Grécko: prehlásenie novinárov z obsadeného sídla odborov ESIEA - „Posledné slovo budú mať pracujúci - nie šéfovia médií“
13. január 2009
V sobotu 10.1.2009 začali radikálni reportéri a novinári okupáciu sídla Zväzu aténskych novinárov dennej tlače (ESIEA), ktorý funguje ako kontrolná inštitúcia žurnalistiky v celom Grécku. Novinári vyzvali k sérii všeobecných zhromaždení, ktoré by otvorili debatu o povahe vysielania a podávania informácií o nepokojoch z decembra 2008 a ich dôsledkoch a problémoch s tým spojených. V pondelok 11.1. zvolalo Zhromaždenie oslobodeného ESIEA diskusiu o „spektákli“ a spôsoboch ako mu čeliť v žurnalistike.
Posledné slovo budú mať pracujúci - nie šéfovia médií
Tisíce protestujúcich, ktorí zaplnili ulice Grécka v piatok 9. januára, potvrdili, že oheň sa nepodarí zadusiť ani guľkami a kyselinou sírovou proti aktivistom, ani ideologickým terorizmom šíreným v posledných dňoch médiami. Štát odpovedal mládeži a pracujúcim znova surovou represiou. Polícia, posmelená požiadavkami nulovej tolerancie, ktoré sa objavili v médiách, a rozkazmi svojich nadriadených, mohla zaútočiť chemickými látkami, použiť násilie a zatýkať kohokoľvek, kto sa k nej priblížil.
Keď sa útlak štátu obráti aj proti pracujúcim, novinárom, fotografom a právnikom, ktorí sú v uliciach proti strane vrahov, ako sa to udialo 9. januára, je ešte viac jasné, že minulomesačná vzbura postavila otázku dôstojnosti pred všetkých, ktorých prežitie závisí na námezdnej práci. Niektorí z nás, zamestnanci médií a študenti, sa rozhodli reagovať tak, že sa postavili na stranu vzbúrencov. Sme aktívni: zúčastňujeme sa na ich boji ako pracujúci a pripájame sa k ich boju prostredníctvom každodenného zápasu na našich pracoviskách. Našim hlavným cieľom je zabrániť šéfom, aby nám nútili svoje názory na udalosti, ako sa udialo napríklad v prípade fotografa Kostasa Tsironisa, ktorý bol prepustený z denníka „Eleftheros Typos“ („Slobodné noviny“) za to, že odfotografoval policajta, ktorý mieril zbraňou na ľudí deň po vražde 15-ročného Alexandrosa Grigoropoulosa.
Nerobíme si žiadne ilúzie, že médiá, kľúčový aparát štátu, sa nepokúsia prinútiť ľudí, aby opustili ulice a išli domov. Urobia pre to všetko a vieme to veľmi dobre, keďže v médiách pracujeme. Vidíme tiež, že, kým budeme ticho, špičkoví novinári dokážu akurát tak podporovať zrušenie univerzitného azylu a predstavu o dvoch táboroch demonštrátorov (násilníckych „zamaskovaných” vs. „pokojných“).
Sme s rebelmi. Jedným z dôvodov je aj naša každodenná skúsenosť s vykorisťovaním na pracoviskách. Tak ako v každom inom odvetví, aj v mediálnom priemysle musíme čeliť dôsledkom, ktoré prináša neistá, prípadne neplatená práca, úkolová práca, nadčasy a všetky ďalšie prejavy rozmarov šéfov. A v poslednej dobe zažívame pod hrozbou prichádzajúcej ekonomickej krízy aj stupňovanie prepúšťania a strach z neho.
Rovnako ako všetci pracujúci, aj my máme skúsenosť s pokrytectvom a zradou zo strany odborov. Zväz novinárov (ESIEA) je inštitúciou, ktorá sa stavia proti pracujúcich, ktorí vyzývajú k odporu proti šéfom, poukazujú na vytváranie zásadných vnútorných rozkolov a fragmentácie práce a presadzujú vytvorenia jednotného odborového zväzu v novinárskom sektore. V snahe odlúčiť pracujúcich v médiách od ostatných pracujúcich sa ESIEA v skutočnosti stáva odborovým zväzom presadzujúcim záujmy zamestnávateľov a ich základným mechanizmom podpory, ako sme mohli vidieť, keď sa 10. decembra 2008 odmietla zúčastniť generálneho štrajku.
Preto sme sa ako iniciatíva námezdne pracujúcich, neplatených, nedávno prepustených pracujúcich a študentov v médiách, rozhodli obsadiť budovu ESIEA, aby sme vyjadrili tieto skutočnosti a prejavili solidaritu s rebelujúcou spoločnosťou:
- Za slobodu informácií, proti ideologickej propagande našich šéfov v médiách
- Za samoorganizovanú a demokratickú priamu akciu zo strany všetkých pracovníkov v médiách, proti útokom, ktorými čelí každý z nás
* V solidarite s bojovnou odborárkou Konstantinou Kunevou
* Za okamžité prepustenie všetkých zatknutých počas nepokojov
* Nemáme žiadne obavy z prepúšťania; šéfovia by sa mali báť našich štrajkov
Z obsadenej budovy ESIEA, 10.1.2009
Ďalšie akcie v Grécku
V Solúne bolo v rovnakom čase obsadené Štátne divadlo a premenené na centrum alternatívnych informácií o decembrovej vzbure a o prípade odborárky K. Kunevy, ktorá stále bojuje o život po útoku kyselinou sírovou do tváre útočníkmi najatými šéfmi.
V meste Volos v strednej časti Grécka bola obsadená Centrála odborov v solidarite s K. Kunevou a zatknutými vzbúrencami. Je to významný symbolický krok, pretože sa jedná o prvé centrum odborov založené hnutím pracujúcich v Grécku.
Zdroj:
http://katalipsiesiea.blogspot.com/2009/01/blog-post.html
Súvisiace články:
Blog greece.bloguje.sk
Grécko deň pred vyhlásením výnimočného stavu a pietna akcia v Bratislave
Grécko – zhromaždenie obyvateľov Atén na obsadenej radnici naznačuje všeobecnejšiu koordináciu aktivít