Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.KATT bol v máji v Malej Fatre

18. jún 2006

Na 27.-28. mája sme si naplánovali ďalšiu „kaťácku“ turistickú víkendovku. Tentokrát naše kroky smerovali do Malej Fatry. Konkrétne, do okolia tretieho najvyššieho kopca Malej Fatry - Chleb. A vyzeralo to nejak takto.

Začína sa túra

Neviem presne, koľko je hodín, ale pomaly bude svitať. Preberajú ma kvapky dažďa a natriasanie na Danielovom chrbte. Som plne naložený, cítim, aká záťaž to asi môže byť pre toho človeka podo mnou. Ledva stíhame vlak z hlavnej stanice v Krakove. Ešte niekoľkokrát sa vystrieda vzduch vagóna a stanice, keď tu zrazu počujem miesto poľštiny slovenčinu. Drobno prší, Daniel ma odkladá a niečo robí, neviem čo, ale asi stopuje, podľa toho ako vždy kedy prejde okolo nás auto preklína. Akýsi dedo mu radí, nech si len ide radšej na kávu a počká na autobus. Znova ma berie na plecia. V Skalitom ma položil ku stolu na zem, opatrne, okrem foťáku a playera nesiem ešte peňaženku, jedlo, spacák, pivo, vodu a knižku. Závidím, keď pije kofolu, ani cvaka mi nedal, ani z vyprážaného syra...

Ešte chvíľu sa naháňame, čosi stále ťuká do mobilu, až sa napokon (Žilina, sme v Žiline, hlási amplión) stretávam s ďalšími batohmi na lavičke stanice. Z môjho kolegu, ktorý sa nesie z Bratislavy, vyťahuje chalanisko menom Michal hŕbu akýchsi papierov. Ukladá ich tam na stanici. Môj kolega mi objasňuje, že sú to brožúry (Ne)voliť nestačí a nechal ich tam pre ľudí, aby sa dali do pohody. Vterigáme sa všetci do vlaku smer Šútovo, je okolo obeda. Kolegyňa batožienka, tiež prišla z Blavy, avizuje Walterovi, že si zabudol na stanici bundu, ale ten sa teší na túru, jej jemný hlasisko nevníma.

Chvíľu sa nechávame niesť popri ceste, zanedlho ale už počujem, že Danielovi nevŕzgajú kolená na asfaltke pri Šútove. Vchádzame na mäkkú trávu, neďaleko zurčí potok. Naberáme smer les, do kopca. Pre mňa sa nedeje už nič zaujímavé, tempo voľné, kolíše ma chôdza a uspáva ich rozhovor o revolúcii a anarchizme... Zo spánku ma strhla kolegyňa, ktorá mručí, lebo Walter si nevie vybrať, ktoré z dvoch nevhodných párov topánok si má dať. Sem-tam zo mňa vyberajú vodu s magnéziom, ale šok ma čaká až za chvíľu. Presnejšie studená sprcha! Dostávame sa pod akýsi obrovský vodopád, taký v meste nemáme... Pýtam sa plecniaka naboku, nesie si ho Juro, obaja vyzerajú múdro jak rádio, ako sa volá ten kus vody. „Šútovský vodopád,“ vykĺzlo z nich. Dvaja z turistov sa vyzúvajú a nechávajú si nohy sčervenieť v ľadovej vode. Trochu nás povyprázdňujú, papkajú obed, chlieb, zelenina, nátierky, ovocie.

Ďalej sa mi už nedá spať, stúpame. Začína sa strmák a mňa uvádzajú do problematiky antifašizmu, časopisu Podaj ďalej, do osobných problémov a nádejí. Po dvoch hodinách vychádzame na miesto nazvané Mojžišove pramene, tu už nerastú stromy, fľaky snehu kde-tu pózujú Michalovi ako námety do chystaného kalendára Katt-u. Počasie nám praje, vidno doďaleka, okolité hory, holiny aj vzdialené pohoria a ľudské obydlia. Na chatu je to však ešte nejaký ten kilometer, cesta je rozbahnená, podomletá, strmšia ako doteraz, ľuďom ubúdajú sily, nenariekajú, v horách sa nezvykne.

