabajadores para la Educación (CNTE: Národná koordinácia učiteľov v školstve), ktorá vznikla ako odpoveď na zákernú zradu štrajku učiteľov z Oaxaca (2006) šéfkou odborov Gordillo.

Učitelia sľúbili, že štrajk bude pokračovať, dokým sa neupustí od ACE a údajne plánujú narušiť parlamentné voľby, ktoré sa majú konať v nedeľu.

Ľudové hnutie v Oaxaca z roku 2006 v tej dobe vytvorilo Ľudové zhromaždenie obyvateľov Oaxaca (APPO). Boli v ňom odborári (radoví členovia, aj funkcionári), ako aj obyvatelia komunít. Heslom APPO bolo „Žiadni líder za nás nevyrieši naše problémy“. Ich akcie sa stretli s masívnou odpoveďou polície, ktorá počas protestov zavraždila niekoľko účastníkov. Najznámejším sa stala vražda amerického novinára. Povaha APPO je z anarchistického pohľadu kontroverzná. Na jednej strane antikapitalistická a proti oficiálnym politickým stranám, na strane druhej APPO odmietli bojkotovať voľby a niektorí jeho predstavitelia si na ňom vybudovali politickú kariéru (jeden z nich sa napríklad stal primátorom). Do akej miery sa odzrkadľuje dedičstvo tohto hnutia v aktuálnych protestoch, nevieme.

Podľa libcom.org a Wikipedie spracoval Michal Tulík