Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Dobré správy pre FAU (MAP Nemecko) v spore s nadáciou Heinricha Bölla

13. september 2013

Pracovníci nadácie Heinrich Böll Stiftung (HBS) sa postavili proti zamestnávaniu cez pracovné agentúry a zväz FAU rozbehol protestnú kampaň, do ktorej sa zapojila aj Priama akcia. Jednotliví pracovníci sa obrátili aj na pracovný súd v Berlíne, ktorý 5. septembra v jednom prípade rozhodol, že člen FAU bol zamestnaný nelegálne a došlo k porušeniu kolektívnej zmluvy. Kampaň pokračuje, a hoci sa vedie aj na poli súdov, ani zďaleka tam nezostáva. Jej cieľom je zrušenie outsourcingu a priame zamestnávanie všetkých pracovníkov bez ohľadu na to, či upratujú, pracujú na recepcii, v kuchyni alebo vykonávajú pracovné úlohy, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou HBS.
 
Čo sa stalo?
 
Pracovníci HBS sú zamestnávaní cez pracovné agentúry a dostávajú nižšie mzdy, ako priznáva kolektívna zmluva pre toto odvetvie. Zákon však určuje, že majú byť zamestnávaní priamo, nie cez sprostredkovateľské agentúry. Ďalší problém je práca v skorých ranných a neskorých večerných hodinách či počas víkendov bez nároku na odmenu.
 
Členovia zväzu FAU, ktorí sa na pracovisku zorganizovali, začali otvorene hovoriť o problémoch, a niekoľkí z nich podali v apríli žalobu na pracovný súd v Berlíne. Vzápätí boli prepustení a od augusta ich nahradili ďalší pracovníci cez inú agentúru. Prepustenie však spustilo nové aktivity namierené proti praktikám HBS.
 
Medzinárodný týždeň akcií a zapojenie Priamej akcie

Na podnet od viacerých pracovníkov HBS spustila lokálna skupina FAU-Berlín kampaň, ktorej vyjadrili podporu aj mnohí ďalší pracovníci HBS (či už sú zamestnaní priamo, cez agentúru, alebo pôsobiaci na stáži). Vedenie celý čas odmietalo stretnutia a vyjednávanie (FAU im poslalo päť písomných žiadostí).
Na zvýšenie tlaku zvolali FAU-Berlín medzinárodný týždeň akcií od 2. do 9. septembra.
 
Hneď v prvý deň navštívili centrálu HBS v Berlíne, ktorá organizovala diskusné stretnutie s jedným z politikov z parlamentu. Počas neho rozvinuli transparenty, čo sa moderátorka najskôr snažila obrátiť na žart, no napokon pred všetkými konečne prisľúbila FAU stretnutie. Keďže akcia nadácie mala genderový charakter, členovia FAU prišli aj s dúhovým transparentom podporujúcim LGBT komunitu, aby ich nemohli obviniť, že protestujú proti genderovej tematike.
 
Celkovo uskutočnili lokálne skupiny FAU viac ako 20 podporných akcií rôzneho charakteru v mestách Berlín, Bonn, Erfurt, Drážďany, Frankfurt, Freiburg, Halle, Hannover, Kiel a Kolín.
 
Návštevu sme uskutočnili aj pobočke v Prahe, kde bol 4. septembra odovzdaný protestný list Priamej akcie. O dva dni neskôr nasledoval fax do centrály v Nemecku, pričom medzitým nás pražská pobočka informovala, že o akcii dali vedieť nemeckej centrále.
 
Akciu pred pobočkou v Belehrade uskutočnili ASI (MAP Srbsko). Rozdávali letáky a diskutovali s okoloidúcimi.
 
Viaceré akcie uskutočnili ZSP (MAP Poľsko). Ešte začiatkom júna rozdávali letáky počas konferencie organizovanej HBS vo Varšave. Po nej nasledovalo prehlásenie HBS, že sa snažia celú záležitosť vyriešiť. Avšak vzhľadom na to, že sa stále odmietali stretnúť s FAU a iba zmenili agentúru dočasného zamestnávania, išlo o klamstvo.
 
Ďalšia akcia ZSP sa konala 7. septembra počas konferencie Sociálna Európa (Europa Społeczna), ktorú spoločne organizovala Strana Zelených, Nadácia a dva odborové zväzy. Prítomní dostali letáky ZSP a vyjadrovali záujem o spor a podporu požiadaviek. Boli tiež nepríjemne prekvapení dvojakou tvárou HBS, ktorá síce deklaruje podporu minimálnej mzdy (čo je 8,50 €), no vlastným zamestnancom vypláca menšiu sumu.
 


Bruselskú pobočku navštívili 5. septembra členovia holandskej oranizácie Vrije Bond a počas týždňa akcií poslali protestný e-mail aj SP (MAP Portugalsko) a ČSAF.
 
