Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Južná Kórea: Štrajkujúci v Ssangyong Motors pritlačení k múru

18. júl 2009

Zaujímavý článok od známeho libertínskeho marxistu a aktivistu Lorena Goldnera zo 17. júla, v ktorom analyzuje 8-týždňový štrajk v továrni Ssangyong Motors v meste Pyeongtaek. Konflikt stále prebieha a autor sa zamýšľa nad aktuálnou situáciou, ktorá vedie k izolácii štrajku, a to aj napriek podpore pracujúcich z iných tovární.

Štrajkujúci v Ssangyong Motors pritlačení k múru
 
(Nasledujúci článok podáva „iba fakty" - je založený na komunikácii s pracujúcimi a inými aktivistami zapojenými do konfliktu.)

Štrajk v Ssangyong Motors v Pyeongtaeku (Južná Kórea, neďaleko Soulu) prebieha už ôsmy týždeň a situácia štrajkujúcich je stále zúfalejšia.

Stručné zhrnutie situácie (nadväzujúce na moju správu z 19. júna):

Vlastníkom Ssangyong Motors je s podielom 51% čínska SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation). Vo februári táto spoločnosť požiadala o vstup do konkurzného konania a reštrukturalizáciu, ponúkajúc továreň v Pyeongtaeku ako zálohu za ďalšie pôžičky, aby sa mohla pozviechať z bankrotu. Súd schválil konkurzný plán, ktorého súčasťou bolo aj znižovanie stavov zamestnancov.

Súčasný štrajk sa začal 27. mája po tom, čo firma aj napriek protestom pracujúcich proti prepúšťaniu oznámila nútený odchod 1700 zo 7000 zamestnancov do dôchodku a okamžité prepustenie 300 príležitostných pracujúcich. Zamestnanci, ktorí mali byť prepustení, okamžite obsadili továreň (1) a žiadali, aby bolo zrušené akékoľvek znižovanie stavov, krátenie pracovného času a outsourcing. Kórejský zväz kovákov (KZK) podporil okupáciu, ale vyjednávania sa snažil obmedziť výlučne na problém prepúšťania. (2)

V polovici júna sa na okupácii podieľalo asi 1000 zamestnancov, pričom manželky a rodiny im poskytovali stravu. Vláda a firma vyčkávali, čiastočne aj pre širšiu politickú krízu krajne pravicovej Leeho vlády, pre ktorú nedošlo k okamžitému masívnemu útoku polície a najatých násilníkov. Odvahu na ofenzívu nabrali po dvoch týždňoch. Robotníci sa vyzbrojili kovovými tyčami a zápalnými fľašami.

26. a 27. júna sa začal mohutný útok vlády a zamestnávateľa, pri ktorom sa najatí násilníci, štrajkokazi a poriadková polícia pokúsili obsadiť továreň. Po násilnom boji, v ktorom bolo veľa ľudí zranených, sa im podarilo obsadiť hlavnú budovu. Okupujúci zamestnanci sa podľa defenzívneho plánu, založeného na presvedčení, že polícia nebude striekať slzný plyn v oblasti s vysokým rizikom požiaru, stiahli do farbiarne. (V januári došlo v Soule počas konfliktu s políciou k požiaru, pri ktorom zahynulo päť ľudí, čo viedlo k niekoľkotýždňovým nepokojom.)

Firma pochopila, že odpor pracujúcich je vytrvalý, a nasledujúci deň vydala prehlásenie v zmysle, že násilia už bolo dosť. Polícia a najatí násilníci sa stiahli. Firma naliehala na vládu, aby sa priamo zapojila do vyjednávania. Koncom júna nakoniec došlo k zastaveniu dodávok vody v celom objekte.

Represívne zložky zasiahli opäť 11. júla na základe súdneho príkazu. Na miesto prišla poriadková polícia s cieľom obsadiť továreň (okrem farbiarne) a obkľúčila ju.

