Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Ako nám chutila mňamka na začiatok leta - report z anarchistickej víkendovky

14. august 2008

Cez víkend 20.-22. júna 2008 sa uskutočnila anarchistická víkendovka. Šlo o neformálne stretnutie, na ktorom sme chceli diskutovať, riešiť to, čo nás trápi a zaujíma, a tiež sa baviť a oddychovať. Stretnutia sa podľa plánu zúčastnili nielen členovia Priamej akcie, ale aj nečlenovia. S počtom účastníkov sme boli spokojní. Po prvý raz sme mali na víkendovke aj deti. A tu je naše zhrnutie a zhodnotenie akcie.

PIATOK
Piatok bol dňom príchodov. Alebo skôr večerom. Ľudia postupne prichádzali, vybaľovali sa,  stavali stany a zoznámili sa pri ohníku. Debatovať sa nám však veľmi nechcelo, a tak sme sa skôr bavili len tak voľne a dohodli sa, že začneme v sobotu dopoludnia.

SOBOTA
S meškaním, ale stále v dobrej nálade, sme okolo poludnia začali so spisovaním programu. Najprv každý, kto chcel, povedal tému, o ktorej by rád diskutoval. Nazbieralo sa toho dosť: solidarita, anarchizmus na Slovensku a v zahraničí a jeho prepojenie, Priama akcia – prečo v nej byť či nebyť, čo v nej brzdí členov a ako to odstrániť, anarchosyndikalizmus a zakladanie nehierarchických odborov, vzťah medzi pracujúcimi a študentmi a hlavná téma (slovenská anarchistická scéna), ku ktorej sme sa nakoniec nedostali.

Solidarita
K tejto téme sme sa dostali od konkrétneho prípadu: jeden z nás má kamaráta, ktorý má veľké dlhy. Napožičiaval si a čo sa týka peňazí, nevie s nimi dobre hospodáriť. Často minie veľa v krčme, a potom nemá na splátky hypotéky. Otázka znela: Pomohol som mu raz, peniaze mi nevráti, mám mu solidárne pomôcť zas, alebo ho nechať, nech si poradí sám? A dokedy mu pomáhať? Pointou bolo, či existuje nejaká anarchistická etika, ktorá by bola kľúčom v takomto prípade. Na problém sme mali rôzne názory a nedokázali sme sa zhodnúť na jednoznačnej odpovedi. Zhodli sme sa na jedinom – odpoveď je individuálna a vždy záleží   od konkrétneho prípadu.

Anarchizmus na Slovensku a v zahraničí a jeho prepojenie
Táto téma zaujímala najmä nášho kamaráta zo zahraničia. Pýtal sa najmä na spoluprácu slovenských a českých anarchistov. Vysvetľovali sme, že slovenskí a českí anarchisti veľmi nespolupracujú, pretože v podstate ani nie je veľmi na čom . V diskusii sme sa tiež dostali k počiatkom anarchistického hnutia v Čechách a na Slovensku, a niektorí z nás boli prekvapení, keď zistili, že na Slovensku pred ČSAF a Priamou akciou nie je historicky doložená nijaká anarchistická organizácia, a dokonca ani nijakí anarchisti ako v Čechách v 19. a prvej štvrtine 20. storočia.

Priama akcia – čo nám dáva, čo nám v nej chýba, čo brzdí, prečo v nej byť či nebyť
Zhodnotili sme rôzne motivačné faktory, ktoré podnietili jednotlivých účastníkov k väčšiemu záujmu o angažovanie sa a pomoc PA, či priamo k vstupu. Krátko sme načrtli aj problém, že sa stretneme, niečo sa dohodne, ale potom z toho nie sú výsledky, čo niektorých z nás môže odrádzať od zapájania sa do samotných debát.

Anarchosyndikalizmus a zakladanie nehierarchických odborov
Túto tému sme prešli pomerne rýchlo. Jeden z účastníkov chcel vedieť, ako založiť nehierarchické odbory na pracovisku a zapojiť kolegov. Nadhodil aj taktiku zamestnať sa vo firme, v ktorej sú alebo hrozia problémy a protesty zamestnancov, a potom ich ovplyvniť. Vo väčšine sme boli k tejto taktike skeptickí a odmietaví.

Vzťah medzi pracujúcimi a študentmi
K tejto téme sme sa najprv nedostali, načali sme ju až večer pri ohni. Rozprávali sme sa teda voľnejšie, spomínali sme neorganizovanie sa študentov na Slovensku, ale aj činnosť Štrajkového výboru študentov v minulosti. Padla zmienka aj o udalostiach z Francúzska 1968, ktoré boli nedávno podrobnejšie rozoberané na akcii info-@-police a v brožúrach KPK.

Ako sme spomínali vyššie, k hlavnej téme sme sa ani nedostali, čo však nepovažujeme za negatívum. Skôr naopak, aspoň mali možnosť účastníci vymyslieť si vlastné témy. A hlavnú tému sme si „ušetrili“ na ďalšiu víkendovku;). V sobotu sme, samozrejme, nielen debatovali. Niektorí z nás varili guláš, iní sa starali o deti atď. Popoludní sme sa boli prejsť a neďaleko sme objavili pomerne veľké kúpalisko (niektorí ľutovali, že so sebou nemajú plavky). Večer sme si znova niečo opiekli, otvorili šampanské na počesť narodenín najmladšej účastníčky a debatili do noci.

