Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP) pred svojim 23. Kongresom
24. november 2006
Prinášame rozhovor s nórskym sekretariátom anarchistickej konfederácie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorý vyjde v decembrovom čísle známeho britského magazínu Freedom. Okrem iného sa venuje aj chystanému 23. Kongresu MAP, ktorý sa uskutoční od 8. do 10. decembra v Manchesteri. Ak ťa MAP alebo Kongres zaujíma viac, ozvi sa nám.
Za Freedom sa pýtal Rob Ray.
* Ako by sa podľa vás dala porovnať dnešná MAP s tou spred niekoľkých desaťročí?
Ak máš na mysli počty členov vo vtedajších sekciách (ako napríklad španielsku či francúzsku CNT, taliansky USI, nemecký FAU, nórsku NSF) dnes sú samozrejme nižšie ako v tej dobe. Na takú otázku sa ťažko odpovedá takto v krátkosti, pretože sekcie majú odlišnú históriu. Ak si vezmeme napríklad najväčšiu sekciu, španielsku CNT, bola zakázaná počas diktatúry Primo de Riveru v čase, kedy došlo k vzniku MAP (1922/23). Všetci vieme, čo sa udialo pred 70 rokmi počas Španielskej revolúcie, kde CNT boli najväčšou organizáciou pracujúcich a po ktorej čelila CNT tvrdej represii počas fašistického režimu Franca.
V polovici 70-tých rokov vstúpili do CNT desaťtisíce pracujúcich, ale CNT sa stala predmetom provokácií, ako napríklad počas aféry Scala v roku 1977. Potom nastal rozkol v CNT na 5. Kongrese v roku 1979 a opäť v 1984. Hovorilo sa, že CNT je sektárska, dogmatická a nerealistická, pretože nechcela participovať na korporatívnych odborových voľbách. Dnešný vývoj CNT ukazuje obraz organizácie, ktorá nerobí kompromisy so systémom, získava nových členov a účastní sa štrajkov a mnohých konfliktov!
* Aké sú hlavné body diskusie na decembrovom stretnutí Internacionály a čo sa dosiahlo od posledného kongresu?
Od posledného kongresu v Granade prešli 2 roky a okrem množstva organizačných záležitostí sa v MAP diskutuje o akciách proti kapitalistickým vojnám, o ďalších akciám proti pracovným agentúram, o tom, ako sa poučiť zo skúseností z urgentných akcií a ako sa rozšíriť do nových krajín atď.
* Kto sa zúčastní stretnutia?
Sekcie a Priatelia MAP a pozvané organizácie. Sekcie sami rozhodujú, koho pozvú z krajiny, v ktorej pôsobia a navrhujú, koho pozvať z krajiny, kde nepôsobí žiadna sekcia.
* Štrajk proti firme Mercadona bol tento rok asi najviditeľnejšou aktivitou MAP. Akej podpory sa mu dostalo od sekcií a v akých ďalších akciách sa sekcie angažovali v poslednej dobe?
Uskutočnilo sa viacero urgentných akcií, nielen Mercadona, ale štrajk proti Mercadone bol a je aktívne podporovaný všetkými sekciami a Priateľmi. Šírili sa informácie, výzvy k bojkotu Mercadony ľuďom, ktorí cestujú do Španielska, konali sa demonštrácie pred španielskymi veľvyslanectvami a konzulátmi a napríklad argentínska FORA robila akciu proti pánovi Roigovi, šéfovi Mercadony, počas jeho účasti na jednej konferencii v Argentíne! Počas štrajkov je veľmi dôležitá finančná pomoc, sekcie a Priatelia robili finančné zbierky pre štrajkujúcich a Sekretariát poslal 10 000 Euro z fondov MAP.
* V posledných rokoch došlo k zásadným rozkolom a vylúčeniam v MAP, vrátane rozdelenia CNT vo Francúzsku a Španielsku, vylúčenia SAC (pozn. prekl. – švédske odbory označujúce sa za anarchosyndikalistické) a teraz je tu debata o budúcnosti USI a FAU. V niektorých prípadoch išlo o nezhodu v otázke zamestnaneckých rád (works councils) a účasti v inštitúciách štátu. Je možné trocha rozviesť, čo sa udialo v posledných rokoch a aké boli východiská rozhodnutí Internacionály?
Španielska CNT sa rozdelila v roku 1979 (a 1984) a išlo o ideologické smerovanie a účasť na odborových voľbách. Tí, ktorí vystúpili na 5. Kongrese v roku 1979 chceli, aby mali odbory taktickú slobodu rozhodnúť sa, či budú alebo nebudú participovať na odborových voľbách. Neskôr sme mohli vidieť, že skupina, ktorá odišla (od roku 1989 pod menom CGT) sa vo veľkom účastní týchto volieb.
SAC bol mimo MAP od 50-tých rokov. Jedným z problémov v tej dobe bolo, že SAC sa účastnil na budovaní medzinárodnej siete s nepriateľmi MAP. Toto smerovanie pokračovalo aj neskôr, napríklad keď vyjadrili podporu oddelenej CNT a neskôr CGT. MAP sa rozhodla neudržiavať kontakty so SAC.
K rozdeleniu francúzskej CNT a USI došlo v 90-tých rokoch. Výsledkom boli dve organizácie, ktoré používajú meno CNT. Na 20. Kongrese v roku 1996 bola akceptovaná CNT-AIT a nie „CNT-Vignoles“ a USI-AIT a nie „USI-Rome“. V prípade sporu vo Francúzsku sa jednalo aj o otázku účasti na odborových voľbách, keďže zväz v parížskom Comatec sa ich účastnil.
Ďalšia diskusia v MAP o USI a RSU je o tom, či RSU systém (pozn. prekl. – ide o orgán, do ktorého si všetky odborové zväzy prítomné na pracovisku volia svojich delegátov) znamená alebo neznamená strategický rozpor so zásadami MAP (ako tomu bolo v prípade španielskych a francúzskych odborových volieb). Boli spracované analýzy, vymenili sa informácie a došlo k viacerým diskusiám.
Pri FAU nejde o otázku odborových volieb, ale o „paralelné kontakty“ (pozn. prekl. – s inými organizáciami, ktoré niektoré sekcie považujú za nepriateľské k MAP) a o chápanie federalizmu.
* V minulých rokoch boli v MAP zastúpené aj niektoré juhoamerické a východoázijské krajiny. Existuje tam nejaký potenciál pre rast?
MAP má sekcie v Argentíne (FORA) a Brazílii (COB) a štatút Priateľov MAP majú organizácie v Chile a Kolumbii. ASF v Austrálii je priateľskou skupinou. MAP má kontakty na skupiny a organizácie v Latinskej Amerike a Ázii a na kongrese sa bude prejednávať vstup odborov z Pakistanu a Indonézie.
* Niečo na záver, čo som sa nespýtal?
Je toho veľa, čo by sa dalo dodať, ale do kongresu zostávajú len 2 týždne a kopec práce! Vďaka!
Rob Ray
Freedom, Anarchist News and Views
http://www.freedompress.org.uk
Preklad: Michal Tulík