Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Stretnutie s Wildcat a KPK

26. november 2006

Nič ti nehovoria tie dve slová v nadpise? Nuž, bol som na tom podobne v piatok 17. novembra 2006. A keďže sa mi nechcelo ísť pozerať sa pred „Ivanov“ palác (Prezidentský palác) na demonštráciu Klubu priateľov histórie (Slovenská pospolitosť:)), padlo mi vhod, že Priama akcia zorganizovala stretnutie, kde som sa o týchto dvoch zoskupeniach dozvedel viac.

Stretli sme sa na stanici, chlapík z Wildcat dorazil z Nemecka, prišiel aj s dvoma Viedenčanmi. Podľa vlastných slov mal po Rakúsku turné s filmom o Taliansku v 70-tych rokov s tematikou divokých štrajkov. Na „hlavnú“ dorazili aj dvaja Pražania zo skupiny Kolektivně proti kapitálu (KPK).

Jasné, že teraz napíšem, že stretko s Wildcat a KPK bolo obohacujúce, inak by som tento článok nezosmolil dokopy. Ale iste ste zvedaví, čo sme tam riešili.
 
V prvom rade, všetko prebiehalo v čajovni, príjemné prostredie a dobrý čaj prispeli k obohacujúcemu stretnutiu. Jazyk sme zvolili anglický, hoci pomáhali sme si aj slovenčinou, češtinou a poľštinou. Prezentovali sa najprv KPK, pre zvedavých, je to malá skupina z Prahy. Hovorili, ako ich spočiatku démonizovali v Čechách niektorí jednotlivci a možno aj organizácie. A to preto, lebo v organizácii Solidarita zistili, že sa nerozvíjajú, nerobia to, čo chcú, robia letáky, ktorým nerozumejú atď. Začali sa vzdelávať (aj čítaním Marxa). Potom vyjasnili, že v súčasnosti sa zaoberajú automobilovým priemyslom a zaujímajú sa o pracujúcich na pracoviskách nehľadiac na ich príslušnosť k odborom a rozhodujú spoločne.

Po prvej prezentácii, v ktorej som chvíľu strácal niť, (nuž čeština by mi lepšie padla, ale zase iní by jej nerozumeli) prišiel rad aj na PA. Zástupkyňa predstavila minulé a súčasné kampane, projekty a aktivity, ktoré dobre poznáte z týchto stránok. Zástupca Wildcat položil otázku prečo anarchosyndikalizmus a PA, keď nie sme odbormi. Dozvedel sa, že odbory chápe členka PA trocha širšie. Aj KPK aj zástupca Wildcat sa zhodli, že odbory môžu prinášať zbytočnú byrokratizáciu, pretože fungujú ako istý stály mechanizmus. Pracujúca trieda zažíva určité cykly, ktoré sa odbory musia snažiť udržať na istej úrovni, pričom určujú aj limity pracujúcim. Hovorili o akýchkoľvek odboroch, pripomenuli, že každé odbory musia byť schopné napr. zastaviť štrajk (= obmedzovať samostatnú aktivitu pracujúcich), inak s nimi nebude nikto vyjednávať.
Priznám sa, môj názor bol skôr, že práveže potrebujeme u nás odbory, pretože je to krok od pasivity k aspoň čiastočnému prevzatiu kontroly nad svojou prácou, ale ich názory sú pre mňa istotne podnetné.

Wildcat, v preklade „divoký“ (vo význame „divoký štrajk“), fungujú od roku 1984. Vydávajú rovnomenný časopis a zaoberajú sa rovnako ako česká organizácia automobilovým priemyslom. Veľmi dobre vedia, že v Bratislave je Volkswagen, v Trnave PSA Peugeot a pri Žiline KIA. Okrem toho vystupujú proti vojnám, ako zbytočným masakrom, nehľadiac na dôvody útočiacich, zaujímajú ich aj boje pracujúcich-imigrantov a aj teória súvisiaca s tými témami. Časť rozhovoru sme nahrali a prinesieme to v našom rádiu Priama akcia.

V debate pri dobrom jedle (pizza) člen KPK vlastne aj kritizoval slovo neautoritársky, antiautoritársky, že ho nepoužíva, lebo napr. aj štrajk malej skupinky ľudí v závode môže byť pre väčšinu, ktorí chcú pracovať, autoritársky, pretože robiť nemôžu... Samozrejme, tým nechcel povedať, že štrajkovať nemajú:). Tiež sme sa rozprávali o IWW, odborovej organizácii, ktorá podľa neho v začiatkoch urobila na začiatku 20. storočia obrovský kus práce v organizovaní negramotných pracujúcich imigrantov v Amerike.

Ak sa chcete stretnúť či nadviazať kontakt s podobne naladenými pracujúcimi a zamestnancami aj z iných miest, ak ste zažili na pracovisku konflikt a chcete ho podať ďalej, pre prípad spoločného postupu a boja, určite sa ozvite buď na kontakt KPK alebo na náš.
 
V infošope Info@police (www.infoapolice.sk) môžete nájsť viaceré čísla časopisu Wildcat.

DD 

Kontakt:
Wildcat - www.wildcat-www.de
Kolektivně proti kapitálu - 1155kpk(zavináč)safe-mail(bodka)net

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in