Už od útokov z 26. a 27. júna, kedy bola ofenzíva zameraná na izoláciu bojov v Ssangyongu a ukončenie štrajku, prebiehali mimo továrne solidárne akcie s cieľom získať širšiu podporu: demonštrácie v centre Soulu a Pyeongtaeku, ktoré organizovali hlavne rodiny; štvorhodinový generálny štrajk KZK, počas ktorého sa kováci okolitých tovární zhromaždili pred bránou Ssangyongskej továrne; a v dňoch 4. a 11. júla Kórejská konfederácia odborových zväzov (KKOZ) organizovala na podporu štrajku v Ssangyongu celonárodné zhromaždenia. Tieto akcie však mali veľmi slabú účasť a vedenie odborov KZK váhalo iniciovať mohutnejší štrajk. Aktivisti si myslia, že vedenie KZK a KKOZ sa viac zaoberá nadchádzajúcimi odborovými voľbami. (11. júla tiež 927 aktivistov podstúpilo jednodňovú hladovku v centre Soulu.) (Z mojich skúseností v Kórei za posledné štyri roky sú toto prevažne rituálne akcie, ktoré zriedkakedy ovplyvnia výsledok konfliktu.)

Dňa 16. júla sa nakoniec 3000 členov KZK zhromaždilo na podporu ssangyongského štrajku pred radnicou v Pyeongtaeku. Keď sa po zhromaždení pokúsili dostať do továrne, zastavila ich polícia a 82 pracujúcich na mieste zatkla. (3)

Jedno s druhým, šance na seriózne rozšírenie štrajku do ostatných tovární vyzerajú chabo. Aktivisti cítia, že aj keby KZK vyhlásil generálny štrajk, zúčastnilo by sa ho iba niekoľko okresov. Zamestnanci automobilky Hyundai sú tiež uprostred vyjednávania. Neďaleké dodávateľské fabriky už prešli reštrukturalizáciou a je nepravdepodobné, že sa zmobilizujú.

 

Loren GoldnerPoznámky:
(1) Podľa jedného aktivistu, ktorý kritizuje rolu odborov, sa zdá, že KZK má naďalej kontrolu nad štrajkom. V protiklade k úlohe odborov počas boja vo Visteone vo Veľkej Británii a počas demontáže amerického autopriemyslu, KZK oveľa viac podporuje nelegálne akcie, ako je obsadenie továrne a prípravy na jej ozbrojenú obranu. Na druhej strane, sústreďuje sa na požiadavku neprepúšťania a tlmí iné, napríklad požiadavku istoty zamestnania pre všetkých a odmietnutie outsourcingu. Z článku LG z 19. 6. 2009

(2) Jadro okupovanej továrne pozostáva z 50 alebo 60 skupín radových členov odborov, zložených z 10 robotníkov v každej. Každá si volí delegáta (chojang) za účelom koordinácie akcií. Podľa toho istého kritického aktivistu sú títo chojang najbojovnejší a triedne najuvedomelejší robotníci. Z článku LG z 19. 6. 2009

(3) 16. júla sa zhruba 4 000 odborárov z KZK zhromaždilo pred radnicou v Pyeongtaeku a pokúsilo sa priniesť ľuďom do obsadenej továrne jedlo, lieky a ďalšie zásoby. Asi 4 000 policajtov zablokovalo hlavnú diaľnicu a všetky menšie cesty do továrne a zabránilo demonštrantom dostať sa do továrne, pričom došlo k veľkému počtu stretov v uliciach, k zraneniam a hromadnému zatýkaniu. Z diskusie k článku o okupácii továrne na portáli libcom.org

 

Preklad: Kvaroh a Michal Tulík

Zdroje: 
http://libcom.org/news/korean-sanggyong-strike-against-wall-17072009
http://libcom.org/library/pyeongtaek-strike-south-korea-loren-goldner
Stránka Lorena Goldnera obsahujúca aj české preklady jeho článkov:
http://home.earthlink.net/~lrgoldner/


Foto z bojov počas útoku vlády a zamestnávateľov 26. júna 2009

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2009-07-20 | 12:14:07 | mt
reaguj na pr?spevok Aktuálne info
Zhrnutie informácií z dnešného dňa:

Vedenie firmy odmietlo poskytnúť „nelegálnym štrajkujúcim“ jedlo a lieky. Zástupcovia súdu v Pyeongtaeku sa pokúsili dostať do továrne a predať právne dokumenty s požiadavkou, aby štrajkujúci opustili továreň.

