Zomrel anarchistický teoretik a aktivista Murray Bookchin
1. august 2006
Vo veku 85 let zomrel 30. júla Murray Bookchin, jeden z prvých autorov rozvíjajúcich myšlienku sociálnej ekológie a anarchizmu v 20. storočí. Zomrel na zlyhanie srdca v spoločnosti rodiny vo svojom dome v Burlingtone vo Vermonte.
Bookchin sa narodil do rodiny ruských prisťahovalcov v New Yorku v roku 1921. Vo veku 9 rokov bol členom komunistickej mládeže. Neskôr bol zapojený v stalinistických a trockistických organizáciách, aby v 60. rokoch prešiel na pozície anarchizmu.
V 30. a 40. rokoch pracoval ako zlievač a odborový organizátor v New Jersey, neskôr pracoval v automobilke. Medzitým vstúpil do armády. Po vojne a štrajku v General Motors v roku 1946 automobilku a odbory opustil.
V 60. rokoch je zapojený v novej ľavici, kontrakultúrnom hnutí a vznikajúcom zelenom hnutí. Kritizoval tzv. „lifestyle“ anarchizmus (anarchizmus ako životný štýl). Oboznámený so španielskym anarchizmom a udalosťami počas španielskej občianskej vojny sa neskôr stal známym kritikom anarchosyndikalizmu.
Rozvinul koncept libertariánkeho municipalizmu (komunalizmu) a koncom 90. rokov sa zriekol anarchistických pozícií. Municipalizmus a pôsobenie v politických štruktúrach na miestnej úrovni (vrátane miestnych zastupiteľstiev) sa stal terčom kritiky zo strany španielskej CNT a množstva anarchistov na celom svete.
Podľa Bookchina ani marxizmus ani anarchizmus nedávajú adekvátnu odpoveď na dnešné problémy. Bookchin bol ovplyvnený Hegelovou dialektikou (rozvinul tzv. „dialektický naturalizmus“), racionalizmom a osvietenstvom a spolupracoval s americkými libertariánmi.
V roku 1962 vydal pod pseudonymom Lewis Herber knihu Our Synthetic Environment, ktorá zaviedla pojem sociálna ekológia, čím o niekoľko mesiacov predbehla slávnejšiu knihu Rachel Carson Silent Spring.
Východiskom Bookchina je tvrdenie, že problémy, ktorým čelí naše životné prostredie, môže vyriešiť len antikapitalistická zmena smerom k samosprávnej spoločnosti.
Bookchin počas svojho života napísal mnoho kníh o anarchizme, sociálnej ekológii, histórii, filozofii či mestskom plánovaní.
Jeho posledným dielom je štvorzväzková séria The Third Revolution, v ktorej sa venuje vplyvu libertariánskych myšlienok na revolučné hnutia v Európe a USA.
Bookchin učil na Ramapo College v New Persey, neskôr vo Vermonte. Bol spoluzakladateľom známeho Institute for Social Ecology v Plainfielde v roku 1971.
Zostala po ňom jeho dlhoročná partnerka, ako na poli osobnom, tak aj pracovnom a politickom, Janet Biehl, syn Joseph a dcéra Debbie a ex-manželka a celoživotná priateľka Beatrice Bookchin.
Česť jeho pamiatke.
Spracoval Michal Tulík
Zdroje:
http://www.infoshop.org/inews/article.php?story=2006bookchin_passes
http://www.part.cz/buxus/generate_page.php3?page_id=8114
http://en.wikipedia.org/wiki/Bookchin
Steven Fischler, Joel Sucher - Anarchizmus v Amerike (DVD)