Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Stretnutie s Wildcat a KPK

26. november 2006

Nič ti nehovoria tie dve slová v nadpise? Nuž, bol som na tom podobne v piatok 17. novembra 2006. A keďže sa mi nechcelo ísť pozerať sa pred „Ivanov“ palác (Prezidentský palác) na demonštráciu Klubu priateľov histórie (Slovenská pospolitosť:)), padlo mi vhod, že Priama akcia zorganizovala stretnutie, kde som sa o týchto dvoch zoskupeniach dozvedel viac.

Stretli sme sa na stanici, chlapík z Wildcat dorazil z Nemecka, prišiel aj s dvoma Viedenčanmi. Podľa vlastných slov mal po Rakúsku turné s filmom o Taliansku v 70-tych rokov s tematikou divokých štrajkov. Na „hlavnú“ dorazili aj dvaja Pražania zo skupiny Kolektivně proti kapitálu (KPK).

Jasné, že teraz napíšem, že stretko s Wildcat a KPK bolo obohacujúce, inak by som tento článok nezosmolil dokopy. Ale iste ste zvedaví, čo sme tam riešili.
 
V prvom rade, všetko prebiehalo v čajovni, príjemné prostredie a dobrý čaj prispeli k obohacujúcemu stretnutiu. Jazyk sme zvolili anglický, hoci pomáhali sme si aj slovenčinou, češtinou a poľštinou. Prezentovali sa najprv KPK, pre zvedavých, je to malá skupina z Prahy. Hovorili, ako ich spočiatku démonizovali v Čechách niektorí jednotlivci a možno aj organizácie. A to preto, lebo v organizácii Solidarita zistili, že sa nerozvíjajú, nerobia to, čo chcú, robia letáky, ktorým nerozumejú atď. Začali sa vzdelávať (aj čítaním Marxa). Potom vyjasnili, že v súčasnosti sa zaoberajú automobilovým priemyslom a zaujímajú sa o pracujúcich na pracoviskách nehľadiac na ich príslušnosť k odborom a rozhodujú spoločne.

Po prvej prezentácii, v ktorej som chvíľu strácal niť, (nuž čeština by mi lepšie padla, ale zase iní by jej nerozumeli) prišiel rad aj na PA. Zástupkyňa predstavila minulé a súčasné kampane, projekty a aktivity, ktoré dobre poznáte z týchto stránok. Zástupca Wildcat položil otázku prečo anarchosyndikalizmus a PA, keď nie sme odbormi. Dozvedel sa, že odbory chápe členka PA trocha širšie. Aj KPK aj zástupca Wildcat sa zhodli, že odbory môžu prinášať zbytočnú byrokratizáciu, pretože fungujú ako istý stály mechanizmus. Pracujúca trieda zažíva určité cykly, ktoré sa odbory musia snažiť udržať na istej úrovni, pričom určujú aj limity pracujúcim. Hovorili o akýchkoľvek odboroch, pripomenuli, že každé odbory musia byť schopné napr. zastaviť štrajk (= obmedzovať samostatnú aktivitu pracujúcich), inak s nimi nebude nikto vyjednávať.
Priznám sa, môj názor bol skôr, že práveže potrebujeme u nás odbory, pretože je to krok od pasivity k aspoň čiastočnému prevzatiu kontroly nad svojou prácou, ale ich názory sú pre mňa istotne podnetné.

Wildcat, v preklade „divoký“ (vo význame „divoký štrajk“), fungujú od roku 1984. Vydávajú rovnomenný časopis a zaoberajú sa rovnako ako česká organizácia automobilovým priemyslom. Veľmi dobre vedia, že v Bratislave je Volkswagen, v Trnave PSA Peugeot a pri Žiline KIA. Okrem toho vystupujú proti vojnám, ako zbytočným masakrom, nehľadiac na dôvody útočiacich, zaujímajú ich aj boje pracujúcich-imigrantov a aj teória súvisiaca s tými témami. Časť rozhovoru sme nahrali a prinesieme to v našom rádiu Priama akcia.

V debate pri dobrom jedle (pizza) člen KPK vlastne aj kritizoval slovo neautoritársky, antiautoritársky, že ho nepoužíva, lebo napr. aj štrajk malej skupinky ľudí v závode môže byť pre väčšinu, ktorí chcú pracovať, autoritársky, pretože robiť nemôžu... Samozrejme, tým nechcel povedať, že štrajkovať nemajú:). Tiež sme sa rozprávali o IWW, odborovej organizácii, ktorá podľa neho v začiatkoch urobila na začiatku 20. storočia obrovský kus práce v organizovaní negramotných pracujúcich imigrantov v Amerike.

Ak sa chcete stretnúť či nadviazať kontakt s podobne naladenými pracujúcimi a zamestnancami aj z iných miest, ak ste zažili na pracovisku konflikt a chcete ho podať ďalej, pre prípad spoločného postupu a boja, určite sa ozvite buď na kontakt KPK alebo na náš.
 
V infošope Info@police (www.infoapolice.sk) môžete nájsť viaceré čísla časopisu Wildcat.

DD 

Kontakt:
Wildcat - www.wildcat-www.de
Kolektivně proti kapitálu - 1155kpk(zavináč)safe-mail(bodka)net

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in