Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Dobré správy pre FAU (MAP Nemecko) v spore s nadáciou Heinricha Bölla

13. september 2013

Pracovníci nadácie Heinrich Böll Stiftung (HBS) sa postavili proti zamestnávaniu cez pracovné agentúry a zväz FAU rozbehol protestnú kampaň, do ktorej sa zapojila aj Priama akcia. Jednotliví pracovníci sa obrátili aj na pracovný súd v Berlíne, ktorý 5. septembra v jednom prípade rozhodol, že člen FAU bol zamestnaný nelegálne a došlo k porušeniu kolektívnej zmluvy. Kampaň pokračuje, a hoci sa vedie aj na poli súdov, ani zďaleka tam nezostáva. Jej cieľom je zrušenie outsourcingu a priame zamestnávanie všetkých pracovníkov bez ohľadu na to, či upratujú, pracujú na recepcii, v kuchyni alebo vykonávajú pracovné úlohy, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou HBS.
 
Čo sa stalo?
 
Pracovníci HBS sú zamestnávaní cez pracovné agentúry a dostávajú nižšie mzdy, ako priznáva kolektívna zmluva pre toto odvetvie. Zákon však určuje, že majú byť zamestnávaní priamo, nie cez sprostredkovateľské agentúry. Ďalší problém je práca v skorých ranných a neskorých večerných hodinách či počas víkendov bez nároku na odmenu.
 
Členovia zväzu FAU, ktorí sa na pracovisku zorganizovali, začali otvorene hovoriť o problémoch, a niekoľkí z nich podali v apríli žalobu na pracovný súd v Berlíne. Vzápätí boli prepustení a od augusta ich nahradili ďalší pracovníci cez inú agentúru. Prepustenie však spustilo nové aktivity namierené proti praktikám HBS.
 
Medzinárodný týždeň akcií a zapojenie Priamej akcie

Na podnet od viacerých pracovníkov HBS spustila lokálna skupina FAU-Berlín kampaň, ktorej vyjadrili podporu aj mnohí ďalší pracovníci HBS (či už sú zamestnaní priamo, cez agentúru, alebo pôsobiaci na stáži). Vedenie celý čas odmietalo stretnutia a vyjednávanie (FAU im poslalo päť písomných žiadostí).
Na zvýšenie tlaku zvolali FAU-Berlín medzinárodný týždeň akcií od 2. do 9. septembra.
 
Hneď v prvý deň navštívili centrálu HBS v Berlíne, ktorá organizovala diskusné stretnutie s jedným z politikov z parlamentu. Počas neho rozvinuli transparenty, čo sa moderátorka najskôr snažila obrátiť na žart, no napokon pred všetkými konečne prisľúbila FAU stretnutie. Keďže akcia nadácie mala genderový charakter, členovia FAU prišli aj s dúhovým transparentom podporujúcim LGBT komunitu, aby ich nemohli obviniť, že protestujú proti genderovej tematike.
 
Celkovo uskutočnili lokálne skupiny FAU viac ako 20 podporných akcií rôzneho charakteru v mestách Berlín, Bonn, Erfurt, Drážďany, Frankfurt, Freiburg, Halle, Hannover, Kiel a Kolín.
 
Návštevu sme uskutočnili aj pobočke v Prahe, kde bol 4. septembra odovzdaný protestný list Priamej akcie. O dva dni neskôr nasledoval fax do centrály v Nemecku, pričom medzitým nás pražská pobočka informovala, že o akcii dali vedieť nemeckej centrále.
 
Akciu pred pobočkou v Belehrade uskutočnili ASI (MAP Srbsko). Rozdávali letáky a diskutovali s okoloidúcimi.
 
Viaceré akcie uskutočnili ZSP (MAP Poľsko). Ešte začiatkom júna rozdávali letáky počas konferencie organizovanej HBS vo Varšave. Po nej nasledovalo prehlásenie HBS, že sa snažia celú záležitosť vyriešiť. Avšak vzhľadom na to, že sa stále odmietali stretnúť s FAU a iba zmenili agentúru dočasného zamestnávania, išlo o klamstvo.
 
Ďalšia akcia ZSP sa konala 7. septembra počas konferencie Sociálna Európa (Europa Społeczna), ktorú spoločne organizovala Strana Zelených, Nadácia a dva odborové zväzy. Prítomní dostali letáky ZSP a vyjadrovali záujem o spor a podporu požiadaviek. Boli tiež nepríjemne prekvapení dvojakou tvárou HBS, ktorá síce deklaruje podporu minimálnej mzdy (čo je 8,50 €), no vlastným zamestnancom vypláca menšiu sumu.
 


Bruselskú pobočku navštívili 5. septembra členovia holandskej oranizácie Vrije Bond a počas týždňa akcií poslali protestný e-mail aj SP (MAP Portugalsko) a ČSAF.
 
