Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Vyjadri sa aj ty počas medzinárodného týždňa akcií proti praktikám korporácie Lionbridge

 

26. jún 2008

 

4. júla 2008 sa začína súdny proces medzi Jakubom G. a poľskou pobočkou spoločnosti Lionbridge. O pozadí celej veci a aktivitách Priamej akcie sme informovali už skôr. 30. júna až 6. júla bude prebiehať medzinárodný týždeň akcií proti praktikám Lionbridge voči odborárom. Tento spor považujeme za zásadný pre alternatívne odborárske aktivity nielen v Poľsku, ale tiež globálne, a chceme požiadať o prejavenie tvojej solidarity s Jakubom. Je niekoľko spôsobov, ako sa to dá na Slovensku aj v Čechách.

 

DOTERAZ...

Nechceme tu znova opakovať, aké dôležité je vyjadrovať solidaritu v takýchto situáciách a písať znova o Jakubovom prípade. Info o prípade je v článku Výzva k solidarite - Zástupca nehierarchických odborov bol prepustený z poľskej firmy Lionbridge Technologies s pobočkou aj v Žiline, info o solidárnej akcii v žilinskej pobočke je v Priama akcia v žilinskom Lionbridge a rozhovor, ktorý sme s Jakubom robili je v Rozhovor s prepusteným odborárom z korporácie Lionbridge v Poľsku. Finančná zbierka, ktorú sme zorganizovali, bola celkom úspešná a priniesla 110 Eur, ktoré sme v máji poslali Jakubovi. Takto sa podarilo prispieť našou troškou a v súčasnosti nie sú potrebné ďalš ie financie. Všetkým, ktorí prispeli a  podporili Jakuba aj nefinančne, by sme sa chceli poďakovať a svoje poďakovanie vyjadril aj Jakub v e-maili z 5. júna:

 

Hi comrades,
I would like to thank all who support me... Your solidarity means a lot to me...

Long live international solidarity!

Jakub

Zwiazek Syndykalistow Polski

 

ROZŠÍRENIE SOLIDARITY

Teraz sa blíži záverečná a možno najdlhšia fáza sporu a myslíme si, že je vhodný čas vyvolať ďalší tlak na firmu a prejaviť ďalšiu podporu Jakubovi.

Vo štvrtok 19. júna 2008 vyjadrili podporu Jakubovi študenti, ktorí oproti sídlu Lionbridge v Žiline vyvesili solidárny transparent (na fotke). Toto považujeme len za začiatok ďalšej fázy rozšíreného podporného boja, v ktorom sa sústredíme na poukázanie na politiku korporácie nielen formou protestu priamo smerom k vedeniu Lionbridge, ale pozrieme sa na ich biznis ako taký. A veríme, že tieto informácie ocenia aj priami klienti Lionbridge a celá IT a prekladateľská komunita. K tomu ale bude nevyhnutná tvoja vlastná aktivita.

 

TAKTO ĎALEJ

Je dosť spôsobov, ako vyvinúť tlak na zdanlivo mocnú korporáciu. Kto pozná také prípady ako McLibel, vie o čom je reč a aj to, že bezmocnosť je niekedy iba postoj, ktorý nás zväzuje. Často bezdôvodne. Samozrejme, nie je na mieste porovnávať Jakubov prípad s procesom McLibel, chceme len ukázať, aký dôležitý je tlak, ktorý dokážeme vyvinúť. A že nie je dôležité sústrediť sa iba na úspešný koniec, ale aj na to, aby sme upozorňovali na protiodborársku (a inú útočnú) politiku firiem a obranu voči nej. V rámci medzinárodného týždňa akcií (ideálne pred 4.7., aby sa info o proteste dostalo do Varšavy v predstihu a spôsobilo potrebný tlak tesne pred procesom) navrhujeme urobiť niektorú z týchto aktivít. Alebo všetky))  

 

1)       Rozšír informácie internetom (chaty, mailing listy, diskusné fóra...)
Veľa ľudí má dnes obľúbený chat či fórum, kde ľudia diskutujú o všeličom podstatnom aj nepodstatnom. Okrem týchto bežných fór sú aj odbornejšie fóra, napríklad IT fóra, prekladateľské fóra, pár odborárskych fór a podobne. Zaslanie informácií o Lionbridge a celom spore na rôzne chaty, fóra či mailing listy môže mať viacero pozitívnych dôsledkov:

* môže preniesť informáciu k ďalším ľuďom a ukázať, že sa dokážeme brániť proti zamestnávateľom

* môže byť vhodným podnetom pre diskusiu na túto tému.

* do obehu sa dostane meno firmy, ktorá takto koná, čo môže napríklad v IT alebo prekladateľskej komunite byť signálom k obozretnosti pri hľadaní zamestnania v takej firme.

Veľakrát sú k takýmto príspevkom primitívne komentáre, ale netreba zabúdať, že tých, ktorí čítajú, je oveľa viac ako pár pravičákov, ktorí majú potrebu písať nezmysly po internete.

