Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.KATT v Nízkych Tatrách

9. február 2006

„Vyciedzic zemiaky,“ odpovedal Zaczek na moju otázku ako sa povie ísť sa vymočiť po poľsky a ja som skoro padol do kolien od smiechu. Boli sme práve prišli do Jasnej. Začiatok túry bol trocha roztržitý, zistili sme, že chodník na Chopok je zasypaný snehom a vybrať si môžeme buď zjazdovku plnú lyžiarov alebo lanovku. Zvíťazila druhá možnosť, študenti platia 100,- a pekne z výšky sa človek díva ako lyžiari padajú alebo ako sa pomaly strácajú stromy až napokon vo vyššej nadmorskej výške zmiznú úplne.

Ale predbehol som. Všetko to začalo na internetovom fóre KATTu (čiže Kolektívu anarchistických turistov a turistiek), kde sme sa dohodli na termíne a mieste túry. V poradí druhá väčšia zimná KATTovica bola zvolená na 28.-29. január 2006. Trasa – prechod Chopkom a Ďumbierom na Štefánikovu chatu. Je nás osem a v našej medzinárodnej „výprave“ sa to národnosťami riadne hemží (slovenská, poľská, španielska, rakúska, rusínska a samozrejme špeciálna bratislavská!:)). Skvelý pocit...

Vo vlaku v kupé som každému predviedol nový výstroj – bundu (wind stopper), topánky (goráče), nohavice, ponožky, nátelník a spodky (tie som tuším nepredvádzal:)). Takéto veci sa na túru zídu, hoci prejsť sa dá aj v rifliach a hrubej bunde.

Takže, z Jasnej si to ženieme lanovkou až na Lukovú, kde sa objavil problém: Kris sa tak šmýkali mäkké topánky, že musela ísť veľmi opatrne, takže tempo celej skupiny sa prispôsobilo jej. Vcelku mi to neprekážalo, mám dobrú trekovú obuv, taký krásny výhľad navyše, všetko je o.k. 
 
KATT funZ chaty pod Chopkom časť výpravy odbieha na vrchol, kde robíme manekýnske snímky s diagonálou. Kris dostáva na nohy nové oceľové mačky a fičíme! Nie ale ďaleko. Kris si skrížila ruky, nohy zaťala do snehu a ani pohnúť... Tešíme sa síce na plánovanú trasu a veľmi sa nám vracať späť nechce, ale v kľudne preberáme aké máme možnosti. Kris nakoniec sama zamieta možnosť vrátiť sa naspäť dlhým strmým svahom a volí miernejšie vyzerajúcu hrebeňovú túru. Snažíme sa pomôcť aj tým, že jeden-dvaja ideme o niečo nižšie ako ona, aby sme mohli stlmiť prípadné pošmyknutie a pád. Aj keď ideme pomaly, nálada je výborná, schuti sa rozhliadame zvrchu do dolín a do iných pohorí. Slniečko svieti, sem-tam trošku fúka, nič nenasvedčuje hmle, zrážkam či víchrici. Všade okolo nás svištia skiaplinisti, ktorým to ide lepšie nielen z kopca, ale i doň. Viacerí sa neskôr zhodujeme, že šliapanie po hrebeňoch riadne povykrúcalo ľavé nohy v členkoch, keďže svahy boli miestami zľadovatelé a nepríjemne klopené.

KATTaci a bliziaci sa zapad slnkaSily začínajú dochádzať aj Zazcekovi. Berieme teda jeho aj Krisin batoh, aby sme aspoň nejak uľahčili chôdzu, čo evidentne pomáha. Slnko zapadá a moja nálada náhle tiež. Cesta je síce značená, ale noc na horách... v zime... mimo chaty... Michal z diaľky kričí informácie z tabule, čo u niektorých vyvoláva nadšenie. Predčasne. „Nie, Barbara, nie pätnásť, ešte 50 minút, podľa značky. A vieš, že naším tempom aspoň 1,5 hodiny.“

 

Padá tma, svietia čelovky, baterky a Slavova blikačka na bicykel. Vzdialené chaty vydávajú jasné svetlo, len tá naša nie. Tušeným smerom je len hlboká tma. Hviezdy sú prekrásne, Michal verí, že všetko dobre dopadne, hovorí, že boli túry s väčšou nervozitou a snáď i nebezpečenstvom. To napokon hrozí vždy, to je však súčasťou výletov do prírody, aj v tom je krása.

pohlad na juznu stranu Chopka

„Hej, počkaj, pomôžem ti,“ dva batohy sú na klzkom svahu nad sily aj pre rusínsku menšinu našej výpravy. To, čo sa pred nami vynára, nie je nik iný, len najvyšší vrchol Nízkych Tatier – Ďumbier. Hádam bude už to sedlo s chatou?

