Nevyplácanie mzdy a príklad pracovnej agentúry LNY
11. august 2014
V polovici minulého roka nás vďaka kampani Ideš na brigádu? kontaktoval bezradný brigádnik agentúry LNY s tým, že agentúra mu dlhuje výplatu. Podľa zmluvy mali byť peniaze vyplatené najneskôr 30 dní po vykonaní sprostredkovanej práce, no svojich 150 eur nedostal ani po dvoch mesiacoch. Išlo pritom o zásadnú sumu nevyhnutnú na zaplatenie účtov a prežitie. Agentúra odmietala komunikovať, neodpovedala na maily ani telefonáty. S brigádnikom sme sa stretli, aby sme sa o situácii dozvedeli viac a spoločne dohodli prípadné kroky k získaniu dlžných peňazí. Ako to dopadlo a zopár informácií o agentúre LNY, približuje článok.
Ak je problém, treba konať priamo
V prvom rade treba povedať, že podobnú skúsenosť má s agentúrou LNY viacero ľudí. Brigádnik, s ktorým sme boli v kontakte my, sa po nekonečných vyvolávaniach do agentúry nakoniec dovolal, no pracovníčka LNY mu iba oznámila, že peniaze nedostane, lebo majú problémy s objednávateľom práce. Aj preto sa brigádnik napokon rozhodol obrátiť na inšpektorát práce a políciu, keďže nevyplatenie mzdy je trestný čin. Lenže nepomohlo ani to. Dozvedel sa akurát, že na LNY je podaných viacero trestných oznámení, ktoré však polícia uzavrela tak, že firma nemá peniaze od objednávateľov, a preto sa nevyplácanie brigádnikov dá považovať za akceptovateľné (resp. že nie je dôvod na začatie trestného stíhania, pretože v konaní páchateľa nebol preukázaný úmysel).
Brigádnik v tejto nepríjemnej situácii síce konal, no uprednostnil nepriame formy aktivít. Vložil nádej do úradov, a keď zistil, že touto cestou nič nedosiahne, upustil aj od uskutočnenia spoločných protestných akcií s Priamo akciou, ktorými sa skôr dalo dosiahnuť vyplatenie dlžnej sumy.
Koncom roka 2013 sa PA ozval ďalší brigádnik, ktorý tiež pracoval pre LNY. Ani jemu nevyplatila agentúra všetky peniaze za prácu, no situáciu vyriešil po svojom a úspešne bez akýchkoľvek úradov. Jeho skúsenosť si môžeš prečítať tu.
Rozhodli sme sa teda viac si posvietiť na LNY a upozorniť ďalších pracovníkov nielen na to, že je možné si vydobyť peniaze, ale aj na to, aby zvážili prácu pre LNY.
LNY - „Nie sme štandardná agentúra“
Ak máme posudzovať štandard podľa toho, či firma vypláca za vykonanú prácu, tak LNY na svojom webe neklame, keď tvrdí, že nie je štandardná agentúra. Sťažnosti od nahnevaných ľudí, ktorí doteraz nevideli svoju výplatu, sa objavili aj na facebooku a dokonca aj v médiách.
Nevyplatenie mzdy a zákony
Zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ je povinný vyplácať zamestnancovi mzdu (§ 129 ods. 1) v termíne dojednanom v pracovnej alebo kolektívnej zmluve. Ak termín nie je dojednaný, mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Toto ustanovenie platí rovnako pre bežných zamestnancov aj pre brigádnikov.
Ak zamestnávateľ mzdu nevyplatí včas alebo vôbec, z právneho hľadiska má zamestnanec niekoľko možností:
Získaj späť svoje peniaze
Opísali sme dva prípady, kde pracovníci konali odlišne, čo sa podpísalo pod dosiahnuté výsledky. V jednom prípade bola aktivita v konečnom dôsledku na strane pracovníka. Peniaze dostal. V druhom prípade pracovník sa pracovník spoľahol na políciu. Peniaze doteraz nedostal.
Je na samotných pracovníkoch, akým spôsobom sa pokúsia vyriešiť svoje problémy. My odporúčame konať kolektívne a priamo. Človek dokáže viac, keď sa má na koho obrátiť a nie keď je sám.
Ak máš problém v práci a chceš ho riešiť s Priamou akciou, najlepšie je ozvať sa a dohodnúť si stretnutie, aby sme mohli problém prediskutovať a spoločne s tebou pripraviť stratégiu. Vďaka skúsenostiam s podobnými aktivitami môžeme vyvinúť väčší tlak na šéfov.