NEDEĽA
Nedeľa bola dňom odchodu väčšiny prítomných. Naraňajkovali sme sa (niektorí ani to nie;)), zbalili stany, rozlúčili sa a vyrazili domov.
 
Ako vnímali víkendovku jej účastníci/účastníčky:

* Došli sme ku kadečomu, ja som spokojný, čakal som presne takýto typ polointernej uvoľnenej skoro rodinnej akcie. Chvíľu ešte budem spracovávať, čo nové mi priniesla táto akcia, ale pozitíva ďaaaaleko prevýšia negatíva. K pozitívam, okrem vyššie zmienenej atmosféry, počasie, priestory, oslava narodenín malej, dobrý guláš, krásna prechádzka, neformálne stretko pa-z, kontakt s kamarátom zo zahraničia a rozhovor s ním, starostlivosť o šteniatko... a veľa iného.
K negatívam, neporiadok na stoloch, neumytý riad, hoci dakto mohol a mal umyť.
Chcel by som ešte pripísať, že ďakujem za starostlivosť o dcérku, veľa to pre mňa znamenalo.
 
* S akciou som spokojný, aj keď po organizačnej stránke je čo vylepšovať. Myslím,
že by nebol zlý nápad (zvlášť do budúcna, keď príp. účastníkov/čok budú desiatky) vytvoriť skupinky ľudí, ktorí budú mať na starosti určité činnosti. Niektorá varenie, iná „stolovanie“, ďalšia distribúciu materiálov, príp. pomoc s deťmi atď. Myslím, že to najmä ušetrí čas a prispeje k určitej rovnováhe (napr. na jednej strane, keď niekto nevie, čo skôr robiť a na druhej strane, keď niekto nevie, ako zabiť voľný čas). To sa týka organizácie, k náplni programu prispievajú samozrejme všetci účastníci/čky víkendovky. Súhlasím tiež s tým, že hoci je atmosféra uvolnená, zúčastnení by sa mali snažiť dospieť k jasnejším zhrnutiam debát.

* Takže ako sa tu už písalo, ja som veľmi spokojný s akciou a tiež som si predstavoval, že takto bude vyzerať.

* Ja som rád, že som sa konečne dostal do osobného kontaktu. Srandy kopec a takisto zaujímavé stretnutie. Súhlasím s deľbou práce na ďalších akciách.

* Mne sa veľmi páčilo, takto som si to predstavovala. Strávila som príjemný víkend s ľuďmi, s ktorými sa ešte určite budem chcieť stretnúť. Konečne vás všetkých poznám troška aj osobne.
Čakala som síce, že sa bude riešiť viac, ale nakoniec som bola rada, keď to tak nebolo. S odstupom času uvažujem, či sme v debatách aj niekam dospeli. Skôr mám pocit, že nie, ale na druhej strane, samotné tie debaty boli pre mňa prínosom. Dúfam, že ešte niekedy bude takáto akcia.

* Mne sa nápad víkendovky celkom ľúbi. Je to príležitosť, vzhľadom na to, že to možnosť bližšie sa spoznať na takomto type neformálneho stretnutia. Ak by to mal kto robiť každé dva mesiace, bolo by to fajn, no na druhej strane, časť ľudí by to mohlo časom znudiť...

* U mňa spokojnosť. Oddych bol, fajn pokec bol. Čo by sme mohli nabudúce doladiť, je lepšia organizácia debaty a možno viac sa snažiť dospieť k jasnejším ak už nie záverom v zmysle praktických záverov, tak aspoň zhrnutiam, aj keď sme sa o to čiastočne pokúšali, čo tiež hodnotím kladne. Že sme neprebrali hlavnú tému, na ktorú som sa celkom tešil, mi nevadí, lebo je to téma vždy aktuálna a určite nebude od veci na ďalšiu víkendovku.

* Fajný oddych to bol, taký som potreboval. Čo sa týka riešenia politických vecí, tak poriešilo sa to čo sa poriešilo, veď nebol ani zámer nejako velice sa zaoberať témami, keďže to malo byť spojené s oddychom.

Čo sme si odniesli

Aj keď sa z tohto reportu môže zdať, že sme k ničomu nedospeli (ani sme si však nič také nedali za cieľ, keďže to nebol zjazd alebo niečo podobné), ako je vidieť z úvah niektorých účastníkov/účastníčok, víkendovka sa ukázala ako príjemná akcia. To, že nebola len o kecaní, ale že mala aj praktické výsledky, dokazuje napríklad aj to, že sme sa počas nej dohodli na postupe v spore Lionbridge. V priebehu debát sme tiež dospeli k postrehom, ktoré nesúviseli priamo s témami, ale boli veľmi podnetné do ďalšej činnosti a ešte sa k ním určite vrátime na úrovni PA ako takej. Uskutočnilo sa tiež stretnutie regionálnej skupiny PA-Západ. Na mieste boli aj najnovšie tlačoviny, viaceré vydania časopisu Abolishing the Borders from Below, ako aj rôzne ďalšie zahraničné tlačoviny, najmä od sekcií MAP. Určite sa ešte v budúcnosti pokúsime zorganizovať víkendovku, takže kto tentokrát nemohol alebo nechcel, tak...

Účastníci a účastníčky víkendovky;)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach
15.05.2023 V utorok 23. mája o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciach na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (17.5., Foajé)
26.04.2023 V stredu 17. mája o 19:00 budeme znova vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: fb.com/events/3308024289463267

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (Collosseum, 27.4.)
21.04.2023 Vo štvrtok 27. apríla o 17:30 sa v Collosseu uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in