Víťazstvo v súdnom spore, no boj pokračuje

Pracovný súd v Berlíne 5. septembra rozhodol, že člen FAU, ktorý nadáciu žaloval, bol jej zamestnancom od roku 2011, pričom išlo o nelegálne zamestnávanie cez neregistrovanú pracovnú agentúru. Súd ďalej konštatoval, že došlo k porušeniu podmienok stanovených v kolektívnej zmluve. Člen FAU bol spätne uznaný ako zamestnanec HBS a môže požiadať o preplatenie rozdielu mzdy, keďže cez agentúru dostával nižšiu sumu.

Ďalší traja pracovníci na verdikt súdu ešte iba čakajú, no je veľmi pravdepodobné, že bude rovnaký.

HBS však naďalej odmietajú diskusiu s FAU, celú vec zľahčuje a zastávajú postoj, že zamestnávanie čo najlacnejších externých pracovníkov je v poriadku a v súlade s ich politikou zamestnávania. Spor teda pokračuje.

Dvojaká tvár HBS a Strany zelených – imidž spravodlivého zamestnávateľa verzus vykorisťovanie lacnej pracovnej sily
 
Nadácia je prepojená s nemeckou politickou stranou Bündnis 90/Die Grünen a podľa jej vlastných slov: „Našimi zdieľanými hodnotami sú ekológia a udržateľnosť, demokracia, ľudské práva, sebaurčenie a spravodlivosť.“ HBS síce navonok kritizujú sociálnu nespravodlivosť a ekonomickú izoláciu, no vlastných zamestnancov stavajú do veľmi neistej situácie a nespĺňajú ani nízke štandardy pracovných agentúr.

Po spustení kampane nadácia otvorene priznala existenciu konfiktu na pracovisku. Neinformovala však, že sa odmietla stretnúť s prepustenými zamestnancami a nereagovala ani na ich žiadosti, ani na listy od FAU. Namiesto dialógu zvolila postup, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani zamestnávateľ, ktorý žiadne hodnoty spravodlivosti a demokracie nedeklaruje – zmenila pracovnú agentúru (nabrala nových zamestnancov, ktorí po skončení zmluvy stratia prácu) a tvrdí, že za zlé podmienky na pracovisku je zodpovedná výlučne pôvodná agentúra. Výmena agentúry znamenala, že dovtedajší pracovníci prišli o prácu (keďže nadácia agentúre vypovedala zmluvu). Rozhovory sa vedú len so zamestnaneckou radou a odborovým zväzom Verdi.

Nízke mzdy odôvodňujú HBS tým, že sú financovaní z daní, musia vyberať najlacnejšieho dodávateľa, a teda nie sú schopná spolupracovať s firmou, ktorá by platila minimálnu mzdu. To však vôbec nevysvetľuje, prečo nezamestnávajú pracovníkov priamo, hoci aj na polovičný úväzok. Podľa FAU je to možné, no HBS sa tým nechcú zaoberať.

HBS tvrdia, že sú nezávislí od Strany zelených, hoci existujú vďaka nej a ich hlavnou úlohou je podporovať práve túto politickú stranu. Vedenie navyše vyhlásilo, že anarchosyndikalisti z FAU a ZSP využívajú konflikt na politické účely, aby poškodili volebnú kampaň Strany zelených v Nemecku a podporili inú ľavicovú politickú stranu Die Linke. Samozrejme, je to nezmysel – anarchosyndikalisti otvorene vystupujú proti zastupiteľskej demokracii a nezaujímajú sa, ktorá politická strana vyhrá voľby. Ak Stranu zelených a HBS tak trápi, že konanie HBS môže mať vplyv na výsledky volieb, mali by sa konečne dohodnúť so zamestnancami a zabezpečiť normálne pracovné podmienky.

 
Záver

Hoci rozsudok súdu dal v tomto prípade za pravdu členovi FAU, viesť spor výlučne súdnou cestou nestačí, čo dobre chápu aj FAU. Súdne rozhodnutie zlepšuje vyhliadky ďalších pracovníkov, ktorí na rozsudok v prípade svojich žalôb ešte čakajú, je očividné, že HBS plánujú aj naďalej outsourcovať svojich zamestnancov (keďže podpísali zmluvu s novou agentúrou). FAU bude pokračovať v priamych akciách za zlepšenie pracovných podmienok pracovníkov HBS aj v budúcnosti. O prípadnom zapojení sa do nich budeme informovať.

Podľa informácií od FAU a ZSP spracoval Daniel Drevený
 
Zdroje:
http://zsp.net.pl/berlin-protest-na-spotkaniu-fundacji-im-heinricha-boella
http://www.zsp.net.pl/fundacja-im-heinricha-boella-idzie-w-zaparte
http://www.fau.org/artikel/art_130905-224858
http://www.zsp.net.pl/berlin-zwiazkowiec-z-fau-wygral-z-fundacja-im-heinricha-boella
http://zsp.net.pl/niemcy-prekaryjne-warunki-pracy-w-fundacji-heinricha-boella
http://www.zsp.net.pl/akcja-solidarnosciowa-pod-konferencja-organizowana-przez-fundacje-im-heinricha-boella
http://www.cz.boell.org/navigation/82-177.html
http://internationalworkersassociation.blogspot.sk/2013/08/aktionswoche-gegen-prekare.html
http://www.fau.org/artikel/art_130909-124605Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in