Súhrn bojov proti nevyplácaniu miezd v Rusku a na Ukrajine
14. október 2021
V rámci Medzinárodného týždňa proti nevyplácaniu miezd sme obdržali správu od zväzu KRAS z Ruska, ktorá sa začína pomerne smutne: „Kvôli faktickej ‚zdravotníckej diktatúre‘ a zákazu organizovania demonštrácií sme podobne ako minulý rok nemohli zorganizovať nijaké pouličné akcie, a to ani v rámci kampane proti nevyplácaniu miezd. V týchto podmienkach sme naše aktivity obmedzili na šírenie informácií o sporoch súvisiacich s nevyplácaním miezd a o skúsenostiach s odporom, a na propagáciu prebiehajúcej medzinárodnej kampane.“
RUSKO
V Rusku je nevyplácanie miezd v tej či onej forme hlavnou príčinou sporov na pracoviskách. Podľa neúplných, ale veľavravných štatistík databázy Monitorovania protestov pracujúcich bolo v roku 2020 približne 49 % sporov pracujúcich nejakým spôsobom spojených s nevyplácaním miezd, pričom zdravotnícki pracovníci boli obzvlášť aktívni v snahe o vyplatenie epidemických príspevkov. V prvom štvrťroku 2021 bolo nevyplatenie miezd príčinou 36 % sporov. Podobne ako protesty vznikajúce z iných dôvodov, aj tieto sú väčšinou spontánne a nezávislé od akýchkoľvek strán a odborov (trudprotest.org).
Tu je niekoľko typických príkladov z tohto roka:
Marec: Štrajk pracovníkov železobetónového závodu č. 1 v Sterlitamaku (Baškirsko). Pracovníci nedostávali mzdy od decembra 2020. Celkový dlh voči 250 pracovníkom predstavoval viac ako 3 milióny rubľov. Po štrajku riaditeľ závodu predal svoje auto, aby splatil dlh voči robotníkom.
25. marec: Štrajk stavebných robotníkov pri Arzamase (Nižnonovgorodská oblasť). Dôvod: nevyplatenie miezd za dva mesiace a nehygienické životné podmienky. Robotníkov priviezli z Moskvy, ale neboli im poskytnuté primerané podmienky. Zamestnávalo sa prostredníctvom subdodávateľov bez stálej zmluvy. Keďže cesta vo výstavbe má strategický význam, do sporu zasiahla prokuratúra a inšpektorát práce. Dňa 28. marca začali robotníkom vyplácať nedoplatky mzdy výmenou za to, že sa vzdali iných požiadaviek. Vedúci stavby bol prepustený. (https://aitrus.info/node/5664)
21. apríl: Štrajk 100-150 pracovníkov známej stavebnej spoločnosti severokurilského regiónu - Spiro LLC. Ráno skupiny robotníkov (prevažne migranti) spoločne opustili objekty a zamierili do kancelárie svojich nadriadených. Zamestnanci sú unavení z toho, že znášajú trojmesačné meškanie platov, nemajú patričný odev, primerané ubytovanie a kvalitnú stravu. Rokovania s vládnymi úradníkmi, zamestnávateľom a prokuratúrou boli neúspešné, ale miestne úrady zabezpečili štrajkujúcim dočasné ubytovanie a dodávku potravín. O niekoľko dní neskôr boli robotníci, ktorí súhlasili s odchodom, presunutí na iné staveniská. (https://aitrus.info/node/5676)
26. apríl: Dobrý príklad účinnosti priamej akcie. Stavebný robotník Jurij Jakovlev v Rostove na Done, ktorý už dva mesiace nedostal mzdu, sa zamkol vo veži stavebného žeriavu, čím uskutočnil akt okupačného štrajku. Začal držať hladovku a odmietal opustiť svoje pracovisko, kým nedostane peniaze - 170 tisíc rubľov. Informácie o svojom proteste šíril na internete vo forme videodenníka. Pôvodne sa predpokladalo, že sa v protestnej akcii budú striedať dvaja ľudia, ale nestalo sa tak. Po 1,5 dni zasiahla firma „MSK” (developer) a vyplatila väčšinu peňazí, pričom obišla firmu „Polyus” (subkontraktor a zamestnávateľ). (https://aitrus.info/node/5681)
