20. december 2006
Písanie a publikovanie sa tradične chápe ako zdroj individuálneho intelektuálneho rozvoja, potešenia či poučenia. Takéto chápanie publikačnej činnosti a skutočnosť, že na Slovensku neexistuje anarchistický vydavateľský projekt dalo v roku 1999 impulz k vzniku Nakladateľstva bod zlomu (NBZ).
Na začiatku boli dvaja kamaráti, ktorých zaujal dokument o Noamovi Chomskom. Rozhodli sa, že si dajú tú námahu, dokument prepíšu a vydajú ako brožúru. V roku 1999 bol na svete prvý titul pod hlavičkou, ktorá vystihovala pocity aj myšlienku, ktorá stála za všetkým. Názov “bod zlomu” bol vyjadrením niečoho intenzívneho, niečoho, čo vtedy výrazne zasiahlo naše zmýšľanie. Po vzniku Priamej akcie sa NBZ stalo jej spolupracujúcou skupinou so zámerom držať sa pôvodného cieľa – sústrediť sa prevažne na preklady literatúry zaoberajúcej sa slobodným hnutím pracujúcich a priblížiť diela, ktoré sú bežne ťažko dostupné alebo dostupné len v cudzom jazyku. Všetko v benefičnom a neziskovom duchu.
Nadšenie z výsledkov vlastnej práce viedlo k tomu, že v rokoch 1999-2000 začíname zháňať ďalšie tituly na preklad. A tak sa v roku 2002 dostávajú k slovenským a českým čitateľom a čitateľkám dve brožúry venujúce sa vzťahu anarchizmu a marxizmu. Prvou je viac-menej osobná spoveď známeho anarchistu Michaila Bakunina. Druhá je akademickejším a teoretickejším zhrnutím problematiky od Lasla Sekelja.
Po vyše troch rokoch práce na prekladoch vyšli v roku 2002 ďalšie dva tituly. Najprv je to brožúra, ktorá v krátkosti približuje rôzne formy sebaobrany na pracovisku. Po nej nasledoval preklad u nás doteraz stále jedinečnej publikácie na tému ekológie. Kniha, ktorá vyšla v spolupráci s českou Anarchistickou knižnicou FSA, dvihla latku pre ďalšiu činnosť – čo sa týka kvality prekladu (hoci stále je čo kritizovať), výberu textu, aj grafického spracovania.
V rokoch 2002-2006 sa vymenili ľudia, ktorí sa podieľajú na NBZ a aj samotná publikačná činnosť nadobudla nový rozmer. Oveľa väčší dôraz sa začal klásť na audiovizuálnu dokumentaristickú tvorbu. Rozvinuli sme priame kontakty s nezávislými dokumentaristami zo sveta, čoho výsledkom je vydanie dokumentu nemeckých AK Kraak o argentínskej samosprávnej továrni Zanon (v spolupráci s www.streetparty.sk). Veľmi otvorený prístup sme zaznamenali aj od tvorcov z Pacific street films z USA, ktorí nám poskytli a plánujú poskytnúť niekoľko svojich dokumentov. Zatiaľ je vonku CD a DVD Anarchizmus v Amerike.
Aký bude rok 2007? Veríme, že progresívny. A to z viacerých dôvodov. V prvom rade, rozšíril sa okruh prekladateľov, čo môže urýchliť publikovanie nových titulov. Edičný plán sľubuje DVD o židovských anarchistoch v USA a policajnom násilí v Brazílii. Pohrávame sa aj s myšlienkou vytvorenia samostatnej edičnej série v rámci NBZ orientovanej na najnovšie teoretické a akademické prístupy k anarchizmu, čím by sme radi posunuli teoretickú (a hádam aj praktickú) úroveň anarchizmu. Vďaka novému technickému vybaveniu môžeme zefektívniť prácu s CD a DVD a čo nás teší asi najviac je prepojenie našej aktivity s filmovým festivalom Nie všetko už bolo povedané a... A zvyšok je možno aj na tebe. Tam, kde je radosť z práce a nadšenie, tam môžu z malých vecí vzniknúť veľké.
Berme to tak, že Nakladateľstvo bod zlomu je stále v plienkach. Do akej podoby vyrastie nezáleží na nejakej abstraktnej bytosti či sile, ale na záujme a zápale hocikoho.
