Banco Santander, Isban a Panel Sistemas – akcie na podporu zväzu CNT v 13 krajinách

21. marca 2014

Deň akcií vyhlásený Medzinárodnou asociáciou pracujúcich (MAP) na 6. marca sprevádzali protestné akcie v 13 krajinách sveta. Zväz CNT (MAP Španielsko) spoločne s MAP žiadajú znovuzamestnanie pracovníka prepusteného zo spoločností Isban a Panel Sistemas za to, že vystúpil proti benevolentnému presúvaniu ľudí do iných firiem.

Išlo o druhú medzinárodnú výzvu k akciám na podporu CNT (správu z akcií v decembri nájdeš v španielčine tu a zoznam požiadaviek tu). Po celom svete sa rozdali tisícky letákov, vylepili stovky plagátov a nálepiek; odoslali sa stovky protestných faxov a e-mailov; uskutočnilo sa viacero protestných návštev a piketov pobočiek Banco Santander, vyvesilo sa niekoľko transparentov a konali sa ďalšie aktivity vrátane bojkotu služieb banky.

Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) uskutočnili niekoľko aktivít v Brightone a Newcastli.




FORA (MAP Argentína) zorganizovali protestný piket v Neuquén Capital




FAU (MAP Nemecko) protestovali v Berlíne, Kolíne, Drážďanoch, Erfurte a v Jene





SP (MAP Portugalsko) piketovali v Lisabone a Porte





ZSP (MAP Poľsko) usporiadali piket v centrálnej pobočke vo Varšave




COB (MAP Brazília) zorganizovali piket v meste Araxá




V Uruguaji zorganizovali anarchisti akciu pred hlavnou pobočkou v Montevideu



V USA sa protest odohral v pobočke vo Filadelfii. Krajiny, v ktorých pôsobia sekcie MAP, no nie je tam žiadna pobočka troch firiem, ktorých sa spor týka, vyjadrili svoj názor mejlom alebo faxom. Faxy poslali NSF (MAP Nórsko), KRAS (MAP Rusko), Priama akcia, ako aj sekretariát MAP.









Požiadavky poslali manažérom aj anarchosyndikalisti z francúzskeho mesta Clermont-Ferrand.

V samotnom Španielsku sa uskutočnili pikety v týchto mestách: Albacete, Barcelona, Donostia, Gijón, Granada, Guadalajara, Madrid, Jerez, Ontinyent, Oviedo, Rivas, Sabadell, Sagunt, Salamanca, Santa Perpetua, Santander, Tarragona, Vigo...














Bojkot Banco Santander a firiem Isban a Panel Sistemas

Zväz CNT v auguste 2013 verejne vystúpil proti nelegálnemu presunu pracovníkov z firmy Panel Sistemas do Isban, čo je IT firma vlastnená skupinou banky. Následne došlo k presunutiu delegáta zväzu CNT z Isbanu do firmy Panel Sistemas. Na novom pracovisku bol voči nemu vyvíjaný nátlak zo strany manažmentu a 3. marca 2014 bol prepustený.

Anarchosyndikalistické zväzy združené v MAP odpovedali na tento útok kampaňou požadujúcou znovuzamestnanie prepusteného pracovníka do firmy Isban. O spore sa publikovali informácie v dvanástich jazykoch.

Isban riadi sieť firiem, ktoré zabezpečujú lacnú dočasnú pracovnú silu pre Banco Santander. Zamestnávajú viac ako 10 000 nelegálne outsourcovaných pracovníkov z iných spoločností, ktorí môžu byť kedykoľvek prepustení, pretože nie sú považovaní za kmeňových zamestnancov banky.

Panel Sistemas je jedna z viacerých spoločností, ktoré zarábajú na nelegálnom outsourcingu pre veľkých „klientov“.

Pracovníci sa obávajú, že budú prepustení pri najmenšom náznaku protestu, čím sa dostávajú do pozície, že akceptujú akýkoľvek pracovný čas, nadčasy a vynútené presuny k iným zamestnávateľom, kategorizácia zamestnancov a mzdy nezodpovedajúce vykonanej práci atď.

Stovky ilegálnych výpovedí v skupine Santander zasiahli hlavne najmenej chránených pracovníkov, a to všetko so súhlasom vlády a žltých odborov. Pritom skupine Santander vzrástol zisk v roku 2013 na 4,37 miliardy €, čo je dvojnásobok v porovnaní s rokom 2012.

Emilio Botín, Rodrigo Rato, Alfredo Sáenz, Jose María Amusátegui a ďalší top manažéri v Banco Santander boli v minulosti obvinení zo zločinov a prvostupňové súdy ich dokonca uznali vinnými. Pomohli im však rôzne legálne kľučky známe ako „Botínova doktrína“.

Medzi ich najznámejšie zločiny patria daňové úniky, nelegálne nákupy takých bánk ako Banesto či Totta a kolaps a neskorší bailout Bankie, mnohomiliónové odstupné pre manažérov, prípad účtov rodiny Botínovcov vo Švajčiarsku, predaj bezcenných hypoték a majetku, exekúcie a špekulácie s nehnuteľnosťami, účtovanie úžerníckych úrokových sadzieb, podozrivé obchody s univerzitami, účasť v zbrojárskych spoločnostiach a vo finančnom manažmente príšerného väzenského systému. Zoznam doteraz nepotrestaných zločinov je dlhý.

Nebudeme ticho ani sa nevzdáme. Kým bude existovať vykorisťovanie a nerovnosť, budeme sa stavať proti nim – združení vo zväze, ktorý neberie príspevky od štátu a nemá byrokratov. Budeme bojovať za našu dôstojnosť a emancipáciu.

Za práva treba bojovať.





 
Podľa článku na webe Zväzu v odvetví telekomunikácií a informačných služieb (CNT Madrid) Daniel Drevený a Michal Tulík