Máj: Časť pracovného kolektívu Chabarovského lodného strojárskeho závodu (Chabsudmaš) štrajkuje. Závod je v stave bankrotu, čiastočne mimo prevádzky. Zamestnanci prestali dostávať mzdy v plnej výške od júla 2020. Odvtedy dostávajú peniaze po častiach. Dlh podniku voči zamestnancom za 9 mesiacov vzrástol na 43 miliónov rubľov. Po štrajku začalo vedenie podniku čiastočne vyplácať nedoplatky na mzdách. (https://www.aitrus.info/node/5709)
26. august: Zamestnanci distribučného centra „Smart Retail“ v Rostove na Done organizujú divoký štrajk. Podnik niekoľko mesiacov vyplácal mzdy s oneskorením a 25. augusta nedostali pracovníci nič. Deň na to ich vedenie zvolalo a oznámilo, že zabudli v kancelárii dodať dokumentáciu a mzda neprídee vôbec. Člen zväzu KRAS pracujúci v centre agitoval za štrajk. Na niekoľko hodín sa v sklade podarilo zastaviť prácu. Po 13.00 hodine prišiel riaditeľ a okamžite vyplatil peniaze. Vybojovalo sa aj oficiálne zaevidovanie tých, ktorí pracovali neoficiálne, hoci táto vec nebola definitívne vyriešená. Vedenie sa pokúšalo nezaplatiť za preštrajkované hodiny, ale neprešlo to. Ako však uvádzajú naši kamaráti, stále nie je vylúčený nátlak na aktivistov a prípadné represie voči „podnecovateľom“. (https://aitrus.info/node/5774)
UKRAJINA
Ukrajinskí anarchisti, s ktorými udržiavame informačné kontakty, nás pravidelne informujú, že nevyplácanie miezd je tam jednou z hlavných príčin sporov na pracoviskách.
V meste Mariupoľ zablokovali robotníci z lodenice Azov cesty (26. februára, 4. a 6. marca) a žiadali vyplatenie nedoplatkov na mzdách. (https://aitrus.info/node/5650)
1. marec: V Charkove zablokovali cestu pracovníci závodu Elektrotyazhmash, ktorý je v ťažkej finančnej situácii a prešiel na prácu na čiastočné úväzky. Podarilo sa im dosiahnuť vyplatenie nedoplatkov na mzdách za december a január. (https://aitrus.info/node/5642)
Marec: V meste Sumy zablokovali cestu pracovníci strojárskeho závodu Slovo: správa podniku dlhovala peniaze 4 000 pracovníkom. (https://aitrus.info/node/5650)
11. marec: Bývalí pracovníci Sumského výskumného a výrobného združenia zorganizovali protest pri budove regionálnej prokuratúry, kde žiadali, aby bol majiteľ donútený vyplatiť nedoplatky na mzdách. (https://aitrus.info/node/5662)
6. apríl: Štrajk baníkov z bane Stepova (Ľvovská oblasť). Dôvodom bolo nevyplatenie miezd. Nedoplatky na mzdách v bani predstavovali 41 miliónov UAH. Baníci odmietli sfárať do bane aj 26. apríla a začali pochod do mesta Sokal k štátnemu podniku „Lvivugil“.
8. apríl: V Novogrodovke v Doneckej oblasti štrajkujú zamestnanci bane 1-3 Novogrodovskaja spolu so svojimi rodinami na protest proti nevyplateniu februárových miezd a 27 % januárových miezd. Približne od 17:00 do 21:00 bola zablokovaná doprava na miestnej križovatke. Protestujúci sa 9. apríla stretli s vedením a peniaze za január boli vyplatené. (https://aitrus.info/node/5672)
15. apríl: Stovky zamestnancov Charkovského leteckého závodu obsadili prechod pre chodcov na hlavnej ceste a na hodinu zablokovali dopravu. Protestujúci požadovali, aby vedenie podniku vyplatilo nedoplatky na mzdách. Od decembra 2014 dosiahla výška dlhu už 256 miliónov hrivien (https://aitrus.info/node/5672). Dňa 1. mája bolo oznámené, že dlh za dva mesiace roku 2020 je vyplatený.
