Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Ako nám chutila mňamka na začiatok leta - report z anarchistickej víkendovky

14. august 2008

Cez víkend 20.-22. júna 2008 sa uskutočnila anarchistická víkendovka. Šlo o neformálne stretnutie, na ktorom sme chceli diskutovať, riešiť to, čo nás trápi a zaujíma, a tiež sa baviť a oddychovať. Stretnutia sa podľa plánu zúčastnili nielen členovia Priamej akcie, ale aj nečlenovia. S počtom účastníkov sme boli spokojní. Po prvý raz sme mali na víkendovke aj deti. A tu je naše zhrnutie a zhodnotenie akcie.

PIATOK
Piatok bol dňom príchodov. Alebo skôr večerom. Ľudia postupne prichádzali, vybaľovali sa,  stavali stany a zoznámili sa pri ohníku. Debatovať sa nám však veľmi nechcelo, a tak sme sa skôr bavili len tak voľne a dohodli sa, že začneme v sobotu dopoludnia.

SOBOTA
S meškaním, ale stále v dobrej nálade, sme okolo poludnia začali so spisovaním programu. Najprv každý, kto chcel, povedal tému, o ktorej by rád diskutoval. Nazbieralo sa toho dosť: solidarita, anarchizmus na Slovensku a v zahraničí a jeho prepojenie, Priama akcia – prečo v nej byť či nebyť, čo v nej brzdí členov a ako to odstrániť, anarchosyndikalizmus a zakladanie nehierarchických odborov, vzťah medzi pracujúcimi a študentmi a hlavná téma (slovenská anarchistická scéna), ku ktorej sme sa nakoniec nedostali.

Solidarita
K tejto téme sme sa dostali od konkrétneho prípadu: jeden z nás má kamaráta, ktorý má veľké dlhy. Napožičiaval si a čo sa týka peňazí, nevie s nimi dobre hospodáriť. Často minie veľa v krčme, a potom nemá na splátky hypotéky. Otázka znela: Pomohol som mu raz, peniaze mi nevráti, mám mu solidárne pomôcť zas, alebo ho nechať, nech si poradí sám? A dokedy mu pomáhať? Pointou bolo, či existuje nejaká anarchistická etika, ktorá by bola kľúčom v takomto prípade. Na problém sme mali rôzne názory a nedokázali sme sa zhodnúť na jednoznačnej odpovedi. Zhodli sme sa na jedinom – odpoveď je individuálna a vždy záleží   od konkrétneho prípadu.

Anarchizmus na Slovensku a v zahraničí a jeho prepojenie
Táto téma zaujímala najmä nášho kamaráta zo zahraničia. Pýtal sa najmä na spoluprácu slovenských a českých anarchistov. Vysvetľovali sme, že slovenskí a českí anarchisti veľmi nespolupracujú, pretože v podstate ani nie je veľmi na čom . V diskusii sme sa tiež dostali k počiatkom anarchistického hnutia v Čechách a na Slovensku, a niektorí z nás boli prekvapení, keď zistili, že na Slovensku pred ČSAF a Priamou akciou nie je historicky doložená nijaká anarchistická organizácia, a dokonca ani nijakí anarchisti ako v Čechách v 19. a prvej štvrtine 20. storočia.

Priama akcia – čo nám dáva, čo nám v nej chýba, čo brzdí, prečo v nej byť či nebyť
Zhodnotili sme rôzne motivačné faktory, ktoré podnietili jednotlivých účastníkov k väčšiemu záujmu o angažovanie sa a pomoc PA, či priamo k vstupu. Krátko sme načrtli aj problém, že sa stretneme, niečo sa dohodne, ale potom z toho nie sú výsledky, čo niektorých z nás môže odrádzať od zapájania sa do samotných debát.

Anarchosyndikalizmus a zakladanie nehierarchických odborov
Túto tému sme prešli pomerne rýchlo. Jeden z účastníkov chcel vedieť, ako založiť nehierarchické odbory na pracovisku a zapojiť kolegov. Nadhodil aj taktiku zamestnať sa vo firme, v ktorej sú alebo hrozia problémy a protesty zamestnancov, a potom ich ovplyvniť. Vo väčšine sme boli k tejto taktike skeptickí a odmietaví.

Vzťah medzi pracujúcimi a študentmi
K tejto téme sme sa najprv nedostali, načali sme ju až večer pri ohni. Rozprávali sme sa teda voľnejšie, spomínali sme neorganizovanie sa študentov na Slovensku, ale aj činnosť Štrajkového výboru študentov v minulosti. Padla zmienka aj o udalostiach z Francúzska 1968, ktoré boli nedávno podrobnejšie rozoberané na akcii info-@-police a v brožúrach KPK.

Ako sme spomínali vyššie, k hlavnej téme sme sa ani nedostali, čo však nepovažujeme za negatívum. Skôr naopak, aspoň mali možnosť účastníci vymyslieť si vlastné témy. A hlavnú tému sme si „ušetrili“ na ďalšiu víkendovku;). V sobotu sme, samozrejme, nielen debatovali. Niektorí z nás varili guláš, iní sa starali o deti atď. Popoludní sme sa boli prejsť a neďaleko sme objavili pomerne veľké kúpalisko (niektorí ľutovali, že so sebou nemajú plavky). Večer sme si znova niečo opiekli, otvorili šampanské na počesť narodenín najmladšej účastníčky a debatili do noci.

