9. november na Slovensku ZMENENÉ

10. novembra 2005

9. november na Slovensku
10. november 2005

Tragická udalosť, vražda študenta Daniela Tupého, ktorá sa stala v piatok 4. novembra, zmobilizovala tisíce ľudí do ulíc a urobila z boja proti neonacizmu tému číslo jeden. Viaceré slovenské mestá si ju pripomenuli miestnymi akciami. Ako prebiehali, čo sa chystá ďalej a aký význam má súčasné dianie?

Bratislava
Združenie ľudia proti rasizmu zorganizovalo protestnú akciu na 17:00 na Hodžovom námestí. Na akcii sa zišlo vyše 3 000 ľudí všetkých vekových, národnostných či politických skupín a osobností verejného života. Ľudia si mohli vypočuť názory na neonacistické násilie z úst prisťahovalcov, rodičov obetí útokov, hercov, spevákov... Hoci väčšina prejavov odkazovala apelovala na nenásilie a urýchlené nájdenie a potrestanie vinníkov, celkovo bola táto časť demonštrácie vcelku príjemná. Poslanci parlamentu sa našťastie neprihlásili o slovo, keďže asi pochopili, že by to nebolo veľmi na mieste a že v médiách budú (a všade aj boli) aj tak.

Sviečkový pochod, ktorý nasledoval smeroval centrom mesta, kde sa rozdalo niekoľko stoviek letákov Priamej akcie (stiahni vo formate PDF). Policajné autá a hliadky, ktorých počet zvyčajne prevyšujú počet účastníkov iných protestných akcií a ktoré, podľa ĽPR, mali chrániť akciu, nebolo takmer vôbec vidieť.
 
Po krátkej zástavke na Rybnom námestí sa pokračovalo cez Nový most k Propeleru. Ľudia položili svoje sviečky na mieste Danielovej vraždy a uctili si jeho pamiatku minútou ticha.

Prešov
V stredu 9.novembra sa v Prešove stretli ľudia, aby zapálili sviečku neonacistami zavraždenému Danielovi Tupému. Toto stretnutie sa udialo bez očakávania Mestského úradu a väčšiny médií – teda de jure sa táto akcia ani neuskutočnila. Napriek tomu sa okolo 80 zväčša mladých ľudí a hŕstka novinárov zišlo pred mestským úradom na mieste nedávneho rečnenia neonacizmom zaváňajúcej Slovenskej pospolitosti, aby pod plagátom vyjadrujúcim sústrasť s Danielovou smrťou zapálili sviečky a v tichosti a pietnej atmosfére si pripomenuli udalosti nielen zo 4. novembra 2005. Plagát v skratke hovoril o Danielovej smrti, o (ne)aktivite polície a vyzýval prítomných k „sledovaniu neonacistov a ich aktivít pretože polícia to nerobí“.
Medzi prítomnými bolo síce cítiť akési očakávanie oficiálneho prejavu, aký sa zvykne rečniť pri verejných príležitostiach, no všeobecná diskusia o probléme neonacizmu a absurdnosti Danielovej smrti, či aj o potrebe byrokratického ohlásenia verejnej akcie mestskému úradu sedem dní vopred mnohým nahradila možno zbytočné slová rečníka. O tom, že solidarita a všeobecné antifašistické vedomie nevymizlo svedčí aj fakt, že na túto akciu pozývalo iba 10 plagátikov. Prešovčania sa jednoducho ústne dohodli a zišli sa podporiť a čo je hlavnejšie vyjadriť svoj názor, načo netreba centrálnu organizovanosť, ale hlavne ochotu.

Košice
V stredu 9.novembra sa podobne ako v Bratislave a Prešove  aj v Košiciach stretli ľudia, aby zapálili sviečku neonacistami zavraždenému Danielovi Tupému a vyjadrili svoj nesúhlas voči rasizmu a fašizmu. Zišlo sa okolo 100 mladých a starých ľudí. Celkom ma potešila účasť ľudí v staršom veku, čím ukázali že ani im nie je ľahostajné to, čo sa tu deje. Akcia bola spontánnou iniciatívou občanov Košíc a prebehla bez najmenších problémov. Spoločnosť priateľov Zeme prečítala prejav, ktorý sa mne osobne páčil. Vyzýval ľudí, aby neboli pasívni a snažili sa niečo robiť aj pre svoju prírodu, ale samozrejme aj pre svoje okolie. Aby prestali tolerovať neonacistov a ich prejavy. Potom bola minúta ticha, ktorou sme si uctili pamiatku Daniela a prejavili nesúhlas voči tomu, čo sa tu deje. Po minúte ticha organizátori vyzvali ľudí, aby tam 15 minút zostali a uvažovali a rozprávali sa o tom, čo môžu spraviť vo svojom okolí proti neonacistom. Podpisovala sa aj petícia, ktorá má byť zaslaná ministrovi vnútra, aby sprísnil boj proti extrémizmu. Táto petícia je podľa mňa absolútne zbytočná a nič nevyrieši, lebo ako sme mohli vidieť v posledných dňoch, že polícia namiesto toho, aby hľadala vraha v kruhu neonacistov, ho z mne nevysvetliteľných príčin hľadala na punkovom koncerte a alternatívnom divadle. Samozrejme posilnenie zákona proti extrémizmu umožňuje polícií stíhať a robiť väčší tlak na ľudí, ktorí každodenne proti neonacizmu bojujú.
Ja hodnotím akciu v Košiciach pozitívne a som rád, že bola snaha a u nás prejaviť nesúhlas s Danielovou vraždou. Dúfam však, že si ľudia uvedomia potrebu bojovať proti fašizmu a rasizmu každý deň a nie len keď príde ďalšia obeť týchto chorých myšlienok.

Michal Tulík, Dávid Plevec, Filip Jurko