V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.
Iste, nemusíme byť nutne súčasťou nejakej organizácie. Pomáhať môžeme aj tak, že podporíme existujúce organizácie alebo iniciatívy, napríklad prídeme na protest, pošleme peniaze na dobrú vec, podpíšeme petíciu...
Tento prístup ani zďaleka nezatracujeme. Chceme však vysvetliť, prečo považujeme za dôležité organizovať sa a prečo si myslíme, že čím viac ľudí sa organizuje, tým lepšie.
V prvom rade, keby sa ľudia neorganizovali, neexistovali by ani aktivity, ktoré by sa dali podporiť. Spoliehať sa na iných ľudí však znamená, že sa môže stať, že vynaložia toľko svojho času a energie, že sa vyčerpajú. Zažili sme už veľa vyhoretých aktivistov a aktivistiek a zaniknutých iniciatív. Okrem toho je pre nás zásadné, že keď sa organizujeme, rozhodujeme my a nie niekto iný za nás. Spoločne sa dohadujeme na tom, čo urobíme, ako, kedy, prečo atď.
Samozrejme, organizovanie sa má svoje limity. Problémov, ktoré treba riešiť, je okolo nás veľa a popri rodine, práci a záľubách sa nedá nájsť si čas na všetky. Aj my sme si museli vybrať.
Hoci je hlavnou témou v našej organizácii práca, nemyslíme si, že svet je len o pracoviskách a bojoch za lepšie mzdové a pracovné podmienky. Práca má však v spoločnosti špecifické miesto. Keď pracujeme, spoločnosť funguje. Keď sa však organizujeme a máme dostatočnú silu prácu zastaviť, zrazu sa veci začínajú meniť. Otvára sa potenciál pre dosiahnutie zásadných zmien na pracovisku, v odvetví, alebo aj v celej spoločnosti. Stačí sa opýtať hocikoho, kto zažil úspešný štrajk. V takýchto chvíľach vznikajú nové kontakty, potenciál pre protesty v iných odvetviach a ľudia v sebe objavujú odvahu bojovať, lebo na konkrétnom príklade vidia, že naozaj dokážeme niečo zmeniť. Niečo také však nie je možné bez toho, aby sme sa organizovali.
A keď hovoríme o organizovaní sa, máme na mysli nezávislé organizácie, nie politické strany. Preto hovoríme, že (ne)voliť nestačí, a preto sa organizujeme vo zväze.
Zväz Priama akcia
Súvisiace články:
Výročné správy zväzu Priama akcia
Ciele a princípy zväzu Priama akcia
(Ne)voliť nestačí – Štyri roky (ne)existujeme
(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
Odkaz „(Ne)voliť nestačí“ zatiaľ v takmer 20 mestách a obciach
(Ne)voliť nestačí! Organizujeme sa každý deň a stretneme sa aj v deň volieb
Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
Chceš sa zapojiť do propagácie myšlienky „(Ne)voliť nestačí“ pred voľbami 2020?
Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite