Vianočný darček - naše publikácie teraz zadarmo už aj vo formátoch MOBI, EPUB a DOC
24. december 2019
Obľubuješ čítanie textov v čítačke elektronických kníh a chýbajú ti MOBI alebo EPUB tituly, ktoré sa venujú hnutiu pracujúcich, jeho histórii či teórii? Všetky texty zo sekcie Publikácie na našom webe sme spracovali do týchto dvoch formátov a môžeš si ich zadarmo stiahnuť rovnako ako formáty PDF a DOC. Hoci ide o staršie texty, nestrácajú na aktuálnosti a význame. Ak ich ešte nemáš prečítané, do toho! Tento vianočný darček je prvou z aktivít, ktoré sme pripravili v rámci osláv 20. výročia založenia nášho zväzu. O ďalších budeme informovať už čoskoro.
Úspešný štrajk v lodeniciach v Puerto Real. Anarchosyndikalizmus v praxi (marec 2008)
Keď španielska vláda v roku 1987 ohlásila program „racionalizácie“ lodeníc v Puerto Real, pracujúci vyšli do štrajku. Významným aktérom počas štrajku bol anarchosyndikalistický zväz CNT. Vďaka jeho aktivitám sa priama demokracia stala súčasťou miestnej politickej kultúry. Masových všeobecných zhromaždení v prístavoch a v blízkej komunite sa zúčastňovali robotníci, ich rodiny aj ľudia zo susedstva.
Boj v lodeniciach sa neskôr rozšíril na boje týkajúce sa zdravotníctva, daní či environmentálnych záležitostí. V roku 2004 sa v lodeniciach bojovalo znova. Tentoraz však v celom Španielsku. Text veľmi jednoduchým štýlom prezentuje myšlienku aj prax anarchosyndikalizmu.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Zápisky z triednych bojov. Užitočné skúsenosti z praxe malých organizácií a odborových zväzov (marec 2008)
Môžu byť v pracovných sporoch efektívne aj malé skupiny a odborové zväzy? Samozrejme! Táto brožúra obsahuje príklady a analýzy menších akcií z rôznych odvetví (doprava, výroba, študentská práca...).
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Venezuela: 10 rokov vlády Huga Cháveza (apríl 2009)
Tento text sme vydali ako reakciu na nekritické prezentovanie situácie vo Venezuele ľuďmi v ľavicových kruhoch. Ide o rozhovor s Miguelom a Isabel, redaktormi venezuelských anarchistických novín El Libertario, ktorí odkrývajú povahu údajného Chávezovho antikapitalizmu, pozadie vytvorenia a fungovania družstiev, klientelizmus a propagandu strany, postavenie žien vo venezuelskej spoločnosti atď.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a konkrétne príklady (máj 2009)
Na konkrétnych príkladoch opisujeme, čo sú priame akcie a aké majú podoby. Pôvodný text sa zameriaval na príklady z USA a Británie, no doplnené vydanie sme obohatili o príklady zo Slovenska. Postupne sme predstavili tieto druhy priamych akcií: štrajk, divoký štrajk, duálna moc, maródka, neformálny odpor, obsadenie pracoviska/okupácia, otvorené ústa, piket, práca podľa pravidiel, prerušovaný štrajk, sabotáž, solidarita, spomalenie a štrajk dobrou prácou.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Pozor, anarchista! Augustin Souchy (november 2009)
Augustin Souchy bol nemecký anarchista a antimilitarista. Okrem ruskej revolúcie zažil aj nemeckú, španielsku, kubánsku a portugalskú. V rozhovore opisuje skúsenosti z ruskej revolúcie v roku 1917 a dôvody, prečo pozitívne hodnotenie revolučného procesu neskôr vystriedala zásadná kritika. V závere sa venuje aj kubánskej revolúcii. Text približuje dôležité dilemy, ktoré v 20. storočí stáli pred revolučným hnutím pracujúcich.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Anarchosyndikalizmus v praxi - Skúsenosti zo Španielska a Nemecka (2003-2009) (december 2009)
V apríli 2009 sme organizovali prezentáciu spojenú s diskusiou s názvom Odbory, ktoré sa NEBOJA boja. Hosťami boli členovia anarchosyndikalistickej CNT zo Španielska a FAU z Nemecka, ktorí priblížili aktivity svojich zväzov.