Štrajkujúci majú momentálne kontrolu len nad farbiarňou. Vedenie odpojilo dodávky vody a plynu, elektrina zatiaľ funguje. Prebieha snaha obnoviť výrobu v ostatných častiach továrne prostredníctvom zamestnancov lojálnych firme (2500 ľudí má stále pracovné zmluvy a majú v továrni ostať pracovať). Štrajkokazi sa do továrne dostávajú s ochranným štítom proti projektilom strieľaným z veľkých prakov zo strechy farbiarne (hlavne rôzne skrutky).

Podľa polície je v továrni 600 štrajkujúcich, podľa odborov stále zhruba 1000.

Len pred pár hodinami sa začali pri továrni zhromažďovať ďalší policajti. Privážajú ich autobusy a je ich asi 3000. Nad továrňou krúžia dva policajné vrtuľníky.

Štrajkujúci vydali prehlásenie, v ktorom hovoria: „Sme pripravení bojovať na život a na smrť, aby sme mohli žiť ako ozajstné ľudské bytosti.“ Štrajkokazov požiadali, aby rešpektovali štrajk a zostali mimo továrne.

Vo farbiarni je asi 200 000 litrov riedila, farby a iných horľavých kvapalín. Situácia môže byť preto nesmierne nebezpečná v prípade, že by sa policajti pokúsili použiť nejaké zápalné zariadenia. (20. januára 2009 počas útoku jednotky SWAT (špeciálne zbrane a taktiky) proti obsadenej budove v okrese Yongsan v Soule zomreli 5 protestujúci a 1 policajt, keď došlo k požiaru. Išlo o akciu, ktorá je súčasťou pokusu o potlačenie demonštrácií proti novostavbám a gentrifikácii.)

Počas štrajku zomreli štyria ľudia. Dvaja zo stresu z prepúšťania (údajne infarkty), ktoré viedlo k štrajku. Ďalší robotník požiadal a skorší odchod do dôchodku, ale zo situácie bol natoľko znechutený, že ho to doviedlo k spáchaniu samovraždy. K poslednej tragédii došlo dnes ráno. Po opakovaných návštevách zástupcov firmy, kedy sa jej doma vyhrážali finančnými škodami spôsobenými štrajkom, spáchala manželka odborového funkcionára samovraždu.

Článok a fotografie: http://libcom.org/forums/news/ssangyong-factory-occupation-raided-riot-police-27062009#comment-335333


Re: 2009-07-20 | 17:00:42 | mt
reaguj na pr?spevok Utok policie
Útoku policie sa podarilo odolať. K 17:22 (podľa času pre Soul, u nás 10:22) bolo asi 800 robotníkov stále vo farbiarni.

http://libcom.org/news/korean-police-fail-break-ssangyong-factory-occupation-20072009


Re: 2009-07-21 | 15:14:38 | mt
reaguj na pr?spevok Novinky: Polícia sa obáva hromadnej samovraždy. Pracujúci z médií vyšli do solidárneho štrajku
Fotoreportáž z 21. júla

Mapa včerajšieho rozloženia síl:


K dnešnému dňu sa 3000 poriadkových policajtov priblížilo až do vzdialenosti sto metrov od farbiarne. Taktiež 2800 štrajkokazov (prevažne neštrajkujúcich zamestnancov) údajne začalo pracovať, aby pripravili obnovenie výroby v továrni. Na nasledujúcich fotkách sú červenou farbou označené miesta, kde sa nachádzajú policajti. Mapa ukazuje počty policajtov a štrajkokazov na každom strategickom mieste. Uvedený počet štrajkujúcich vo farbiarni je 600-700, kým vo videu nižšie na videu nižšie sa v telefonickom správe z továrne uvádza, že farbiareň okupuje stále ešte 1000 zamestnancov.


