Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.75. výročie španielskej revolúcie a premietanie v Bratislave

31. júl 2011

V súvislosti s výročím španielskej sociálnej revolúcie organizuje kolektív Kritického kina v stredu 3. a 11. augusta v klube Obluda premietania filmov na danú tému. Pri tejto príležitosti sme preložili prehlásenie anarchosyndikalistického zväzu CNT, ktorý hral v roku 1936 kľúčovú rolu v revolučnom procese a realizácii anarchistických myšlienok v praxi. CNT sa v ňom zamýšľa nad podobnosťou a odlišnosťou minulosti a prítomnosti.

Premietania 3. a 11. augusta

Revolučnú atmosféru 30. rokov zachytáva množstvo dokumentov a filmov. Azda najznámejším je adaptácia knihy Georgea Orwella Hold Katalánsku s názvom Pôda a sloboda. Tentoraz sa však bude v Oblude premietať menej známy film Libertarias a s čerstvo dokončenými slovenskými titulkami aj takmer neznámy dokument Vivir la Utopia. Dávame do pozornosti obe akcie kolektívu organizujúceho premietania Kritického kina:

Streda 3.8. o 20:00 - Vivir la Utopia 
Štvrtok 11.8. o 20:00 – Libertarias 

Na mieste bude vegánske občerstvenie a možnosť vybrať si rôzne tematicky blízke materiály z distribúcie. Vstup na premietania je voľný.

Prehlásenie CNT pred výročím španielskej revolúcie

19. júla uplynie 75 rokov od španielskej revolúcie z roku 1936. 75 rokov od leta, keď pracujúci vyšli do ulíc nielen v obrane pred fašistickým pučom, ale aj v boji za svoju budúcnosť, v ktorej si predstavovali inú spoločnosť založenú na rovnosti, solidarite a vzájomnej pomoci. Hoci odvtedy uplynulo veľa času, možno v súčasnosti poukázať na dve podobné črty a jeden zásadný rozdiel oproti vtedajšej dobe.

Dnes, rovnako ako vtedy, zostáva vláda bábkou v rukách mocných. V júli 1936 odmietla republikánska vláda poskytnúť pracujúcim zbrane na sebaobranu, hoci si uvedomovala vážnosť situácie; viac sa bála ozbrojených obyčajných ľudí ako fašistov. Dnešní socialisti sa ako smiešni učni Machiavelliho poddávajú vydieraniu finančnej moci a schvaľujú zákony smerujúce k vykorisťovaniu a ďalšiemu ochudobňovaniu pracujúcich. Vtedy, rovnako ako dnes, vláda nepočúvala ľudí, ktorých tak úboho zastupuje.

V lete 1936 bola veľmi vysoká miera nezamestnanosti, mnoho firiem skrachovalo, mzdy boli biedne a mnohí ľudia hladovali, čo sú veci, ktoré v budúcnosti zažijeme znova. Kapitalizmus. prirodzene prepojený s armádou (ovládajúcou telo) a cirkvou (ovládajúcou myseľ). videl v organizáciách pracujúcich jasnú hrozbu pre svoje záujmy, takže armáda a cirkev ich mala vo zvyku masakrovať. Dnes sa kapitalistom nehovorí fašisti ale „trhy“, a hoci sklamaná a nečinná pracujúca trieda nepredstavuje hrozbu, čelí tlaku nižších miezd a menších práv, ako aj úsiliu odstrániť tie najzákladnejšie verejné služby, aby si v budúcnosti zabezpečili zisky. Ich armádami sú akcionári a kazateľnicami dezinformácie v médiách. Špekuláciami s cennými papiermi odsudzujú milióny ľudí na svete na smrť alebo chudobu, prípadne ruinujú celé krajiny. Dnes, rovnako ako vtedy, sú ľahostajní k utrpeniu a potrebám ľudí a šíria vykorisťovanie a neistotu, aby si zachovali vlastné privilégiá.

Na druhej strane, základný rozdiel oproti minulosti je uvedomelosť pracujúcej triedy. Napriek mnohým rokom represií a útrap boli pracujúci v roku 1936 organizovaní. Odborové zväzy boli plné členov a snov. Muži a ženy nevstupovali do odborov len pre ekonomický prospech, požadovali aj iný spôsob života, inú ekonomiku, iné formy vzťahov. Chceli sa zbaviť nielen materiálnej, ale aj duchovnej biedy, a aj sa im to podarilo. Vo vojne proti profesionálnej armáde sa pracujúci nielen postavili týmto silám, no zároveň zrealizovali svoje túžby prostredníctvom kolektivizácie výrobných prostriedkov, k čomu došlo po 19. júli. Dodnes ide o unikátny príklad v histórii ľudstva.

CNT dnes nebojuje iba proti kapitálu a štátu, ale aj proti pasivite pracujúcich. Pracujúca trieda 21. storočia sa zmieta medzi strachom a dezorientáciou, nedokáže nájsť zmysel v organizovaní sa a neuvažuje o budúcnosti. Ovláda ju nástroj moci menom individualizmus. Mnohí pracujúci obdivujú svojich šéfov, ospravedlňujú ich útoky a najradšej by ich napodobňovali, aby unikli vlastnej biede.

Najdôležitejšou úlohou členov CNT je skoncovať s touto situáciou. Chceme z nášho zväzu vytvárať miesto, kde sa pracujúci učia solidarite a vzájomnej pomoci ako prvým krokom k budovaniu alternatívy k tejto nespravodlivej a nezmyselnej spoločnosti. Miesto, kde sa spája duch tých, čo bojovali 19. júla, s duchom tých, čo majú dnes rovnaké problémy s rovnakými nepriateľmi. Chceme ukázať, že anarchosyndikalizmus je spôsob, ako zlepšiť nielen naše životy, ale aj individuálnu a kolektívnu etiku. Chceme objaviť tento nový svet, ktorý nosíme v srdciach.

Napriek prostriedkom kontroly spoločnosť opäť zaplavuje ulice a námestia. Dnes, rovnako ako v minulosti, pokračujeme v činnosti bez toho, aby sme sa čo i len o centimeter ustúpili od našej teórie či praxe. Sme presvedčení, že vytrvalosť, oddané a čestné konanie vzbudia v pracujúcej triede uvedomenie a napomôžu k prebudeniu ducha ľudí.

Stály sekretariát konfederačného výboru CNT

Spracoval Michal Tulík


Zdroje:
Kritické kino - Vivir la Utopia + distro, vegánske občerstvenie 
CNT-AIT: Reviving the spirit of the people 

Súvisiace články:
[VIAC NEŽ LEN ODBORY] Španielsko: Národná konfederácia pracujúcich (CNT) 
Protiodborová kampaň v Španielsku – stanovisko CNT 
Proti autoritárskej ľavici - premietanie filmu Pôda a sloboda + párty 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in