10. marec 2006
Radi by sme informovali o dvoch zaujímavých konferenciách. Prvou je Alternatívne budúcnosti a ľudový protest (apríl 2006, Manchester), druhou Vytváranie spoločenskej zmeny (jún 2006, Amsterdam).
V apríli (19.–21.) tohto roku sa uskutoční jedenásty ročník konferencie „Alternatívne budúcnosti a ľudový protest“ na Metropolitnej Univerzite v Manchestri. Cieľom je preskúmať dynamiku ľudových hnutí a myšlienky, ktoré inšpirovali ich aktivistov a podporovateľov. V minulých ročníkoch sa tejto konferencie zúčastnili prispievatelia z viac než 40 krajín a z mnohých odborov (sociológia, politológia, kulturológia, sociálna psychológia, ekonomika, história, geografia...) Účastníci sa venovali témam ako sú napr.: súčasné a historické sociálne hnutia a ľudové protesty, teória sociálneho hnutia, utópie a experimenty, ideológie kolektívnej akcie a pod.
Pre viac info kontaktujte:
Colin Baker: c.baker(zavinár)mmu(bodka)ac(bodka)uk
Letná Akadémia kultúrnej analýzy (The Cultural Analysis Summer Academy - CASA) organizuje v poradí tretie stretnutie, tentokrát s názvom „Vytváranie spoločenskej zmeny“. CASA 2006 v Amsterdame bude zameraná na štyri prepojené stratégie spoločenskej transformácie: túžba a utópia, umenie, poznanie a priama akcia. Týmto témam bude venovaný vždy jeden deň od 22. do 26. júna. Uhol pohľadu a forma prezentácií (prednáška, workshop, predstavenie a pod.) závisí od účastníkov. Organizátori navrhujú možné otázky:
* Túžba a utópia – Môže byť túžba zmenená alebo usmerňovaná? Aká je úloha túžby vo výskume? Môže túžba po alternatívach pomôcť pri formovaní efektívnej výskumnej stratégie? Aké hnutia môžu byť považované za utopické?.....
* Umenie – Aké je prepojenie medzi umením, poznaním a túžbou? Môže byť umenie formou priamej akcie? Aká je úloha umelca a publika pri samotnom vytváraní ale aj zážitku z umeleckého diela?....
* Poznanie – Aké sú možné alternatívy vytvárania, zdieľania a používania poznania? Aká je úloha vzdelávania pri spoločenskej transformácii?...
* Priama akcia – Ako a kým sú uskutočňované priame akcie a s akými cieľmi? Aký druh poznania získavame priamymi akciami? Môžeme hovoriť o „estetike“ priamych akcií ako o spôsobe spolitizovania a mobilizovania estetického zážitku?
Organizátori vítajú akúkoľvek formu aktívnej účasti (prezentujúci, diskutujúci, organizátori, pomocníci a technická podpora...). V prípade záujmu zúčastniť sa s príspevkom treba poslať návrh do 1. apríla.
Viac info na: info(zavináč)casa(bodka)manifestor(bodka)org
www.casa.manifestor.org
Michaela Janigová