V utorok ráno zhadzoval vrtuľník na objekt tekutý slzný plyn:


A na nasledujúcej fotke nákladiak vľavo dole priváža veľké molitanové matrace, čo naznačuje, že z pohľadu policajtov sa všetko onedlho skončí. V podobných situáciách, keď štrajkujúci vyhlásia boj na život a na smrť, totiž polícia zo strachu, že štrajkujúci radšej skočia zo štvorposchodovej budovy, než by sa nechali zatknúť, takýmito matracmi obloží okolie budovy. Kórejci sa vo vyhrotených situáciách často uchyľujú k mučeníckej smrti, čo ukazuje do akých bizarných extrémov sú bojovní pracujúci schopní dohnať svoje boje.


Tri a pol minútové video zo včera

Jeho približná časová osnova:

0:45 - 1:05 štrajkokazi odhodlane pochodujú do továrne
1:05 - 1:40 ssangyongský šéf vysvetľuje prečo sa niektorí zamestnanci chcú vrátiť do práce
1:45 - 2:00 solidarita od komunity
2:00 - 2:10 hasenie horiacich pneumatík hasičskými hadicami
2:12 zranený štrajkokaz

Ďalšie jeden a pol minútové video na stiahnutie s trochu odlišnou verziou tých istých udalostí (všimnite si, ako sa niektorí štrajkokazi chránia dáždnikmi pred projektilmi).

Fotky zo včerajšej noci (20. júl – 21. júl):

Fotky z dnešného dňa. Patriarchát sa v Kórei stáva minulosťou a poriadková polícia zamestnáva už aj ženy:
Ulice Pyeongtaeku, polícia blokuje všetky prístupové cesty do továrne:


Firme verní násilníci s ochrannými vestami požičanými od polície naťahujú ostnatý drôt okolo továrne:


Nebojácne médiá?


A ešte niekoľko fotografií zo včera:
Policajný rozhlasový voz:


S odstávkou vody a bez zásobovania potravinami si musia okupujúci zamestnanci vystačiť s ryžovými guľôčkami zmiešanými so zvyškami jedla, ktoré ešte dokážu nájsť:Posledná aktualizácia:
Pracujúci z médií vyšli do štrajku v snahe vyvolať generálny štrajk.

Preklad: Kvaroh
Zdroj: libcom.org


Re: 2009-07-21 | 22:03:42 | mt
reaguj na pr?spevok Odborová konfederácia KKOZ vyhlásila na zajtra generálny štrajk
Kórejská konfederácia odborových zväzov (KKOZ) vyhlasuje generálny štrajk, polícia pokračuje v obliehaní

Zamestnanci kórejských médií začali štrajk proti novým zákonom diskutovaným v parlamente, ktoré by dali mediálnym konglomerátom (hlavne novinárskym čebolom) monopolnú kontrolu nad všetkými druhmi médií, podobne ako je tomu v prípade Clear Channel v USA (hlavne nad lukratívnym trhom káblových médií).

Foto zo štrajku novinárov:


Rozbíjanie ľadu symbolizuje zastavenie škodlivého zákona o médiách:


KKOZ, pôvodne ilegálna ľavicová organizácia zastrešujúca najskúsenejších odborárov, vyhlásila generálny štrajk od zajtra, stredy 22. júla do piatku, 24. júla, po ktorom sa má v sobotu uskutočniť celonárodný pochod pracujúcich. Ak robotníci vyjdú do ulíc, tisíce štrajkujúcich z ostatných pracovísk by mohli prísť do Pyeongtaeku podporiť okupáciu.

Generálne štrajky deklarované zhora odbormi KKOZ majú však zvyčajne slabšiu účasť, najmä keď ide o nesmelé krátkodobé akcie, akou bude plánovaný pokus o dvojdňový štrajk.

Podľa posledných správ zo ssangyongskej továrne sa zdá, že polícia zvolila stratégiu vyhladovať okupujúcich robotníkov obliehaním a odrezaním ich od dodávok jedla a vody. Tí však stále bránia svoje pozície a z prakov strieľajú matice a skrutky s dostrelom 200-300 metrov. Na obranu na menšiu vzdialenosť používajú aj zápalné fľaše.

