Úspešný štrajk anarchistiek v Španielsku
26. júl 2007
Časovo neobmedzený štrajk upratovačiek na Univerzite Paul de Olavide (UPO), ktorý 19. marca 2007 iniciovala lokálna organizácia anarchistických odborov CNT-MAP v Seville a odbory CIT sa skončil po 127 dňoch (23. júla) víťazstvom pracujúcich. Upratovačky si vybojovali pracovné istoty, 37-hodinový pracovný týždeň, znovuzamestnanie šiestich kolegýň a šesť dní voľna pre vlastné potreby.
Štrajk bol poznačený neustálou prítomnosťou polície a byrokratov zo strany bývalého rektora Agustína Madrida, ktorý počas neho prepúšťal odborárky a členky štrajkového výboru. Pod úspešný koniec boja sa podpísalo to, že štrajkujúci neústupne trvali na svojich požiadavkách a ostro vystupovali proti pokusom o oslabovanie ich pracovných zmlúv a subkontraktom, či dodatočným zmluvám, ktorými sa zabezpečoval výkon základných služieb.
Čo bolo vybojované
Dohoda medzi CNT-MAP, CIT a zamestnávateľmi znamená, že dôjde k znovazamestnaniu šiestich prepustených žien a to do trvalého pomeru bez prerušovania zmluvy (v letných mesiacoch). Získali tiež šesť dní voľna pre svoje potreby, čo je maximum dohodnuté v danom regióne. Na druhej strane dosiahli aj písomné potvrdenie o pridelení práce po návrate, čo je podľa CNT „dôležité preto, lebo tým sú chránené aj tie ženy, ktoré študujú a okamžitý návrat do práce sa nedá zlúčiť s ich rozvrhom“. Ďalším výdobytkom je istota, ktorú dostávajú (ako „dar“) len odbory, ktoré zastupujú zamestnancov v štátnom sektore, prípadne zamestnanecké rady. Podľa nej je to pracujúca, kto si v prípade neoprávneného prepustenia vyberie, či chce odškodné alebo návrat do práce. Pre CNT „je zásadnou vecou požadovať pracovné istoty, ktoré chránia pred neistými zmluvami. Všetci pracujúci musia mať na ne právo, keď sa mobilizujú.“
Získali tiež zápočet odpracovaných dní do dôchodku odo dňa nástupu do zamestnania bez ohľadu na typ uzatvorenej zmluvy. Dôjde aj k progresívnemu znižovaniu počtu pracovných dní na 38 pracovných hodín týždenne, počnúc rokom 2008 a na 37 hodín od októbra 2008 bez zníženia mzdy.
Ďalšie súvislosti štrajku
Spočiatku firma CLECE (zodpovedná za upratovacie služby), univerzita v spolupráci s odbormi C.C.O.O. a úrady odmietali akékoľvek jednania. Podľa CNT to nebol iba zamestnávateľsko-zamestnanecký problém, ale aj politický. „Každým konfliktom a štrajkom, ktorý vyhráme sa zlepšuje pracovná a sociálna situácia v našom meste.“ Odbory, firmy, politické strany a úrady nechceli, aby CNT ešte niekedy vyhrala štrajk v Seville. Dlhé roky mali úžitok zo zneužívania a útlaku pracujúcich.
O medzinárodnú podporu štrajku sa postarali viaceré sekcie MAP. Sekretariát MAP, podobne ako v iných prípadoch, poskytol aj finančnú pomoc vo výške vyše 80 000 Sk.
web: www(bodka)cnt(bodka)es/sevilla
e-mail: sevilla(zavinac)cnt(bodka)es
Podľa správy generálneho sekretára CNT-Sevilla Antonia Moraguesa Bosquesa a tlačovej správy CNT-Seville spracoval Michal Tulík