Víťazstvo v súdnom spore, no boj pokračuje

Pracovný súd v Berlíne 5. septembra rozhodol, že člen FAU, ktorý nadáciu žaloval, bol jej zamestnancom od roku 2011, pričom išlo o nelegálne zamestnávanie cez neregistrovanú pracovnú agentúru. Súd ďalej konštatoval, že došlo k porušeniu podmienok stanovených v kolektívnej zmluve. Člen FAU bol spätne uznaný ako zamestnanec HBS a môže požiadať o preplatenie rozdielu mzdy, keďže cez agentúru dostával nižšiu sumu.

Ďalší traja pracovníci na verdikt súdu ešte iba čakajú, no je veľmi pravdepodobné, že bude rovnaký.

HBS však naďalej odmietajú diskusiu s FAU, celú vec zľahčuje a zastávajú postoj, že zamestnávanie čo najlacnejších externých pracovníkov je v poriadku a v súlade s ich politikou zamestnávania. Spor teda pokračuje.

Dvojaká tvár HBS a Strany zelených – imidž spravodlivého zamestnávateľa verzus vykorisťovanie lacnej pracovnej sily
 
Nadácia je prepojená s nemeckou politickou stranou Bündnis 90/Die Grünen a podľa jej vlastných slov: „Našimi zdieľanými hodnotami sú ekológia a udržateľnosť, demokracia, ľudské práva, sebaurčenie a spravodlivosť.“ HBS síce navonok kritizujú sociálnu nespravodlivosť a ekonomickú izoláciu, no vlastných zamestnancov stavajú do veľmi neistej situácie a nespĺňajú ani nízke štandardy pracovných agentúr.

Po spustení kampane nadácia otvorene priznala existenciu konfiktu na pracovisku. Neinformovala však, že sa odmietla stretnúť s prepustenými zamestnancami a nereagovala ani na ich žiadosti, ani na listy od FAU. Namiesto dialógu zvolila postup, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani zamestnávateľ, ktorý žiadne hodnoty spravodlivosti a demokracie nedeklaruje – zmenila pracovnú agentúru (nabrala nových zamestnancov, ktorí po skončení zmluvy stratia prácu) a tvrdí, že za zlé podmienky na pracovisku je zodpovedná výlučne pôvodná agentúra. Výmena agentúry znamenala, že dovtedajší pracovníci prišli o prácu (keďže nadácia agentúre vypovedala zmluvu). Rozhovory sa vedú len so zamestnaneckou radou a odborovým zväzom Verdi.

Nízke mzdy odôvodňujú HBS tým, že sú financovaní z daní, musia vyberať najlacnejšieho dodávateľa, a teda nie sú schopná spolupracovať s firmou, ktorá by platila minimálnu mzdu. To však vôbec nevysvetľuje, prečo nezamestnávajú pracovníkov priamo, hoci aj na polovičný úväzok. Podľa FAU je to možné, no HBS sa tým nechcú zaoberať.

HBS tvrdia, že sú nezávislí od Strany zelených, hoci existujú vďaka nej a ich hlavnou úlohou je podporovať práve túto politickú stranu. Vedenie navyše vyhlásilo, že anarchosyndikalisti z FAU a ZSP využívajú konflikt na politické účely, aby poškodili volebnú kampaň Strany zelených v Nemecku a podporili inú ľavicovú politickú stranu Die Linke. Samozrejme, je to nezmysel – anarchosyndikalisti otvorene vystupujú proti zastupiteľskej demokracii a nezaujímajú sa, ktorá politická strana vyhrá voľby. Ak Stranu zelených a HBS tak trápi, že konanie HBS môže mať vplyv na výsledky volieb, mali by sa konečne dohodnúť so zamestnancami a zabezpečiť normálne pracovné podmienky.

 
Záver

Hoci rozsudok súdu dal v tomto prípade za pravdu členovi FAU, viesť spor výlučne súdnou cestou nestačí, čo dobre chápu aj FAU. Súdne rozhodnutie zlepšuje vyhliadky ďalších pracovníkov, ktorí na rozsudok v prípade svojich žalôb ešte čakajú, je očividné, že HBS plánujú aj naďalej outsourcovať svojich zamestnancov (keďže podpísali zmluvu s novou agentúrou). FAU bude pokračovať v priamych akciách za zlepšenie pracovných podmienok pracovníkov HBS aj v budúcnosti. O prípadnom zapojení sa do nich budeme informovať.

Podľa informácií od FAU a ZSP spracoval Daniel Drevený
 
Zdroje:
http://zsp.net.pl/berlin-protest-na-spotkaniu-fundacji-im-heinricha-boella
http://www.zsp.net.pl/fundacja-im-heinricha-boella-idzie-w-zaparte
http://www.fau.org/artikel/art_130905-224858
http://www.zsp.net.pl/berlin-zwiazkowiec-z-fau-wygral-z-fundacja-im-heinricha-boella
http://zsp.net.pl/niemcy-prekaryjne-warunki-pracy-w-fundacji-heinricha-boella
http://www.zsp.net.pl/akcja-solidarnosciowa-pod-konferencja-organizowana-przez-fundacje-im-heinricha-boella
http://www.cz.boell.org/navigation/82-177.html
http://internationalworkersassociation.blogspot.sk/2013/08/aktionswoche-gegen-prekare.html
http://www.fau.org/artikel/art_130909-124605Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in