25. apríl: Osem baníkov z bane Novogrodovskaja (Donecká oblasť) odmietlo sfárať a požadovalo splatenie februárového a marcového dlhu. Baňa ako celok neprestala fungovať. (https://aitrus.info/node/5691)
Apríl: Štrajk v bani Gorskaja v Luhanskej oblasti. Z bane odmietlo vyfárať 14 baníkov. Sprevádzal ich lekár a špecialista banskej záchrannej služby. Baníci druhej zmeny podporili protest na povrchu. Požiadavky baníkov: vyplatenie nedoplatkov na mzdách vo výške 127,8 milióna UAH a zlepšenie pracovných podmienok. (https://aitrus.info/node/5691)
12. máj: Skupiny baníkov z Luhanskej, Doneckej a Ľvovskej oblasti organizovali pikety pred kanceláriou prezidenta Ukrajiny, ministerstvom energetiky a vnútra v Kyjeve. Požadovali vyplatenie nedoplatkov na mzdách, zlepšenie pracovných podmienok a zastavenie ničenia priemyslu. Piket zorganizoval oficiálny „Nezávislý odborový zväz baníkov“, a preto mal veľmi mierny charakter. Pôvodne bola akcia ohlásená ako časovo neobmedzená, ale po stretnutí so zástupcami úradov, ktorí hostí nakŕmili sľubmi, bola ukončená. Ešte pred akciou však ministerstvo energetiky oznámilo, že v blízkej budúcnosti bude na účty uhoľného podniku prevedených 836,5 milióna hrivien. (https://aitrus.info/node/5698)
3. jún: Zamestnanci električkovej vozovne Gorelektrotrans v Charkove zorganizovali piket, na ktorom protestovali proti nevyplácaniu miezd od marca, zlým pracovným podmienkam a nedostatočným príspevkom do dôchodkového fondu. Protestujúci sa zhromaždili pred mestskou radnicou v dopoludňajších hodinách. (https://aitrus.info/node/5714)
17. jún: Približne päťdesiat zdravotníckych pracovníkov sa vybralo do kancelárie primátora mesta Valki (Charkovská oblasť) a požadovalo vyplatenie miezd vo výške 8 miliónov hrivien. Pracovníci nedostali mzdu za máj a príplatky za prácu v čase epidémie v apríli a máji. Sťažujú sa na mafiánske schémy financovania, pri ktorých pridelené prostriedky končia vo vreckách vedenia nemocnice a jemu blízkych osôb. Primátor mesta prisľúbil, že na júlovom zasadnutí sa bude zaoberať otázkou revízie rozpočtu. Krajská samospráva prisľúbila, že dlh čo najskôr splatí. (https://aitrus.info/node/5730)
Jún: Zamestnanci štátnej spoločnosti VostGOK, ktorá vlastní uránové bane v Kirovogradskej oblasti, zorganizovali protest pri úrade prezidenta Ukrajiny v Kyjeve. Baníci oznámili 15. júna začiatok časovo neobmedzeného protestu a do 19.00 zablokovali dopravu na diaľnici pri obciach Berežinka a Smolino. Takto si vybojovali 129 miliónov hrivien zo štátneho rozpočtu ako čiastočnú úhradu nedoplatkov na mzdách.
8. júl: Zamestnanci uránových baní v Kirovogradskej oblasti začali štrajkovať za vyplatenie dlžných miezd. Štrajkujúci zo štátnych baní „Smolinskaja“ a „Novokonstantinovskaja“ zablokovali dopravu pri obci Smolino. Na druhý deň sa k nim pridali pracovníci z bane Ingulskaja. Dňa 13. júla baníci odmietli sfárať do bane a zablokovali diaľnicu pri obci Berežinka. (https://aitrus.info/node/5743).
Júl: Asi 150 zdravotníckych pracovníkov vo Valkách zablokovalo na hodinu medzinárodnú diaľnicu a žiadalo vyplatenie trojmesačných nedoplatkov na mzdách, ktoré už presiahli 5,8 milióna hrivien. Rozhorčenie podnietili zvesti o hroziacom zatvorení nemocnice. Úradníci a predstavitelia nemocnice popreli správy o zatvorení a sľúbili, že peniaze za polovicu mája a jún vyplatia. Nemocnici však stále hrozí prepúšťanie, ktoré sa má dotknúť 40-50 % počtu zamestnancov. (https://aitrus.info/node/5758).
