Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021

22. októbra 2021

Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

Hnutie pracujúcich

klimastrajk 22.10. piket1Kapitalizmus ani štát nám neponúkli nič, čo by odvrátilo alebo pomohlo zvládnuť katastrofy, ktoré už prebiehajú a ktoré nás ešte čakajú. Ak chceme skutočné zmeny, bez sociálnych hnutí to nepôjde. Potrebujeme však nielen také, ktoré sa budú venovať klimatickej kríze, ale aj zmene spoločnosti ako takej.

Za kľúčové pritom považujeme hnutie pracujúcich, pretože je späté s prácou ako zdrojom reprodukcie a zmeny celého sveta.

Drvivá väčšina z nás prežije svoj život v pozícii pracujúceho či pracujúcej. V pozícii pracujúcich vytvárame a pretvárame svet. Ako hnutie tak máme potenciálne najväčšiu moc rozhodovať o tom, čo sa vyrobí, ako, kde a pre koho.

Stojíme však proti moci, ktorá sa riadi princípmi zisku, konkurencieschopnosti, uspokojovania ekonomických záujmov malej časti spoločnosti. Proti moci, ktorá ťahá celú spoločnosť ku dnu.

Navyše čelí hnutie pracujúcich v otázke klimatických katastrof zásadným výzvam. Tú zjavne najkritickejšiu má spoločnú s ostatnými hnutiami – prekonať všeobecnú neochotu ľudí organizovať sa.

Nie je čas na frustráciu – organizujeme sa

 
Rozsah katastrofy, ktorej čelíme, je obrovský a mnohostranný. Naša odpoveď síce môže byť len obmedzená, ale aj tak lokálne, nadregionálne a medzinárodne významná. Plná solidarity, vzájomnej pomoci, protestu a budovania zárodkov novej spoločnosti v našich aktivitách, organizáciách a vzťahoch všeobecne.

Rovnako by sme podľa nás mali pristupovať ku všetkým snahám o zmenu – k riešeniu problémov na pracoviskách, k protestom proti zásahom do práv a životov žien, k ekologickým aktivitám a všemožným ďalším bojom. A myslieť pri nich nielen na čiastkové ciele, ale aj širšie zmeny.

Nie je to len pekná teória, ktorá by bola v praxi nepoužiteľná. Naopak, tento prístup funguje a viaceré organizácie venujúce sa spomenutým bojom by to vedeli potvrdiť. Nezabúdame však na dôležitý fakt – odmietanie hierarchií, vzájomná pomoc a solidarita sú princípy, ktoré môžu podnietiť sociálne boje, no tieto princípy v bojoch aj samé vznikajú. A to je zdroj našej nádeje v prežitie spoločnosti.


Ekosystémy sú len jednou z obetí kapitalizmu a štátu

Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme nahradiť kapitalizmus výrobou a poskytovaním služieb bez motívu zisku a námezdnej práce. Toto by malo byť do budúcna stredobodom našich úvah o klimatickej zmene. Kapitalizmus a štát neničia len prírodu ako takú, ale aj naše životy. Každý deň. V práci aj vo vzťahoch k iným ľuďom. Otravujú nás svojimi hierarchiami a mocou.

Aj preto sa organizujeme. Spoločne sme skrátka silnejší a vieme dosiahnuť viac. Rozhodujeme horizontálne, bez podpory od štátu, mimo parlamentnej či komunálnej politiky a vplyvov firiem. Venujeme sa problémom v práci, ale aj problémom spojeným s klimatickou krízou, a to dokonca na medzinárodnej úrovni v rámci Medzinárodnej asociácie pracujúcich. Vzdelávame sa, komunikujeme, koordinujeme, objavujeme nové spôsoby boja proti všetkým formám moci a deštrukcie. Zúčastnili sme sa predchádzajúcich klimatických štrajkov, protestu proti výstavbe LNG terminálu v Bratislave a dnes opäť budeme na klimatickom štrajku.

Ak je ti náš prístup blízky, zapoj sa - https://priamaakcia.sk/zapoj-sa.

 

Solidárny zväz pracujúcich Priama akcia,
slovenská sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich
www.priamaakcia.sk

 

Ďalšie informácie:

Ciele a princípy zväzu Priama akcia 

Podporili sme protest proti výstavbe LNG terminálu (+foto) 

Podporili sme klimatický protest v Bratislave aj protesty v Čile 

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019) 

Príklad štrajku proti klimatickej zmene