Malino Brdo – protest zdola proti výstavbe v ochrannom pásme Národného parku

5. augusta 2008

Malino Brdo – protest zdola proti výstavbe v ochrannom pásme Národného parku

5. august 2008

V nasledujúcom článku informujeme o plánovanej výstavbe v ochrannom pásme Národného parku Veľká Fatra, a tiež o kampani antiautoritárskej skupiny HNO (Hnutie nespokojných občanov), ktorá sa pokúša tejto výstavbe zabrániť – zdola a so snahou zapojiť čo najviac obyvateľov mesta Ružomberok.

Projekt výstavby na Malinom Brde

Malino Brdo je kopec neďaleko Ružomberka, na ktorom sa nechádza hlavná zjazdovka rekreačného komplexu Skipark. Pod týmto kopcom je sedlo, kam sa dá dostať kabínkovou lanovkou z doliny Hrabovo, starou úzkou asfaltovou cestou z mesta, alebo štyrmi turistickými chodníkmi, z ktorých jeden prechádza dedinkou Vlkolínec, v ktorej sa nachádza známy skanzen.

Mesto navrhuje vybudovať z tohto lyžiarskeho centra obrovské stredisko cestovného ruchu. Svoje vízie definovalo aj v Územnom pláne mesta a v Územnom genereli zóny Skipark. Ide najmä o nové parkoviská, hotely, penzióny, vodné nádrže na zasnežovanie a lanovky (napríklad aj cez spomínaný Vlkolínec). Túto lokalitu si všimlo niekoľko investorov, ktorí nerešpektujú limity v Územných plánoch. Mesto argumentuje tým, že v záujme rozvoja turizmu sa tieto limity môžu dočasne prekročiť, kým sa v budúcnosti navýšia.

Jedným z najväčších investorov je firma Diverso Liptov, ktorá skúpila pozemky, navrhla 270 bytov v 10 – 14 bytových domoch a zámer predložila mestu. Mesto súhlasilo napriek tomu, že výstavba nerešpektuje záväzné regulatívy a limity v Územnom pláne mesta Ružomberok a to v týchto bodoch:

 

 

 

Územný plán stanovuje

Diverso Liptov navrhuje

Limit využitia územia

jedine pre voľný cestovný ruch

súkromné byty

Limit lôžkovej kapacity

321 nových lôžok

700 – 900 nových lôžok

Limit počtu podlaží

2 nadzemné podlažia + podkrovie

3 nadzemné podlažia + podkrovie

Limit pre zastrešenie

sedlová strecha

rovná strecha



Okrem toho výstavba nerešpektuje Územný generel zóny Skipark (v 3 bodoch) a Veľký územný plán Žilinského kraja (v piatich bodoch), neprebehlo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (podľa zákona EIA). Keďže mesto má eminentný záujem stavať a pomocou médií šíri propagandu a lži, a keďže obyvatelia stále viac a viac šomrú, HNO (Hnutie nespokojných občanov) sa rozhodlo iniciovať kampaň za zastavenie výstavby.




Protest

HNO vytvorilo internetovú stránku, na ktorej sústreďuje všetky potrebné informácie – články, mapy, zákony, reportáže, fotografie. Usiluje sa tiež o zapojenie ľudí z Ružomberka a z iných miest do sporu. V tomto zaznamenalo HNO niekoľko úspechov – ozvalo sa pár ľudí, napríklad chlapík, ktorý spraví veľkoplošné fotografie (kontrast Malina Brda so zastavanými Donovalmi), alebo iný, ktorý má pre nich 3000 letákov, ďalej ľudia z dvoch občianskych združení (ktorí už sami predtým vyvíjali kroky proti výstavbe), architekt, ktorý ponúkol svoje odborné skúsenosti pri konfrontácii mestského architekta, majitelia pozemkov na Maline Brde, na ktorých sa má stavať, atď.  Raz za čas sa koná spoločné stretnutie ľudí, ktorí sa chcú angažovať, kde sa rozoberá ďalší postup.

Koľko času ostáva?