Chata pod Chlebom a návrat

Walter konečne dosiahol vytúžený cieľ – najvyššie položenú chatu (okolo 1 400 metrov nad morom) v Malej Fatre pod tretím najvyšším vrchom Malej Fatry. Kúpil si kapustovú polievku od chatára a čaj. Časť turistov a turistiek je unavená, ale štyria nemajú dosť a po pivku sa vyberajú s baterkami na vrchol kopca. Cez ústa a uši sa zatiaľ v prítmí izby rozvíja debata o sexe, sexuálnych orientáciách a voľnej láske. Hľadajú sa tiež príčiny únavy, jeden to vidí v ťažkom batohu, druhý v slabšej kondícii a alkohole, tretia sa cíti nachladnutá, hm...
Výletníci sa vracajú, nedosiahli však vrchol a postupne sa pridávajú k polospiacim v malej izbe, kdesi strašne ďaleko od ruchu sídlisk a klubov.
(Pozorujúc jedáleň chaty, turisti skonštatovali, že je zariadená pomerne chaoticky. Ceny nie sú privysoké, pre vegetariánov majú však akurát parené buchty. Noc vyjde na 150,- a na epedách 80,-, za posteľ s oblečením je príplatok. V noci nebolo zima ani hluk, záchod sa splachoval vedrom a chatár okrem toho, že všetkých volal rovnako „chlapi“ bez ohľadu na pohlavie, zanechal vo väčšine dobrý dojem. V našej prítomnosti boli na chate aj Česi a Maďari.)

Na druhý deň sa budíme do dažďa, no kým stihneme vyraziť je to už len dáždik. Náš smer - Poludňový grúň. Chleb obchádzame pod vedením Pala, na štít vedie strmá, šmykľavá cesta. Nielen Lenke, ktorá sa najčastejšie usmieva, to vôbec nevadí. Vychádzame cez zabudnutý pás snehu na hrebeň. Nádherný výhľad, škoda že nemáme červeno-čiernu diagonálu, to by bola fotka! Celý dlhý hrebeň je zahalený z pravej strany do oblačnosti akoby sa na ňom zachytila obrovská biela plachta a nechcela sa odtrhnúť. Palo sa tu vyzná, objasňuje nám alternatívy. Prvý raz na túre – Walter – nás ubezpečuje, že mu, ejha, vystačí najjednoduchší variant – z Poludňového grúňa po zjazdovke dole. Lenka a Palo sa odpájajú, Miška by tiež asi chcela, ale napokon s nami zostupuje z výšok ponad 1 400 metrov nad morom.

Vidíme, ako sa postupne kosodrevina mení na ojedinelé smreky, tie v skupiny drevín až napokon v hustý horský smrekový les. Do neho si Walter a Daniel idú posedieť a popočúvať spev akéhosi horského spevavca. Walter je fešák, okrem toho, že má obuté punkové topánky s oceľovou špičkou, má aj parádne gumenné kvádro, také, čo nosia rybári a nazbieral si malú kytičku kvetov.  Ale sa mu to všetko zíde, lebo kopec je neuveriteľne strmý, nielen on sa váľa v blate. Veselo ešte len je, keď Michal púšťa pomaly už tradičný, šialený beh s batohom dole strmým kopcom... Lež začne pršať, ešte sa pohrajkáme na preliezkach pred chatou pod zjazdovkou a keď začne, jeme v chate obed.

Pomedzi kvapky sa vydávame na záverečnú časť túry, zostupujeme na autobus, Mlčiaci býk stráca karimatku. Premoknutí Lenka a Palo sa k nám pripájajú o zastávku bližšie k Žiline. V Žiline to je už iný svet, predsa však sme presiaknutí dojmami a vôňou hôr. Vo vlaku smer Bratislava hráme karty a časť si popíja pivko. Každý však už pomaly začína myslieť na mesto.

Túru absolvovalo 8 ľudí, medvede sme nevideli a všetci sa už veľmi tešíme na nový výlet. Dúfame, že aj s tebou.
Dovi v horách!

DD

Pohľad z Poludňového grúňa na Vrátnu

Vyberáme sa do krásnej šľahačky z grúňa

A nejak zvlášť sa neponáhľame

 

Veď načo aj, keď je tu tak krásne

 

Hlavne, že neprší

 

Vpravo v hmle Poludňový grúň

 

 

Omeškanci v diaľke. A už sa pôjde iba dole

 

Beh po rozmočenom kopci sa zdá byť ľahší ako brzdenie

 

Finálna fáza zostupu a pohľad na Vrátnu

 

KATT môžeš kontaktovať na kattkolektiv(zavináč)yahoo(bodka)com

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in