Prezentáciu s diskusiou sme prepísali a vydali vo forme brožúry. Dozvieš sa z nej, ako tieto zväzy postupovali, keď mali ich členovia alebo iní pracujúci konflikt so šéfmi, čo robili v prípade boja v oblasti agentúrnej práce, práce imigrantov či počas krízy a ako sa dá boj z pracoviska rozšíriť do komunity.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Kapitalizmus, trieda a triedny boj pre (nie úplných) začiatočníkov :) (apríl 2012)
Krátky a jednoduchý úvod do témy kapitalizmus a trieda. Vysvetľuje, ako prebieha akumulácia kapitálu, čo je pracujúca trieda a ako bojovať proti kapitalizmu.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite (október 2012)
Zásadná publikácia, ktorá pomohla nakopnúť náš zväz k aktivitám, vďaka ktorým sme uspeli v niekoľkých sporoch. Členovia americkej organizácie Seattle Solidarity Network (SeaSol) približujú, aké konkrétne kroky môžeš urobiť, ak chceš budovať organizáciu, ktorá sa venuje riešeniu problémov na pracovisku a v komunite.
Brožúra obsahuje aj rozhovor s členom SeaSolu, príklady úspešných v sporov a náš doslov, v ktorom porovnávame prístup SeaSolu s anarchosyndikalistickým prístupom v podmienkach Slovenska a čiastočne aj Česka.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Kolektív Workmates: organizovanie sa kmeňových a externých pracovníkov v londýnskom metre (máj 2013)
V roku 2011 vydal zväz Solidarity Federation publikáciu, v ktorej zhrnuli skúsenosti svojho člena s organizovaním sa v londýnskom metre. Opisuje takmer dvojročné fungovanie kolektívu Workmates, ktorému sa podarilo zapojiť do boja proti racionalizačným plánom kmeňových aj externých pracovníkov. Venuje sa úspechom aj neúspechom kolektívu, organizovaniu sa na princípoch priamej demokracie a nápaditých spôsobom boja na pracovisku (kto by napríklad tušil, že existuje aj niečo ako „šťací štrajk“).
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Participatívna spoločnosť alebo libertínsky komunizmus? Debata medzi skupinou Project for a Participatory Society a kolektívom portálu libcom.org (jún 2013)
Na preklad a vydanie textu tejto brožúry sme sa podujali predovšetkým preto, lebo vystihuje rozdiely medzi dvoma na prvý pohľad podobnými prístupmi kritizujúcimi kapitalizmus. Diskusiu medzi sebou viedli ľudia spravujúci webstránku libcom.org a skupina Project for a Participatory Society (PPS). Obe strany predstavili svoju víziu organizovania práce v post-kapitalistickej spoločnosti a navzájom sa kritizujú, čo uľahčuje pochopenie témy a dáva podnety na zamyslenie.
Ľudia okolo libcom.org hovoria o spoločnosti založenej na spoločnom vlastníctve výrobných prostriedkov a produktov, kde je práca organizovaná na princípe decentralizovaného plánovania produkcie a poskytovania služieb. Kolektív PPS približuje víziu participatívnej ekonomiky, ktorú navrhli Michael Albert a Robin Hahnel. Jej jadrom je participatívne plánovanie, prerozdeľovanie na základe úsilia a obety, samospráva pracujúcich a tzv. vyvážené komplexy pracovných úloh.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Ako vznikli bohovia - John Keracher (december 2015)
Dajú sa náboženstvá a duchovné veci vysvetliť materialisticky? John Keracher sa podujal odpovedať na túto otázku a v roku 1929 vydal text o triednom pohľade na náboženstvo a jeho pôvode. Keracher sa v texte nevyhol zjednodušeniam, no vzhľadom na to, že ide o krátku brožúru, pomerne úspešne a zrozumiteľne priblížil tému, ktorej sa len zriedka venuje pozornosť z triednej perspektívy.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať (júl 2019)
Brožúra vznikla ako súčasť kampane Ideš na brigádu? zameranej prevažne na problémy, s ktorými sa na brigádach stretávajú študenti a študentky. Približuje zážitky zo Slovenska a Česka. Naším hlavným zámerom bolo ukázať, že aj v tejto oblasti sa dá zorganizovať a vybojovať si svoje požiadavky. Brožúru sme vydali v roku 2011 a každý rok ju aktualizujeme. Momentálne máme na webe verziu z roku 2019, no v prvej polovici roka 2020 pribudne ďalšia aktualizácia.
Kampaň Ideš na brigádu? sa mimochodom stala odrazovým mostíkom k oveľa úspešnejšej kampani Problémy v práci?, o výsledkoch ktorej budeme vo februári 2020 publikovať samostatnú brožúru.
Na stiahnutie: DOC, MOBI, EPUB
Zväz Priama akcia