Kampaň je v súčasnosti v bode, kedy je cieľom čo najväčšia informovanosť a zapojenie ľudí a nie konkrétne akcie proti výstavbe. To sa však môže v blízkej dobe zmeniť. Momentálne sa čaká na vydanie územného rozhodnutia a následne stavebného povolenia. Prvé územné rozhodnutie mesta zrušila prokuratúra v Žiline. Organizátori predpokladajú, že mesto vydá rozhodnutie v priebehu najbližších troch mesiacov.

Na 27. 08. 2008 je ohlásené verejné prerokovanie (pripomienkovanie) Zmien a doplnkov Územného plánu. Zmena a doplnenie Územného plánu by znamenala zlegalizovanie všetkých doterajších stavieb, ako aj navrhovanej výstavby. Mesto sa tak môže vyhnúť opätovnému zrušeniu územného rozhodnutia krajskou prokuratúrou. Investor tiež plánuje risknúť posudzovanie vplyvov na životné prostredie, čím by sa celý stavebný proces uľahčil. Možné je však aj to, že by posudzovaním neprešiel, nakoľko ide o dosť závažný zásah do prírodného prostredia. Mesto chce z peňazí EÚ vybudovať na pozemku investora vodovod a kanalizáciu (odôvodňuje to verejným záujmom, no jediní súčasní obyvatelia oblasti, chatári na Maline, sa budú musieť napojiť na vlastné náklady). Taktiež sa plánuje rozšíriť existujúcu cestu na dva pruhy. Ak by sa to podarilo, má investor omnoho väčšiu šancu prejsť Posudzovaním vplyvov na ŽP. Dá sa teda predpokladať, že stavať by sa mohlo začať ešte tento rok.

Možné alternatívy

Hlavným cieľom kampane je, aby sa na Malino Brdo nedostali buldozéry a nákladiaky. Aby sa tam nestavali ubytovacie kapacity, keďže sú menej kontroverzné miesta, kde by mohli rásť (ďalej od prírody, bližšie k mestu). Skipark je totiž tak blízko Ružomberka, že okrajové časti mesta sú rovno pod kopcami nástupných miest do strediska. Nie je nutné stavať priamo na kopcoch. Súčasný stav znamená, že sa ľudia prechádzajú turistickými chodníkmi a cestičkami, ktorých je tu dostatok. Lyžiari sem chodia taktiež radi, pretože služby sú na úrovni, zjazdovky sú dostatočne dlhé aj široké.

Samotný Územný plán mesta obsahuje rozvojové stimuly napríklad vo forme vybudovania sánkarskej dráhy zo sedla do doliny Hrabova alebo vo vyčlenení bočného pásu hlavnej zjazdovky pre extrémne športy. Pre investorov však nie sú dosť lukratívne. V Hrabovskej doline je aj priehrada, ktorá dlhé roky slúžila občanom mesta. Dnes je tam nefunkčné kúpalisko a v zakalenej vode plávajú prázdne vrecia od cementu.

Z diskusie na webe www.malinobrdo.wz.cz
 
1. Dobrý deň, som vďačná za letáčik, ktorý som našla v papiernictve na Mostovej, vďaka ktorému som sa konečne dostala na túto adresu. Diskusiu s pánom Petrekom som videla, dávno som nebola taká zhnusená a zároveň strašne bezmocná. Bojím sa so slzami v očiach, či už nie je neskoro... Napriek tomu však v pondelok bežím aj s manželom do jednej z čajovní podpísať petíciu, aby sme sa v budúcnosti mohli s čistým svedomín pozerať našim vnukom do očí.

