COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (II.)
31. marec 2020
Pokračujeme v týždennom súhrne textov z nášho FB. Z obsahu: Štrajk vodičov autobusov v Detroite aj personálu múzea v Louvri, protesty v Číne po uvoľnení opatrení, štrajky smetiarov v Kanade aj v USA kvôli BOZP, distribúcia mydla v rámci vzájomnej pomoci medzi sekciami Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) z Austrálie a Bangladéša, štrajk lekárov a sestričky v Zimbabwe kvôli nedostatku ochranných pomôcok, info o aktuálnej situácii vo Francúzsku od CNT-AIT (MAP Francúzsko).
Vodiči v Detroite a personál múzea v Louvri odmietli nastúpiť do práce
Publikované: 23.3.
Dnes máme hneď dve správy o bojoch pracujúcich počas koronakrízy.
V utorok ráno 17. marca sa vodiči autobusov v Detroite na oboch hlavných staniciach dohodli, že nenastúpia do práce bez bezpečnostných opatrení. Vedeniu odkázali „v žiadnom prípade – potrebujeme ochranu“ a kontaktovali svoje odbory. Autobusová doprava v meste sa zastavila. Zavolali si starostu a vynadali mu, že pracujú v nebezpečných podmienkach. V priebehu necelých 24 hodín dosiahli všetky svoje požiadavky. Počas trvania krízy sa nebudú kontrolovať lístky, takže vodiči nebudú musieť preberať peniaze od ľudí, pričom nastupovať a vystupovať sa bude zadnými dverami. Mesto tiež posilní upratovací personál a stanoví prísne postupy týkajúce sa čistenia priestorov.
O zatvorení múzea v Louvri informovali aj slovenské médiá. Povedzme si však trocha viac o pozadí. Ešte 1. marca odmietli pracovníci múzea spoločne s odborármi otvoriť múzeum. Francúzsko malo vtedy ešte len 100 potvrdených prípadov COVID-19, no pracovníci sa obávali o svoju bezpečnosť, keďže múzeom každý deň prechádzajú davy ľudí. Po stretnutí s vedením sa 300 pracovníkov a pracovníčok zhromaždilo a odhlasovalo zatvorenie múzea. Nasledujúce tri dni vyjednávali odbory s vedením o podmienkach znovuotvorenia. Zástupcovia odborov presadzovali znížiť počet návštevníkov na polovicu a masky a rukavice pre personál. Vedenie ich vysmialo. Na znovuotvorení sa napokon dohodli 4. marca s tým, že ľudia dostanú hygienické prostriedky na ruky, pokladne budú chránené sklom, budú sa prijímať iba platby kartou a úlohou personálu už nebude rozdeľovať davy pred obrazom Mony Lisy. Štrajku predchádzalo minulý rok prerušenie práce práve pre preplnený priestor pred obrazom (dosiahli najatie dodatočného personálu). V januári sa zapojili aj do štafetového štrajku proti plánovaným vládnym škrtom v oblasti dôchodkov. Múzeum sa neskôr po rozhodnutí vlády zakazujúcom zhromaždenia viac ako 100 ľudí zatvorilo na neurčito.
Zdroj:
https://labornotes.org/blogs/2020/03/strike-first-then-bargain
Protesty pracujúcich v Číne po uvoľnení opatrení
Publikované: 24.3.
Návrat do bežného života v Číne znamená návrat k protestom. Ich počet je zatiaľ malý, ale treba brať do úvahy, že hoci výskyt ochorenia ustupuje, koronavírus nezmizol úplne. Už to, že vôbec nejaké protesty sú, je celkom pozoruhodné. Z hľadiska odvetví je najviac prípadov v službách a doprave, kde boli ekonomické problémy už pred vypuknutím pandémie.
Medzi prvými sa ozvali taxikári. Vyše tisícka ich v meste Liou-čou na juhozápade krajiny 10. marca požadovala pozastavenie vyberania poplatkov za prenájom taxíkov a možnosť odpredať svoje autá naspäť taxislužbe. Dôvodom je fakt, že nie je veľmi koho voziť, a teda nemajú dostačujúce príjmy. Taxikári pritom vo zvýšenej miere protestovali už koncom minulého roka (niekde aj násilne) proti zlej situácii spôsobenej politikou miestnych vlád, krokmi šéfov taxislužieb a konkurenciou vodičov, ktorí používajú aplikácie a nemajú licencie.
