Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Gastro – firma mi nechce vyplatiť tringelt, čo s tým? Príklad z praxe

28. december 2021

Tringelty sú kontroverzná téma. Mohli by sme sa baviť o ich zmysle, ale nateraz k nim pristúpime ako k realite. Ak podnik odmieta vyplatiť tringelty, treba vytrvať a nevzdávať sa. Niekedy sa to dá vyriešiť rýchlo, čo potvrdzuje aj príklad, o ktorom budeme hovoriť. Nájdeš v ňom aj zopár užitočných tipov, ako sa dostať k dlžným peniazom. Podarilo sa aj tebe vybojovať dlžné peniaze alebo zlepšiť podmienky na pracovisku (nemusí ísť o gastroprevádzku)? Daj nám o tom vedieť na niektorý z našich kontaktov. Zdieľanie takýchto skúseností môže povzbudiť ďalších ľudí.

Situácia na pracovisku

Nasledujúci príklad sa týkal prevádzky, v ktorej sa pracovníčky a pracovníci stretávali kvôli prevádzkarke a majiteľovi s viacerými problémami. Prevádzkarka sa čašníčkam pravidelne vyhrážala, že im strhne tringelty. Stačilo, že mala pocit, že sa vydávajú väčšie porcie, alebo sa objavili zákaznícke sťažnosti. Nemala však problém ani hroziť výpoveďami, čím personál skôr zlomyseľne deptala a ponižovala, keďže hrozby nikdy nenaplnila. Výsledkom bolo, že práca v takomto prostredí bola psychicky veľmi náročná a miestami neznesiteľná.

Sľúbené tringelty...

Tringelty sa vyplácali vždy na konci dňa až na jednu výnimku, kedy majiteľ navrhol, že ich vyplatí spoločne s výplatou. Pracovníčka síce musela počkať do ďalšieho mesiaca, ale návrh akceptovala. Keď však prišla výplata, tringelt v nej zahrnutý nebol. Majiteľ uznal svoje pochybenie a prisľúbil zahrnúť dlžné peniaze do nasledujúcej výplaty.

Pred ďalšou výplatou sa pracovníčka pripomenula a majiteľ jej potvrdil: „Ok, dobre, máš pravdu.“ Aj napriek tomu však tringelty vo výplate nakoniec neboli. Zatelefonovala mu a dozvedela sa iba, že si pozrel podklady len za predošlý mesiac a na ten predtým zase zabudol. Požiadal ju, aby mu nabudúce dala vedieť deň pred výplatou a že všetko prichystá, že s tým ráta a peniaze jej určite nechce strhávať. Len pre ilustráciu, išlo o sumu neprekračujúcu 30€...

...a boj o ich vyplatenie

Pracovníčka medzitým ukončila prácu v podniku a na ďalší mesiac mala dostať poslednú výplatu. Majiteľa kontaktovala kvôli tringeltom viackrát esemeskou aj telefonicky, ten však hral mŕtveho chrobáka a prestal dvíhať. Poprosila preto bývalú kolegyňu, aby majiteľovi pripomenula, že sa s ním snaží spojiť.

A tak nakoniec predsa len zdvihol telefón. Pracovníčka zvolila slušný prístup a pripomenula, že volá, tak ako sa dohodli pred mesiacom. Takáto bola reakcia majiteľa: „Čo si to dovoľuješ, ešte si odo mňa pýtať peniaze?“ A nasledovalo vyše 10 minút komentárov typu: „Absolútne si ich nezaslúžiš“, „Je to moja dobrá vôľa, že ti nechám nejaké tringelty“, „Kvôli tebe som musel zaúčať nové baby“, „Vôbec ťa nespoznávam“, „Preukázala si sa ako nelojálna“ atď.

Pracovníčka sa týmto výlevom nedala zlomiť a znova pripomenula, že nerozumie, v čom je problém, veď sa dohodli už pred tromi mesiacmi. A keďže už toho mala plné zuby, pohrozila majiteľovi inšpektorátom práce. Nečakaný krok vystupňoval emócie a majiteľ začal kľučkovať, že o tringeltoch nie sú nijaké záznamy. Bolo však cítiť, že bol poriadne vyvedený z miery. Pracovníčka mu opäť jasne zopakovala, nech vyplatí plnú sumu a bude mať pokoj.

Nakoniec si to rozmyslel a na druhý deň s kyslým výrazom v tvári vytiahol z peňaženky plnú dlžnú sumu a vyplatil ju!

Užitočné tipy

Dostať sa k svojim peniazom vie byť niekedy poriadne únavné. Pomôcť môže napríklad nasledovné:

Presne si znač svoj skutočný pracovný čas aj čas súvisiaci s prácou ako takou: odpracované hodiny, prácu počas víkendov a sviatkov, návštevu lekára alebo OČR, dovolenky, PN-ky... V prípade dovoleniek a PN-iek pochopiteľne postačia dni, v iných prípadoch sú dôležité aj minúty.

• Vždy sa snaž mať všetky informácie o práci a mzde v písomnej forme.

Uchovaj si všetky podklady, ktoré súvisia s peniazmi. Archivuj si e-maily, SMS či inú komunikáciu s vedením.

• Ak dostávaš peniaze načierno napríklad v obálke, na ktorú zodpovedná osoba píše aj sumu alebo hocičo iné, obálky si odkladaj. Ak pri tom niečo podpisuješ, skús popremýšľať, ako dosiahnuť, aby sa o tom dal urobiť dôkaz (napríklad fotka). A aj keď ti vyplácanie peňazí načierno môže vyhovovať, vždy stojí za to pouvažovať, ako by sa dalo dosiahnuť, aby išlo o legálny príjem. Od oficiálnej výšky príjmu sa odvíja napríklad tvoja šanca získať hypotéku, ale aj výška sociálnych dávok vrátane PN, OČR, materskej a dôchodku.

Vyhľadaj si viac informácií o probléme v Zákonníku práce, Zákone o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci alebo v iných zdrojoch.

Konaj kolektívne. Ak sa ti nedarí nájsť podporu u kolegov a kolegýň, môžeš kontaktovať organizácie, ktoré sa venujú problémom v práci.


Ak máš problémy v práci a chceš ich aktívne riešiť, môžeš kontaktovať aj náš zväz. Vybojovať si svoje peniaze nemusí byť ľahké, no ani nemožné. Arogantné či naoko suverénne správanie vedenia býva niekedy len klasická metóda, ktorú používajú, aby dosiahli svoje (a v konečnom dôsledku napríklad ušetrili na mzdových nákladoch). Inokedy to skúšajú odkladaním riešenia problému na neskôr, pričom dúfajú, že človeka unavia a vykašle sa na to. Spôsobov je veľa, no vždy sa dá niečo vymyslieť. S našimi skúsenosťami sme sa podelili v texte „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory zväzu Priamej akcie v rokoch 2015-2019“. Možno zaujmú aj teba.

Zväz Priama akcia

Súvisiace odkazy:
Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory zväzu Priamej akcie v rokoch 2015-2019

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in