2. Pri tak vaznom rozhodnuti ocakavam, ze mesto + mestom vlastnene media minimalne pred schvalovanim uzemneho planu zverejnia dopady - nestalo sa tak, miesto toho zverejnovali klepy, drby a krimi. Rovnako ocakavam, ze primator v predvolebnej kampani ferovo zverejni KONKRETNE ciele, ano zverejnil nepodstatnosti ako nerealizovatelne a banalne zastavovanie IC vlakov v Ruzomberku, o podstatnych veciech mlcal a zahmlieval. Hlavne nas zvolte, a potom si budeme robit co chceme. V uzemnom plane je planovana na Maline vacsia vystavba ako tych 10 panelakovych bytov od Diversa. Je to povestna noha v dverach. Ak Ta presvedcil pan Petrek (hlavný architekt mesta, autor územného plánu a hlavný obhajca výstavby - pozn. red.) hlupostami, ze stovky ba tisice ludi budu po 20:00 utekat z Malina do centra Ruzomberka, tak si asi vrcholne naivna. Skus si v lubovolnom dni vyjst na Malino a uvidis ako je tam pusto, ani zivej nohy, len par turistov, par navstevnikov z mesta na prechadzke zo psami. Je to obycajna realitna spekulacia, ktora neprinesie trvaly rozvoj regionu. Tie panelaky budu prazdne rovnako ako budu prazdne panelaky na Hrabove. Schvalne, chodievaj v lete pravidelne na Hrabovo a pytaj sa ako im ide prenajom, vsimaj si kolko aut stoji pred apartmanmi. Je to vsetko spekulacia ako vyuzit naivnych ludi, ako vyuzit chamtivych ludi, ktori si myslia ze ked teraz kupia byt na Maline, tak ho o 5 - 10 rokov predaju za dvojnasobok. O nic ine tu nejde, len o zisk a vlastny profit. Mesto nech sa stara o to, ze po 20 rokov nebolo schopne vybudovat pozemky pre IBV a teraz mesto de fakto nasich dani chce finacovat vystavbu inzinierskych sieti pre jedneho sukromneho investora. Skus si zodpovedat na tieto otazky :
- preco mestske vedenie zaujimaju len nase dane, ale nezaujima ich nas nazor ?
- preco zvolene mestske vedenie ide v prospech jedneho developera a ide proti svojim obcanov ?
- myslis si, ze len postavenie novych ubytovacich kapacit automaticky zabezpeci regionu rozvoj ?
- myslis si, ze boli sucastne kapacity na Maline, alebo na Hrabove nevytazene ?
- myslis si, ze developer, ktory si pre kazdu stavbu vytvara samostatnu s.r.o., ktora po dokonceni budovy pretransformuje vygenerovany zisk materskej spolocnosti a zanikne, ze jej ide o rozvoj regionu ?
- a nakoniec, aby to nebolo bez spatnej vazby cim Ta presvedcil Petrek, akymi argumentmi ? Co poznam ludi, kazdy je proti vystavbe na Maline, ti co poznaju doterajsie vysledky Petreka, tak ma na neho vyhraneny nazor

3. Staci si vsimnut reklamne billboardy, tlacenu reklamu, reklamu na internete - apartmany investicia, ktoru vam hory bohato zaplatia, atd. Je to bublina, podobna ako splasla nedavno v Spanielku. Tam si zastavali plaze, vznikla kriza, ceny padaju a developeri sa odtial stahuju. Vsimnite si napriklad kupele Korytnicu ako ju za posledne roky zdevastovali. Kedysi sa tam liecili 500 ludi, teraz su zatvorene, vo vnutry vsetko rozpredali. Nik nema zaujem zrekonstruovat kupele Korytnica, nech sluzi ludom, nik. Developeri chcu postavit a hned predat. Nemaju dlhodoby zaujem na rozvoji, len postavit, hned predat a ide sa dalej. Samosprava si rada omoci zobak, banky si radi omocia zobak na financovani projektu a prost. hypotek pre ludi. Media si radi omocia zobak na inzerciia PR platenych clankov o developerskych projektoch (napriklad HN, Sme) Stat je rad, utesene rastie HDP. Tato bublina ale splasne, je nerealne aby nehnutelnosti roky rastli vyrazne rychlejsie ako platy. Nedovolme zistnym spekulantom nenavratne zdevastovat nasu prirodu, ta predsa patri nam vsetkym !

Spracované na základe podkladov od HNO