Príčinou väčšiny protestov po uvoľnení situácie sú, pochopiteľne, meškajúce mzdy a prepúšťanie. Napríklad zdravotnícky personál súkromnej nemocnice v meste C-po v provincii Šan-tung protestoval 9. marca za vyplatenie miezd za posledné tri mesiace a poukázal na to, že sa v nemocnici používajú zdravotnícke potreby po dátume exspirácie. V Pekingu protestovali pracujúci proti zavedeniu povinnej dovolenky poskytovateľom online služieb 58.com, ktorý im dal príspevok iba vo výške 80 percent minimálnej mzdy v regióne, z čoho sa vôbec nedá vyžiť. Protestovali dokonca aj majitelia malých obchodov a reštaurácií za zníženie nájomného.
Nevyplatených miezd sa dožadovali aj robotníci podieľajúci sa na stavbe núdzových nemocníc vo Wu-chane. V meste Čou-kchou v provincii Che-nan boli stavební robotníci žiadajúci meškajúce výplaty dokonca fyzicky napadnutí.
Podobných prípadov je viac. Vyzerá to tak, že otázka nie je, či po koronakríze v Číne príde vlna protestov, ale aká veľká a úspešná bude.
Zdroj:
https://clb.org.hk/content/collective-protests-begin-flare-again-china-returns-work
Smetiari v Hamiltone odmietajú pracovať kvôli BOZP
Publikované: 25.3.
Viac ako polovica smetiarov v kanadskom Hamiltone sa dohodla a v pondelok 23. marca ráno nenastúpila do práce. K tomuto rozhodnutiu ich viedli zverejnené informácie o tom, že vírus dokáže prežiť až tri dni na rôznych povrchoch vrátane smetných košov a špeciálnych zelených košov, v ktorých môžu byť aj hygienické potreby. Smetiarske odbory žiadajú mesto, aby nariadilo balenie odpadu v zelených košoch do plastových vriec. Smetiari takisto požadujú ochranné prostriedky, hlavne respirátory N95 (FFP3), no mesto tvrdí, že už došli a nevie zaručiť ďalšie dodávky. Zavádza tiež striedavé šichty - týždeň sa má pracovať a týždeň má byť voľno. Smetiari majú chodiť v dvojčlenných tímoch a s rovnakými autami.
Problémov je však viac. Smetiarom došli aj hygienické prostriedky na umývanie rúk. Počas prestávok si zvykli umývať ruky v prevádzkach ako McDonald’s, tie sú však zatvorené. Sprchy môžu použiť iba štyria pracovníci naraz, čo spôsobuje komplikácie na konci šichty. Smetiari sú ďalšou z profesií, ktoré sa ozývajú a žiadajú lepšiu ochranu v čase, keď sa vyžaduje, aby pracovali.
Zdroj:
https://www.rankandfile.ca/behind-the-work-refusal-by-hamilton-sanitation-workers
Vzájomná pomoc medzi sekciami Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) z Austrálie a Bangladéša
Publikované: 26.3.
S pomocou našich kamarátov a kamarátok zo zväzu ASF v Austrálii začal zväz BASF distribuovať mydlá chudobným pracujúcim na čajových plantážach v Bangladéši.
Aj takto funguje spolupráca medzi anarchosyndikalistickými skupinami.
Zdroj:
https://www.facebook.com/iwa.ait/photos/a.10154630072171883/10156666965161883/
Lekári a sestričky v Zimbabwe štrajkujú
Publikované: 27.3.
V stredu 25. marca, len niekoľko dní po oznámení prvého výskytu COVID-19 v krajine, vstúpili do štrajku lekári v jednej z najväčších nemocníc Harare Central Hospital a tisícky nemocničných sestričiek.
Odbory sestričiek kritizujú nedostatok ochranných prostriedkov (N95/FFP3 respirátorov, rukavíc, ochranných okuliarov a hygienických prostriedkov) a výpadky dodávok vody. Žiadajú aj príplatky za prácu v rizikových podmienkach. Vedenie varovali 48 hodín pred štrajkom, no neprišla nijaká razantná reakcia. V krajine je dlhodobo nedostatok vybavenia a liekov a existujú obavy, či zdravotnícky systém zvládne pandémiu.
V stredu odmietli pracovať dokonca aj colníci na medzinárodnom letisku v Harare. Dôvod je rovnaký – nedostatok ochranných pomôcok.