Koniec júla: Pracovný kolektív nemocnice č. 8 v Dnepropetrovskej oblasti odhlasoval štrajk v prípade nevyplatenia nedoplatkov na mzdách. Už druhý mesiac nedostali žiadne peniaze. Oficiálne sa meškanie vysvetľovalo pripravovanou reorganizáciou zdravotníckeho zariadenia. (https://aitrus.info/node/5780)
4. august: Stovky baníkov zorganizovali zhromaždenie pred budovou správy Ľvovskej oblasti, na ktorom požadovali vyplatenie nedoplatkov na mzdách vo výške približne 300 miliónov hrivien. Protestujúci búchali prilbami o asfalt a skandovali „Hanba!“. Akciu zorganizoval Nezávislý odborový zväz baníkov. Zástupca správy, ktorý vystúpil, povedal, že o tejto otázke by mala rozhodnúť ukrajinská vláda. (https://aitrus.info/node/5780)
5. august: Asi 50 zamestnancov Kláštornej nemocnice v Ternopoľskej oblasti zorganizovalo protest na chirurgickom oddelení a zablokovalo cestu. Žiadali vyplatenie miezd za júl, nemocenských dávok a celkové zvýšenie miezd. (https://aitrus.info/node/5780)
12. august: Osemnásť zamestnancov nemocnice v Sosnovke v okrese Červonograd (Ľvovská oblasť) vyhlásilo hladovku. Nedoplatky na mzdách v nemocnici narastali od apríla. Lekári začali hladovku na pracovisku, nemocnica však fungovala naďalej. Protestujúci žiadali vyplatenie nedoplatkov na mzdách do júla 2021 vrátane, okrem toho žiadali „covid“ príplatky, ako aj zdravotné dávky za aktuálny rok, prepočet miezd za rok 2020 a náhradu za stratu časti mzdy v dôsledku porušenia podmienok jej vyplácania. (https://aitrus.info/node/5780)
13. august: Pri budove Severovýchodného medziregionálneho riaditeľstva ministerstva spravodlivosti v Sumách sa konal piket približne 100 bývalých zamestnancov Výskumného a výrobného združenia, ktorí požadovali splnenie súdneho rozhodnutia o vyplatení nedoplatkov na mzdách za niekoľko mesiacov. Začiatkom septembra sa objavili správy, že vedúci oddelenia výkonu rozhodnutí bol zatknutý za zneužitie a dlh bývalým zamestnancom bol vyplatený. (https://aitrus.info/node/5797)
16. august: Zdravotnícky personál v Slavjansku (Donecká oblasť) zorganizovali zhromaždenie pred Mestskou nemocnicou, na ktorom požadovali vyplatenie nedoplatkov na mzdách za jún. Keďže nedostali kladnú odpoveď, 23. augusta zablokovali diaľnicu (https://aitrus.info/node/5780). Po protestoch previedla Národná zdravotná služba Ukrajiny 6 miliónov hrivien na vyplatenie dlhov na mzdách lekárom.
29. august: V Kupjansku v Charkovskej oblasti sa pri reštaurácii Oskol konala protestná akcia zamestnancov Kupjanského územného lekárskeho združenia. Účastníci na istý čas zablokovali cestu. Protestujúci hovorili o vyplatení nedoplatkov na mzdách a prémiách, zvýšení platov, zabezpečení nemocnice liekmi a aktualizácii materiálno-technického vybavenia. Miestne úrady uviedli, že peniaze už boli lekárom pridelené, ale pre technické problémy sa k nim ešte nedostali. (https://aitrus.info/node/5780)
2. september: V meste Dolyna (Ivano-Frankovská oblasť) vstúpili do štrajku učitelia z 20 z celkového počtu 26 škôl, čo ochromilo výučbu. Do štrajku sa zapojilo približne 900 učiteľov, ktorých pobúrili nahromadené nedoplatky na mzdách vo výške približne 20 miliónov hrivien. Problémy s platmi vznikli ešte v júni a boli výsledkom procesov zlučovania a „optimalizácie“ školstva. Odborárski šéfovia presvedčili učiteľov, aby štrajk pozastavili, a prisľúbili, že úrady problém vyriešia do 20. septembra. K 3. septembru už mali byť vyplatené peniaze za prázdniny 18 školám. Učiteľom sľúbili vyplatiť aj nedoplatky za august a zálohy za september. Štrajk bol ukončený. (https://aitrus.info/node/5797)
6. september: Zamestnanci Charkovského leteckého závodu zorganizovali protestný pochod v centre Charkova a zhromaždenie na Námestí nezávislosti. Podujatie zorganizoval oficiálny odborový zväz. Závod je v hlbokej kríze: pracuje 4 hodiny týždenne a zamestnanci bez práce dostávajú dve tretiny miezd. Išlo už o druhú protestnú akciu od apríla, na ktorej sa požadovalo vyplatenie nedoplatkov na mzdách. V súčasnosti je to 260 miliónov hrivien. Po stretnutí so zástupcami vedenia podniku sa asi 50 ľudí vydalo na pochod k oblastnej správe, kde odovzdali požiadavky úradujúcemu guvernérovi. Ten prisľúbil, že bude rokovať s riaditeľom a výborov odborového zväzu. Niektorí z očitých svedkov na sociálnych sieťach kritizovali oficiálne zhromaždenie „riaditeľ – odbory“ a pripomenuli, že takéto akcie sú ako povinná jazda a nie sú pre nikoho hrozbou. (https://aitrus.info/node/5797)
Preložené na základe správy k Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd od zväzu KRAS (MAP Rusko) z 12. októbra 2021
Pozri aj:
Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd (11.-17. október 2021)
3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať (2021)
Súhrn sporov zväzu ZSP proti nevyplácaniu miezd za posledný rok