- PREKLADY: pomoc s prekladmi, čo je v podstate alfa a omega základu činnosti NBZ.
- FINANCIE: finančná podpora alebo benefičná aktivita na pomoc NBZ, z ktorej by sa mohla nakúpiť literatúra, platiť samotné vydávanie brožúr alebo kníh, nakúpiť CD/DVD nosiče apod.
- PUBLIKÁCIE: poskytnutie zaujímavej literatúry a iných titulov na preklad alebo nejakých tipov.
- DISTRIBÚCIA a PREMIETANIE: šírenie našich titulov v tvojom okolí alebo zorganizovanie premietania, prípadne filmového festivalu v tvojom meste.
- TY, TVOJE JA a ešte raz TY: ak spĺňaš aspoň niečo z tohto alebo chceš inak pomôcť, kľudne sa môžeš stať súčasťou kolektívu NBZ a rozhodovať o jeho smerovaní.
Nájdi si nás na: http://nbz.priamaakcia.sk
e-mail: nbz(zavináč)priamaakcia(bodka)sk
NBZ
P.O. Box 16
840 08 Bratislava 48
Noam Chomsky “Nevyhnutné ilúzie, médiá a propaganda”
(A4, 12 strán, 10 Sk, 1999 - VYPREDANÉ)
Prepis televízneho dokumentu o myšlienkach známeho politického aktivistu.
Laslo Sekelj “Anarchizmus, marxizmus a priama demokracia”
(A5, 16 strán, 12 Sk,1999)
Kapitola z knihy Václava Tomka “Anarchism: Community And Utopia” je akademickým a zároveň ľahko čitateľným pohľadom na vzťah anarchizmu a marxizmu.
Michail Bakunin “Marxizmus, sloboda a štát”
(A5, 32 strán, 12 Sk,1999)
Bakuninove názory na Marxa, marxizmus, štát, Prvú internacionálu či sociálnu revolúciu.
Úvod do foriem priamych akcií pracujúcich – vrecková príručka pre naštvaných pracujúcich
(A5, 16 strán, 12 Sk, 2002)
Stručný opis rôznych priamych akcií a príklady z praxe: štrajk dobrou pracou, maródka, normálny štrajk, okupácie a štrajky v sede, poškodzovanie, spomalenie, solidarita, práca podľa pravidiel a 12 tipov ako si zlepšiť prácu.
Graham Purchase “Anarchizmus a ekológia”
(A5, 172 strán, 2002, 120 Sk - VYPREDANÉ)
Cenný úvod do problematiky ekológie a anarchizmu. Z kapitol napríklad Komunita a ekologický región, Princíp bioregionálnej federácie, Anarchizmus, teória chaosu a metafyzika prírody, Anarchosyndikalizmus, technológia a ekológia, Sociálna ekológia, Feminizmus, Práva zvierat, Mikrostatok, ekonómia a ekológia...
Zanon – továreň bez šéfov. Maté, hlina a výroba
(CD/DVD, 53 min., 50/60 Sk, 2005)
Dokument o zamestnancoch argentínskej továrne Zanon, ktorí vyhodili šéfa a začali sami spravovať továreň. Každodenný život v továrni, úvahy o tom, čo sami dokázali a čo všetko tomu predchádzalo, ako to zasiahlo do ich osobných životov a zmenilo pohľad na svet... Nosiče obsahujú množstvo textových a foto bonusov a DVD aj dokument Independent Media Center o Argentíne “Pôda ulice, námestia” s českými titulkami.
Anarchizmus v Amerike
(CD/DVD, 75 min., 50/60 Sk, 2006)
Exkurzia do amerických dejín sociálnej filozofie a praxe anarchizmu pre všetkých bez predsudkov. Poučný, humorný a určite kontroverzný dokument, ktorý nestratil na aktuálnosti ani po 25 rokoch od jeho natočenia. Aké sú myšlienky anarchizmu a aké majú miesto v dejinách USA 19. a 20. storočia? Americkí dokumentaristi sa snažia odpovedať na túto otázku počas svojej cesty naprieč Spojenými štátmi. Dozvedáme sa o pôsobivej spojitosti anarchizmu a odborárskeho hnutia, filozofie individualizmu, antinukleárneho hnutia, libertariánstva atď. Pred kamerami sa ocitajú aj známe osobnosti ako Murray Bookchin, či Emma Goldman a iní.