 

Vzor správy môže mať napríklad takúto podobu:

 

Možno ste sa už dopočuli o súdnom procese, ktorý sa má konať 4. júla 2008 vo Varšave medzi firmou Lionbridge a odborárom Jakubom G. Lionbridge je nadnárodná korporácia, ktorá poskytuje lokalizácie softvéru a ďalšie služby. Má pobočky na niekoľkých kontinentoch, predovšetkým v Európe, USA, Indii a Číne. Svoje zastúpenie má aj na Slovensku v Žiline.

 

Začiatkom roka došlo k prepusteniu jej zamestnanca Jakuba G. vo Varšave, pretože s kolegami založil odbory. Ako dôvod bolo uvedené, že údajne napísal článok o tom, ako LB v Dubline zmenili systém robenia zmlúv s írskymi súdmi, čo viedlo k oslabeniu pozície profesionálnych prekladateľov a poklesu miezd. Tieto informácie, vrátane súm obratov a platov prekladateľov, sú pritom verejne prístupné na internete - vrátane webstránky Lionbridge, novín a bulletinov prekladateľských odborov.

 

Pred súdnym sporom sa chystá medzinárodný týždeň akcií za znovuzamestnanie Jakuba, ku ktorému sa môže pomerne jednoducho pridať hocikto. Viac info je na http://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=434.

 

Bolo by celkom zaujímavé zistiť, či tam, kde pracujete, ste zažili podobný problém, prípadne či máte skúsenosti so snahou rozdeľovať projektových manažérov a zvyšných prekladateľov v podobných firmách. Alebo máte iné podobné skúsenosti, o ktorých sa veľmi verejne nevie alebo zvyčajne nehovorí (a ako sa riešia)?

 

Tu je vysvetlené, o čo zhruba ide: http://priamaakcia.sk/?action=view_article&id=387
Tu je ďalší odkaz, akcia na podporu prepusteného zamestnanca: http://priamaakcia.sk/?action=view_article&id=401
A hádam najzaujímavejší bude tento rozhovor s prepusteným zamestnancom: http://priamaakcia.sk/?action=view_article&id=412

Je tam viacero podnetných vecí, možno sa tu nájde aj niekto, kto v Lionbridge pracoval, či pracuje.

 

 

2)       Pošli e-mail, list, fax

 

Kontakt:
Lionbridge
Dolné Rudiny 1
010 81 Žilina
Slovensko

 

E-mail na manažéra pre Žilinu: michal.kolestik@lionbridge.com

Kópiu textu e-mailu a/alebo faxu pošli aj na: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Fax: +421 41 72 4 75 30

 

Fax, e-mail alebo list môže mať napríklad takúto podobu:

                               
Dobrý deň.

Mám k dispozícii informácie o prepustení Jakuba G., zamestnanca varšavskej pobočky Lionbridge, kvôli odborárskym aktivitám. Vyzývam firmu Lionbridge, aby okamžite prestala s praktikami, ktoré smerujú k potláčaniu zamestnaneckých práv, a znovuzamestnala Jakuba.

O tomto prípade budem ďalej informovať svojich známych a rôznymi spôsobmi aj verejnosť.

 

Jakub to vyhrá, ustúpte, kým ešte máte čas a medzinárodná solidárna kampaň citeľne nezasiahne vašu doterajšiu povesť a vašich klientov!

 

MENO + PRIEZVISKO + MESTO +KRAJINA

 

3)       Kontaktuj pobočku
Zvyčajne sa každý podobný prípad musí hlásiť do centrály, preto má táto forma protestu podobnú váhu, ako keby sa to udialo vo Varšave!

Zavolaj a žiadaj k telefónu manažéra pobočky vo veci postupu firmy v prípade jej zamestnanca v Poľsku. Povedz, že vieš o prípade prepustenia vo Varšave, že si pobúrený/á z takéhoto postupu a žiadaj okamžité znovuzamestnanie Jakuba s tým, že kým sa tak nestane budeš informovať ďalších ľudí o tom, čo sa deje. Čo povieš, je na tebe. Dôležité nie je viesť miniatúrny telefonický súdny spor, ale dať na vedomie, že sa o ich konaní vie a uskutočnia sa aktivity, aby sa okamžite zastavilo.


Telefón: +421 41 72 4 24 88


4)       Informuj známych (mailom, cez icq, myspace a iné profily, použitím banneru apod.)
Môžeš poslať informácie o prípade známym:

-     všetkým ľuďom, ktorých máš v adresári na e-maili 

-     ľuďom z kontaktov na icq (msn, jabber, myspace, to je jedno))

a požiadať ich o chvíľku na vyjadrenie podpory. Je pravdepodobnejšie, že sa nejakým spôsobom vyjadria. Predsa len, známosti sú známosti )

Ak máš možnosť, použi na webstránke, kde je to možné, banner k týždňu akcií, ktorý je na stránke Priamej akcie, napr. vložením tohto kódu do kódu na tvojej webstránke.

A nezabudni na kamošov a kamošky v zahraničí, v sekcii ENGLISH sú informácie aj v angličtine.

 

5)       PREDSTAVIVOSTI SA MEDZE NEKLADÚ)

 

 

SPÄTNÁ VÄZBA
Informuj nás o tom, čo si urobil/a, aby sme sa mohli podeliť aj s Jakubom a vedeli, aká bola odozva a celkový záujem pomôcť. Vopred ďakujeme.

 

Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in