Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP) pred svojim 23. Kongresom

24. november 2006

Prinášame rozhovor s nórskym sekretariátom anarchistickej konfederácie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorý vyjde v decembrovom čísle známeho britského magazínu Freedom. Okrem iného sa venuje aj chystanému 23. Kongresu MAP, ktorý sa uskutoční od 8. do 10. decembra v Manchesteri. Ak ťa MAP alebo Kongres zaujíma viac, ozvi sa nám.

Za Freedom sa pýtal Rob Ray.

* Ako by sa podľa vás dala porovnať dnešná MAP s tou spred niekoľkých desaťročí?

Ak máš na mysli počty členov vo vtedajších sekciách (ako napríklad španielsku či francúzsku CNT, taliansky USI, nemecký FAU, nórsku NSF) dnes sú samozrejme nižšie ako v tej dobe. Na takú otázku sa ťažko odpovedá takto v krátkosti, pretože sekcie majú odlišnú históriu. Ak si vezmeme napríklad najväčšiu sekciu, španielsku CNT, bola zakázaná počas diktatúry Primo de Riveru v čase, kedy došlo k vzniku MAP (1922/23). Všetci vieme, čo sa udialo pred 70 rokmi počas Španielskej revolúcie, kde CNT boli najväčšou organizáciou pracujúcich a po ktorej čelila CNT tvrdej represii počas fašistického režimu Franca.

V polovici 70-tých rokov vstúpili do CNT desaťtisíce pracujúcich, ale CNT sa stala predmetom provokácií, ako napríklad počas aféry Scala v roku 1977. Potom nastal rozkol v CNT na 5. Kongrese v roku 1979 a opäť v 1984. Hovorilo sa, že CNT je sektárska, dogmatická a nerealistická, pretože nechcela participovať na korporatívnych odborových voľbách. Dnešný vývoj CNT ukazuje obraz organizácie, ktorá nerobí kompromisy so systémom, získava nových členov a účastní sa štrajkov a mnohých konfliktov!

* Aké sú hlavné body diskusie na decembrovom stretnutí Internacionály a čo sa dosiahlo od posledného kongresu?

Od posledného kongresu v Granade prešli 2 roky a okrem množstva organizačných záležitostí sa v MAP diskutuje o akciách proti kapitalistickým vojnám, o ďalších akciám proti pracovným agentúram, o tom, ako sa poučiť zo skúseností z urgentných akcií a ako sa rozšíriť do nových krajín atď.

* Kto sa zúčastní stretnutia?

Sekcie a Priatelia MAP a pozvané organizácie. Sekcie sami rozhodujú, koho pozvú z krajiny, v ktorej pôsobia a navrhujú, koho pozvať z krajiny, kde nepôsobí žiadna sekcia.

* Štrajk proti firme Mercadona bol tento rok asi najviditeľnejšou aktivitou MAP. Akej podpory sa mu dostalo od sekcií a v akých ďalších akciách sa sekcie angažovali v poslednej dobe?

Uskutočnilo sa viacero urgentných akcií, nielen Mercadona, ale štrajk proti Mercadone bol a je aktívne  podporovaný všetkými sekciami a Priateľmi. Šírili sa informácie, výzvy k bojkotu Mercadony ľuďom, ktorí cestujú do Španielska, konali sa demonštrácie pred španielskymi veľvyslanectvami a konzulátmi a napríklad argentínska FORA robila akciu proti pánovi Roigovi, šéfovi Mercadony, počas jeho účasti na jednej konferencii v Argentíne! Počas štrajkov je veľmi dôležitá finančná pomoc, sekcie a Priatelia robili finančné zbierky pre štrajkujúcich a Sekretariát poslal 10 000 Euro z fondov MAP.

* V posledných rokoch došlo k zásadným rozkolom a vylúčeniam v MAP, vrátane rozdelenia CNT vo Francúzsku a Španielsku, vylúčenia SAC (pozn. prekl. – švédske odbory označujúce sa za anarchosyndikalistické) a teraz je tu debata o budúcnosti USI a FAU. V niektorých prípadoch išlo o nezhodu v otázke zamestnaneckých rád (works councils) a účasti v inštitúciách štátu. Je možné trocha rozviesť, čo sa udialo v posledných rokoch a aké boli východiská rozhodnutí Internacionály?

Španielska CNT sa rozdelila v roku 1979 (a 1984) a išlo o ideologické smerovanie a účasť na odborových voľbách. Tí, ktorí vystúpili na 5. Kongrese v roku 1979 chceli, aby mali odbory taktickú slobodu rozhodnúť sa, či budú alebo nebudú participovať na odborových voľbách. Neskôr sme mohli vidieť, že skupina, ktorá odišla (od roku 1989 pod menom CGT) sa vo veľkom účastní týchto volieb.
 
SAC bol mimo MAP od 50-tých rokov. Jedným z problémov v tej dobe bolo, že SAC sa účastnil na budovaní medzinárodnej siete s nepriateľmi MAP. Toto smerovanie pokračovalo aj neskôr, napríklad keď vyjadrili podporu oddelenej CNT a neskôr CGT. MAP sa rozhodla neudržiavať kontakty so SAC.

K rozdeleniu francúzskej CNT a USI došlo v 90-tých rokoch. Výsledkom boli dve organizácie, ktoré používajú meno CNT. Na 20. Kongrese v roku 1996 bola akceptovaná CNT-AIT a nie „CNT-Vignoles“ a USI-AIT a nie „USI-Rome“. V prípade sporu vo Francúzsku sa jednalo aj o otázku účasti na odborových voľbách, keďže zväz v parížskom Comatec sa ich účastnil.

Ďalšia diskusia v MAP o USI a RSU je o tom, či RSU systém (pozn. prekl. – ide o orgán, do ktorého si všetky odborové zväzy prítomné na pracovisku volia svojich delegátov) znamená alebo neznamená strategický rozpor so zásadami MAP (ako tomu bolo v prípade španielskych a francúzskych odborových volieb). Boli spracované analýzy, vymenili sa informácie a došlo k viacerým diskusiám.

Pri FAU nejde o otázku odborových volieb, ale o „paralelné kontakty“ (pozn. prekl. – s inými organizáciami, ktoré niektoré sekcie považujú za nepriateľské k MAP) a o chápanie federalizmu.

* V minulých rokoch boli v MAP zastúpené aj niektoré juhoamerické a východoázijské krajiny. Existuje tam nejaký potenciál pre rast?

MAP má sekcie v Argentíne (FORA) a Brazílii (COB) a štatút Priateľov MAP majú organizácie v Chile a Kolumbii. ASF v Austrálii je priateľskou skupinou. MAP má kontakty na skupiny a organizácie v Latinskej Amerike a Ázii a na kongrese sa bude prejednávať vstup odborov z Pakistanu a Indonézie.

* Niečo na záver, čo som sa nespýtal?

Je toho veľa, čo by sa dalo dodať, ale do kongresu zostávajú len 2 týždne a kopec práce! Vďaka!

Rob Ray
Freedom, Anarchist News and Views
http://www.freedompress.org.uk

Preklad: Michal Tulík

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach
15.05.2023 V utorok 23. mája o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciach na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (17.5., Foajé)
26.04.2023 V stredu 17. mája o 19:00 budeme znova vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: fb.com/events/3308024289463267

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (Collosseum, 27.4.)
21.04.2023 Vo štvrtok 27. apríla o 17:30 sa v Collosseu uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (Foajé, 12.4.)
05.04.2023 Od apríla sa mení miesto stretnutí. Najbližšie bude v stredu 12. apríla o 19:00 vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in