Polícia zhabala ukryté zbrane (?)


Podľa informácií od Lorena Goldnera, ktorý je v kontakte s radovými aktivistami z vedľajšej továrne, bude štrajk (ale nie generálny) organizovať aj KZK. Zajtra bude pred bránami továrne viac ako 5000 členov odborov a začnú sa nové boje. Loren má tiež možnosť doručiť peniaze priamo radovým členom odborov (nie odborovým funkcionárom). Ak chceš robotníkov takto podporiť, ozvi sa mu na lrgoldner@yahoo.com.

Preklad: Kvaroh

Zdroje: libcom.org a libcom.orgRe: 2009-07-22 | 15:02:36 | mt
reaguj na pr?spevok Aktualizácia z 22. júla
Policajti sú už 50 metrov od farbiarne.

Mapa znázorňuje miesta útoku polície pri postupe. Šípka vpravo dole ukazuje miesto, kde štrajkujúci položili horiace pneumatiky - je to medzi hlavným vchodom do továrne a farbiarňou, ktorá je presne nad vrcholom šípky:


Vrtuľníky, ako vidieť na ďalšej fotke, zhadzovali na okupujúcich nejakú toxickú chemikáliu:


Polícia striekala aj tekutý slzný plyn z obrneného vozidla:

Ssayngyongský manažment najímal násilníkov, čo sú v podstate nájomní štrajkokazi, na tejto fotke strieľajú z praku na okupujúcich zamestnancov:


Používajú aj teleskopické obušky:


Na nasledujúcej fotke najatí štrajkokazi, vybavení vlastnými štítmi strieľajú z prakov z priľahlej strechy:

Všetko sú to násilníci najímaní na narušovanie štrajkov, fungujú podobne ako Pinkertonovci počas triednych bojov v USA (1):

Počas včerajšej noci, okolo 2:00 alebo 3:00, približne 30 násilníkov najatých firmou zničilo stanový tábor rodín štrajkujúcich a ich podporovateľov:Aktualizácia z 9:30 (nášho času):

Tím lekárskej pomoci dostal povolenie vstúpiť do továrne, ale zatiaľ mu v tom bráni polícia:


Najmenej 3000 členov KZK pochoduje z pyeongtaeckej železničnej stanice smerom k továrni.

Polícia sa zrejme pripravuje na posledný útok - naznačujú to kovové kontajnery pre SWAT tímy, ktoré sa pokúsi žeriavmi prepraviť na strechu budov továrne. Tu je jeden taký kontajner v blízkosti ssayngongskej továrne:


Rovnaké kontajnery použila polícia 20. januára proti budove okupovanej ľuďmi protestujúcimi proti gentrifikáciiv soulskej štvrti Yongsan. V následnom požiari zomreli piati demonštranti a jeden policajt (ďalšie informácie na libcome)

V kórejskom parlamente bol dnes schválený nový zákon o médiách, ktorý dovoľuje mediálnym konglomerátom monopolizovať trh médií ako sú káblové televízie a internet. Hlasovanie bolo sprevádzané bitkami medzi poslancami. Opoziční poslanci sa snažia zabrániť koaličnej strane v prijatí zákona v tomto videu Upozornenie: na toto sa nechytá ani stagediving na punkových koncertoch!

Pracovníci médií v Južnej Kórei pokračujú v štrajku, KKOZ vyhlasuje generálny štrajk jeho členov na dnes a na zajtra. Ale s ohľadom na históriu štrajkov KKOZ, si od toho veľa nesľubujte.

Preklad: Kvaroh Zdroj: libcom.org

(1) Pinkertonovi agenti boli najímaní na infiltráciu a špehovanie odborov i obranu štrajkokazov, ako napr. pri štrajku v Homesteade v 1892, kde si konflikt medzi agentmi a štrajkujúcimi vyžiadal niekoľko mŕtvych. Viac informácií o Pinkertonovej detektívnej agentúre v angličtine.


Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in