Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.NBZ včera, dnes a zajtra

20. december 2006

Písanie a publikovanie sa tradične chápe ako zdroj individuálneho intelektuálneho rozvoja, potešenia či poučenia. Takéto chápanie publikačnej činnosti a skutočnosť, že na Slovensku neexistuje anarchistický vydavateľský projekt dalo v roku 1999 impulz k vzniku Nakladateľstva bod zlomu (NBZ). 

Prvé nesmelé kroky

Na začiatku boli dvaja kamaráti, ktorých zaujal dokument o Noamovi Chomskom. Rozhodli sa, že si dajú tú námahu, dokument prepíšu a vydajú ako brožúru. V roku 1999 bol na svete prvý titul pod hlavičkou, ktorá vystihovala pocity aj myšlienku, ktorá stála za všetkým. Názov “bod zlomu” bol vyjadrením niečoho intenzívneho, niečoho, čo vtedy výrazne zasiahlo naše zmýšľanie. Po vzniku Priamej akcie sa NBZ stalo jej spolupracujúcou skupinou so zámerom držať sa pôvodného cieľa – sústrediť sa prevažne na preklady literatúry zaoberajúcej sa slobodným hnutím pracujúcich a priblížiť diela, ktoré sú bežne ťažko dostupné alebo dostupné len v cudzom jazyku. Všetko v benefičnom a neziskovom duchu.

Ďalšie tituly – 1999-2006

Nadšenie z výsledkov vlastnej práce viedlo k tomu, že v rokoch 1999-2000 začíname zháňať ďalšie tituly na preklad. A tak sa v roku 2002 dostávajú k slovenským a českým čitateľom a čitateľkám dve brožúry venujúce sa vzťahu anarchizmu a marxizmu. Prvou je viac-menej osobná spoveď známeho anarchistu Michaila Bakunina. Druhá je akademickejším a teoretickejším zhrnutím problematiky od Lasla Sekelja.
Po vyše troch rokoch práce na prekladoch vyšli v roku 2002 ďalšie dva tituly. Najprv je to brožúra, ktorá v krátkosti približuje rôzne formy sebaobrany na pracovisku. Po nej nasledoval preklad u nás doteraz stále jedinečnej publikácie na tému ekológie. Kniha, ktorá vyšla v spolupráci s českou Anarchistickou knižnicou FSA, dvihla latku pre ďalšiu činnosť – čo sa týka kvality prekladu (hoci stále je čo kritizovať), výberu textu, aj grafického spracovania.
V rokoch 2002-2006 sa vymenili ľudia, ktorí sa podieľajú na NBZ a aj samotná publikačná činnosť nadobudla nový rozmer. Oveľa väčší dôraz sa začal klásť na audiovizuálnu dokumentaristickú tvorbu. Rozvinuli sme priame kontakty s nezávislými dokumentaristami zo sveta, čoho výsledkom je vydanie dokumentu nemeckých AK Kraak o argentínskej samosprávnej továrni Zanon (v spolupráci s www.streetparty.sk). Veľmi otvorený prístup sme zaznamenali aj od tvorcov z Pacific street films z USA, ktorí nám poskytli a plánujú poskytnúť niekoľko svojich dokumentov. Zatiaľ je vonku CD a DVD Anarchizmus v Amerike.

2007 a budúce smerovanie

Aký bude rok 2007? Veríme, že progresívny. A to z viacerých dôvodov. V prvom rade, rozšíril sa okruh prekladateľov, čo môže urýchliť publikovanie nových titulov. Edičný plán sľubuje DVD o židovských anarchistoch v USA a policajnom násilí v Brazílii. Pohrávame sa aj s myšlienkou vytvorenia samostatnej edičnej série v rámci NBZ orientovanej na najnovšie teoretické a akademické prístupy k anarchizmu, čím by sme radi posunuli teoretickú (a hádam aj praktickú) úroveň anarchizmu. Vďaka novému technickému vybaveniu môžeme zefektívniť prácu s CD a DVD a čo nás teší asi najviac je prepojenie našej aktivity s filmovým festivalom Nie všetko už bolo povedané a... A zvyšok je možno aj na tebe. Tam, kde je radosť z práce a nadšenie, tam môžu z malých vecí vzniknúť veľké.
Berme to tak, že Nakladateľstvo bod zlomu je stále v plienkach. Do akej podoby vyrastie nezáleží na nejakej abstraktnej bytosti či sile, ale na záujme a zápale hocikoho.