Na vrchole sa chce fotiť len Michal, ostatní sa radšej nechávajú unášať zotrvačnosťou a smerujú do tmavého údolia, svietiac na tenké palice, ktoré v 20 metrových rozostupoch označujú cestu. Telefonicky nabádame chatára, nech prezradí svetlom, kde je chata, vysnená chata – teplá. A, naozaj, pred nami v sedle zjavuje sa silné svetlo! Výkriky radosti a úľavy, táto medzinárodná výletná banda dnes neumrie, príde na chatu! S Richardom sa potácame dole príkrym svahom, keď tu zrazu mi nohy prepadli do akejsi jamy a ja padám... Ale sa mi uľavilo, keď som zistil, že to je len vyhĺbený chodník, takže 30 centimetrový pád mi neublížil.

Kurník šopa, to je úľava, konečne sedíme za stolom. Nikto si neodopiera teplú večeru, ani nie sú extra vysoké ceny, a pritom to tam vláčia na chrbtoch. Fazuľová polievka mi chutí a klipkajúc si zahrám aj žolíka, ktorý vyhral Zaczek. Miška ešte chce ďalším kolom potvrdiť svoje kvality, ale nikomu sa už nechce ani zamak rozmýšľať. Zato celý čas prebiehajú rozhovory v angličtine, poľštine i slovenčine. Izba, kam nás chatár voviedol je zatiaľ chladná a na prvý pohľad málo útulná – štyri poschodové postele, periny bez obliečok, podlaha bez koberca, umývadlo bez vody a skriňa bez dvierok. Radiátor sa napokon rozhejgal, na vankúš som si dal sveter, na nohy tepláčky, Slavo vyzdobil okno diagonálou a...

Zaslúžený odpočinok ráno podporujú skvelé raňajky v cene ubytka (270,-). Krupičná kaša ma naštartovala na WC a do bieleho prekrásne rána s výhľadom, že sa to nedá ani dosť dobre popísať.

Dávame zápis do „vrcholovej“ knihy na chate, lúčime sa s príjemným chatárom a po diskusii o ďalšom postupe sa rozhodujeme ísť najpriamejšou cestou do doliny. Dobrá voľba azda (aj keď Miška by si dala ešte hrebeňovku). Cesta nás vedie strmo dole, odhadom asi pod 30-40 stupňovým uhlom. Michal vyznačuje spôsob zliezania – pekne šmykom po nohách. A kašlať na to, na zadku to ide lepšie! Teda Kris sa to nezdá a šliape si to poctivo vo svojich požičaných mačkách. Pozor, na rad prichádzajú aj igelitky, nekontrolovateľne sa rútime na do kopca šľapajúcich lyžiarov! Všetko sa obíde bez zranení. Snažíme sa identifikovať okolitú vegetáciu, ktorá je vidno nad snehom – bude to jarabina?

Rozhovory neustávajú. Počúvame sa navzájom, rozoberáme, konfrontujeme – jadrová energia, školstvo, minulé/budúce výlety, súčasné trendy v chémii (nanomolekulárna chémia, či nie, Slavo?), protesty proti kapitalizmu, kórejskí odborári (tak tí nie sú takí bojaneschopní, ako na Slovensku), práca v Čechách (prečo sa bonzuje šéfom na pracovisku?), Španielsko, Rakúsko, Juhoslávia, Ázia (jaky vraj smrdia po celom Tibete), superstar, gejovia, drogy, jazykové rozdiely (frajer jest v Poľsku glupy človiek!), politici, fašisti, A. Warhol, proste všetko, čo rozoberajú decká na spoločných výletoch.

Spoje znamenajú, že sa rozchádzame. A tak sa i stane. Každý žijeme tu svoju reality show, preto čaute, čoskoro na novej túre!

DD

KATT môžeš kontaktovať na kattkolektiv(zavináč)yahoo(bodka)com

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in