NEDEĽA
Nedeľa bola dňom odchodu väčšiny prítomných. Naraňajkovali sme sa (niektorí ani to nie;)), zbalili stany, rozlúčili sa a vyrazili domov.
 
Ako vnímali víkendovku jej účastníci/účastníčky:

* Došli sme ku kadečomu, ja som spokojný, čakal som presne takýto typ polointernej uvoľnenej skoro rodinnej akcie. Chvíľu ešte budem spracovávať, čo nové mi priniesla táto akcia, ale pozitíva ďaaaaleko prevýšia negatíva. K pozitívam, okrem vyššie zmienenej atmosféry, počasie, priestory, oslava narodenín malej, dobrý guláš, krásna prechádzka, neformálne stretko pa-z, kontakt s kamarátom zo zahraničia a rozhovor s ním, starostlivosť o šteniatko... a veľa iného.
K negatívam, neporiadok na stoloch, neumytý riad, hoci dakto mohol a mal umyť.
Chcel by som ešte pripísať, že ďakujem za starostlivosť o dcérku, veľa to pre mňa znamenalo.
 
* S akciou som spokojný, aj keď po organizačnej stránke je čo vylepšovať. Myslím,
že by nebol zlý nápad (zvlášť do budúcna, keď príp. účastníkov/čok budú desiatky) vytvoriť skupinky ľudí, ktorí budú mať na starosti určité činnosti. Niektorá varenie, iná „stolovanie“, ďalšia distribúciu materiálov, príp. pomoc s deťmi atď. Myslím, že to najmä ušetrí čas a prispeje k určitej rovnováhe (napr. na jednej strane, keď niekto nevie, čo skôr robiť a na druhej strane, keď niekto nevie, ako zabiť voľný čas). To sa týka organizácie, k náplni programu prispievajú samozrejme všetci účastníci/čky víkendovky. Súhlasím tiež s tým, že hoci je atmosféra uvolnená, zúčastnení by sa mali snažiť dospieť k jasnejším zhrnutiam debát.

* Takže ako sa tu už písalo, ja som veľmi spokojný s akciou a tiež som si predstavoval, že takto bude vyzerať.

* Ja som rád, že som sa konečne dostal do osobného kontaktu. Srandy kopec a takisto zaujímavé stretnutie. Súhlasím s deľbou práce na ďalších akciách.

* Mne sa veľmi páčilo, takto som si to predstavovala. Strávila som príjemný víkend s ľuďmi, s ktorými sa ešte určite budem chcieť stretnúť. Konečne vás všetkých poznám troška aj osobne.
Čakala som síce, že sa bude riešiť viac, ale nakoniec som bola rada, keď to tak nebolo. S odstupom času uvažujem, či sme v debatách aj niekam dospeli. Skôr mám pocit, že nie, ale na druhej strane, samotné tie debaty boli pre mňa prínosom. Dúfam, že ešte niekedy bude takáto akcia.

* Mne sa nápad víkendovky celkom ľúbi. Je to príležitosť, vzhľadom na to, že to možnosť bližšie sa spoznať na takomto type neformálneho stretnutia. Ak by to mal kto robiť každé dva mesiace, bolo by to fajn, no na druhej strane, časť ľudí by to mohlo časom znudiť...

* U mňa spokojnosť. Oddych bol, fajn pokec bol. Čo by sme mohli nabudúce doladiť, je lepšia organizácia debaty a možno viac sa snažiť dospieť k jasnejším ak už nie záverom v zmysle praktických záverov, tak aspoň zhrnutiam, aj keď sme sa o to čiastočne pokúšali, čo tiež hodnotím kladne. Že sme neprebrali hlavnú tému, na ktorú som sa celkom tešil, mi nevadí, lebo je to téma vždy aktuálna a určite nebude od veci na ďalšiu víkendovku.

* Fajný oddych to bol, taký som potreboval. Čo sa týka riešenia politických vecí, tak poriešilo sa to čo sa poriešilo, veď nebol ani zámer nejako velice sa zaoberať témami, keďže to malo byť spojené s oddychom.

Čo sme si odniesli

Aj keď sa z tohto reportu môže zdať, že sme k ničomu nedospeli (ani sme si však nič také nedali za cieľ, keďže to nebol zjazd alebo niečo podobné), ako je vidieť z úvah niektorých účastníkov/účastníčok, víkendovka sa ukázala ako príjemná akcia. To, že nebola len o kecaní, ale že mala aj praktické výsledky, dokazuje napríklad aj to, že sme sa počas nej dohodli na postupe v spore Lionbridge. V priebehu debát sme tiež dospeli k postrehom, ktoré nesúviseli priamo s témami, ale boli veľmi podnetné do ďalšej činnosti a ešte sa k ním určite vrátime na úrovni PA ako takej. Uskutočnilo sa tiež stretnutie regionálnej skupiny PA-Západ. Na mieste boli aj najnovšie tlačoviny, viaceré vydania časopisu Abolishing the Borders from Below, ako aj rôzne ďalšie zahraničné tlačoviny, najmä od sekcií MAP. Určite sa ešte v budúcnosti pokúsime zorganizovať víkendovku, takže kto tentokrát nemohol alebo nechcel, tak...

Účastníci a účastníčky víkendovky;)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in