Zdroje:
https://healthtimes.co.zw/2020/03/25/coronavirus-zim-doctors-nurses-down-tools-amid-covid-19-crisis/
https://citizen.co.za/news/news-africa/2260473/zimbabwes-nurses-strike-over-lack-of-virus-protective-gear
https://edition.cnn.com/2020/03/25/africa/zimbabwe-doctors-nurses-ppe-strike/index.html
Krátke správy z Francúzska: „Nepotrebujeme váš potlesk, ale aby ste s nami boli po kríze v uliciach a bojovali proti vláde“
Publikované: 28.3.
Náš sesterský zväz CNT-AIT vo Francúzsku nás pravidelne informuje o vývoji situácie v krajine. Tu je krátke zhrnutie zovčera.
V posledných dňoch vláda stupňuje nátlak na firmy, aby prinútili pracujúcich vrátiť sa do roboty. Keby mal štát platiť všetkým, čo ostali doma, mohol by hroziť bankrot. Hoci veľa ľudí nátlaku vzdoruje, väčšina sa neodváži brániť, lebo má strach zo straty zamestnania. Zaujímavá situácia je napríklad v stavebníctve. Firmy (mnohé zamestnávajú 2-5 ľudí, resp. ide vo veľkej miere o SZČO) nechcú, aby sa ich personál vracal do práce. Pôsobí to teda ako boj štátu a veľkého biznisu proti pracujúcim a majiteľom malých firiem.
Školy sú nateraz zatvorené a vyučuje sa cez internet. Pre deti z chudobných rodín je to však veľký problém, lebo nie všetky majú prístup k počítaču či internetu. Otázka je tiež, čo bude po kríze. Ministerstvo školstva zatiaľ zjavne nevie. Očakáva sa nespokojnosť na strane učiteľov a učiteliek, ale aj nepedagogických zamestnancov.
Situáciu v nemocniciach opísali kamaráti a kamarátky zväzu CNT-AIT ako „nočnú moru“: nijaké masky, nijaké rukavice, nijaká ochrana pri prevoze chorých. Všetky postele na ARO oddeleniach sú obsadené a v najbližších dňoch sa očakáva vysoký počet úmrtí. Ľudia spontánne každý večer o ôsmej tlieskajú z okien a balkónov pracujúcim v zdravotníctve. Mnohí však hovoria „nepotrebujeme váš potlesk, ale aby ste s nami boli po kríze v uliciach a bojovali proti vláde.“
Život ľuďom sťažuje aj polícia. Bez zjavného epidemiologického opodstatnenia či úžitku kontroluje hlavne obyvateľov chudobnejších predmestí.
Pokiaľ ide o práva pracujúcich, CNT-AIT informuje, že vláda zaviedla nové zákony, ktorými okrem iného rozšírila pracovný týždeň na 60 hodín (oproti 35 hodinám) a takmer úplne pozastavila dovolenky.
Zdroj:
Medzinárodný sekretariát CNT-AIT France
Protest smetiarov v Pittsburghu
Publikované: 29.3.
Tento týždeň sme informovali o štrajku smetiarov v Kanade, a hneď tu máme správu o podobnej akcii v USA. V stredu 25. marca zablokovali smetiari v Pittsburghu svojimi vozmi vjazdy a výjazdy parkoviska Úradu environmentálnych služieb. Žiadali prijatie dodatočného personálu, rizikový príplatok a ochranné prostriedky (masky, lepšie rukavice a pár topánok navyše).
Protest pritom vznikol v dôsledku nedorozumenia. Smetiari prišli do práce ako zvyčajne na piatu ráno. Mesto však nariadilo začiatok šichty až na šiestu, no smetiarom o tom nepovedalo. Naštvaní smetiari navyše vedeli, že manželka jedného z kolegov mala pozitívny test na COVID-19 a vedenie na to v podstate nijako nezareagovalo. Rozhodli sa teda, že zhromaždia všetku techniku pred úrad, kde vyjadrili svoju nespokojnosť a požiadavky týkajúce sa ochrany a rizikovej práce.
Necelé dve hodiny trvajúca akcia smetiarov viedla k tomu, že mesto ich poslalo domov a zaplatí im za celý deň, keďže priznalo chybu v komunikácii na svojej strane.
„Zaujíma ich len to, aby sme odvážali smeti. Naše zdravie je im ukradnuté,“ vyjadril sa jeden z pracovníkov.
Zdroj:
https://www.post-gazette.com/local/city/2020/03/25/Pittsburgh-sanitation-workers-refusing-to-pick-up-trash-rally-protective-gear-coronavirus/stories/202003250077
Zväz Priama akcia
Súvisiace články:
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)