Kto chce, POMÔCŤ môže takto:

- PREKLADY: pomoc s prekladmi, čo je v podstate alfa a omega základu činnosti NBZ.
- FINANCIE: finančná podpora alebo benefičná aktivita na pomoc NBZ, z ktorej by sa mohla nakúpiť literatúra, platiť samotné vydávanie brožúr alebo kníh, nakúpiť CD/DVD nosiče apod.
- PUBLIKÁCIE: poskytnutie zaujímavej literatúry a iných titulov na preklad alebo nejakých tipov.
- DISTRIBÚCIA a PREMIETANIE: šírenie našich titulov v tvojom okolí alebo zorganizovanie premietania, prípadne filmového festivalu v tvojom meste.
- TY, TVOJE JA a ešte raz TY: ak spĺňaš aspoň niečo z tohto alebo chceš inak pomôcť, kľudne sa môžeš stať súčasťou kolektívu NBZ a rozhodovať o jeho smerovaní.

Nájdi si nás na: http://nbz.priamaakcia.sk 
e-mail: nbz(zavináč)priamaakcia(bodka)sk

NBZ
P.O. Box 16
840 08 Bratislava 48


Doteraz vydané tituly:

Noam Chomsky “Nevyhnutné ilúzie, médiá a propaganda”
(A4, 12 strán, 10 Sk, 1999 - VYPREDANÉ)
Prepis televízneho dokumentu o myšlienkach známeho politického aktivistu.

Laslo Sekelj “Anarchizmus, marxizmus a priama demokracia”
(A5, 16 strán, 12 Sk,1999)
Kapitola z knihy Václava Tomka “Anarchism: Community And Utopia” je akademickým a zároveň ľahko čitateľným pohľadom na vzťah anarchizmu a marxizmu.

Michail Bakunin “Marxizmus, sloboda a štát”
(A5, 32 strán, 12 Sk,1999)
Bakuninove názory na Marxa, marxizmus, štát, Prvú internacionálu či sociálnu revolúciu.

Úvod do foriem priamych akcií pracujúcich – vrecková príručka pre naštvaných pracujúcich
(A5, 16 strán, 12 Sk, 2002)
Stručný opis rôznych priamych akcií a príklady z praxe: štrajk dobrou pracou, maródka, normálny štrajk, okupácie a štrajky v sede, poškodzovanie, spomalenie, solidarita, práca podľa pravidiel a 12 tipov ako si zlepšiť prácu.

Graham Purchase “Anarchizmus a ekológia”
(A5, 172 strán, 2002, 120 Sk - VYPREDANÉ)
Cenný úvod do problematiky ekológie a anarchizmu. Z kapitol napríklad Komunita a ekologický región, Princíp bioregionálnej federácie, Anarchizmus, teória chaosu a metafyzika prírody, Anarchosyndikalizmus, technológia a ekológia, Sociálna ekológia, Feminizmus, Práva zvierat, Mikrostatok, ekonómia a ekológia...

Zanon – továreň bez šéfov. Maté, hlina a výroba
(CD/DVD, 53 min., 50/60 Sk, 2005)
Dokument o zamestnancoch argentínskej továrne Zanon, ktorí vyhodili šéfa a začali sami spravovať továreň. Každodenný život v továrni, úvahy o tom, čo sami dokázali a čo všetko tomu predchádzalo, ako to zasiahlo do ich osobných životov a zmenilo pohľad na svet... Nosiče obsahujú množstvo textových a foto bonusov a DVD aj dokument Independent Media Center o Argentíne “Pôda ulice, námestia” s českými titulkami.

Anarchizmus v Amerike
(CD/DVD, 75 min., 50/60 Sk, 2006)
Exkurzia do amerických dejín sociálnej filozofie a praxe anarchizmu pre všetkých bez predsudkov. Poučný, humorný a určite kontroverzný dokument, ktorý nestratil na aktuálnosti ani po 25 rokoch od jeho natočenia. Aké sú myšlienky anarchizmu a aké majú miesto v dejinách USA 19. a 20. storočia? Americkí dokumentaristi sa snažia odpovedať na túto otázku počas svojej cesty naprieč Spojenými štátmi. Dozvedáme sa o pôsobivej spojitosti anarchizmu a odborárskeho hnutia, filozofie individualizmu, antinukleárneho hnutia, libertariánstva atď. Pred kamerami sa ocitajú aj známe osobnosti ako Murray Bookchin, či Emma Goldman a iní.

 

 

 

 

 

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in