Gastro – firma mi nechce vyplatiť tringelt, čo s tým? Príklad z praxe

28. decembra 2021

Gastro – firma mi nechce vyplatiť tringelt, čo s tým? Príklad z praxe

28. december 2021

Tringelty sú kontroverzná téma. Mohli by sme sa baviť o ich zmysle, ale nateraz k nim pristúpime ako k realite. Ak podnik odmieta vyplatiť tringelty, treba vytrvať a nevzdávať sa. Niekedy sa to dá vyriešiť rýchlo, čo potvrdzuje aj príklad, o ktorom budeme hovoriť. Nájdeš v ňom aj zopár užitočných tipov, ako sa dostať k dlžným peniazom. Podarilo sa aj tebe vybojovať dlžné peniaze alebo zlepšiť podmienky na pracovisku (nemusí ísť o gastroprevádzku)? Daj nám o tom vedieť na niektorý z našich kontaktov. Zdieľanie takýchto skúseností môže povzbudiť ďalších ľudí.

Situácia na pracovisku

Nasledujúci príklad sa týkal prevádzky, v ktorej sa pracovníčky a pracovníci stretávali kvôli prevádzkarke a majiteľovi s viacerými problémami. Prevádzkarka sa čašníčkam pravidelne vyhrážala, že im strhne tringelty. Stačilo, že mala pocit, že sa vydávajú väčšie porcie, alebo sa objavili zákaznícke sťažnosti. Nemala však problém ani hroziť výpoveďami, čím personál skôr zlomyseľne deptala a ponižovala, keďže hrozby nikdy nenaplnila. Výsledkom bolo, že práca v takomto prostredí bola psychicky veľmi náročná a miestami neznesiteľná.

Sľúbené tringelty...

Tringelty sa vyplácali vždy na konci dňa až na jednu výnimku, kedy majiteľ navrhol, že ich vyplatí spoločne s výplatou. Pracovníčka síce musela počkať do ďalšieho mesiaca, ale návrh akceptovala. Keď však prišla výplata, tringelt v nej zahrnutý nebol. Majiteľ uznal svoje pochybenie a prisľúbil zahrnúť dlžné peniaze do nasledujúcej výplaty.

Pred ďalšou výplatou sa pracovníčka pripomenula a majiteľ jej potvrdil: „Ok, dobre, máš pravdu.“ Aj napriek tomu však tringelty vo výplate nakoniec neboli. Zatelefonovala mu a dozvedela sa iba, že si pozrel podklady len za predošlý mesiac a na ten predtým zase zabudol. Požiadal ju, aby mu nabudúce dala vedieť deň pred výplatou a že všetko prichystá, že s tým ráta a peniaze jej určite nechce strhávať. Len pre ilustráciu, išlo o sumu neprekračujúcu 30€...

...a boj o ich vyplatenie

Pracovníčka medzitým ukončila prácu v podniku a na ďalší mesiac mala dostať poslednú výplatu. Majiteľa kontaktovala kvôli tringeltom viackrát esemeskou aj telefonicky, ten však hral mŕtveho chrobáka a prestal dvíhať. Poprosila preto bývalú kolegyňu, aby majiteľovi pripomenula, že sa s ním snaží spojiť.

A tak nakoniec predsa len zdvihol telefón. Pracovníčka zvolila slušný prístup a pripomenula, že volá, tak ako sa dohodli pred mesiacom. Takáto bola reakcia majiteľa: „Čo si to dovoľuješ, ešte si odo mňa pýtať peniaze?“ A nasledovalo vyše 10 minút komentárov typu: „Absolútne si ich nezaslúžiš“, „Je to moja dobrá vôľa, že ti nechám nejaké tringelty“, „Kvôli tebe som musel zaúčať nové baby“, „Vôbec ťa nespoznávam“, „Preukázala si sa ako nelojálna“ atď.

Pracovníčka sa týmto výlevom nedala zlomiť a znova pripomenula, že nerozumie, v čom je problém, veď sa dohodli už pred tromi mesiacmi. A keďže už toho mala plné zuby, pohrozila majiteľovi inšpektorátom práce. Nečakaný krok vystupňoval emócie a majiteľ začal kľučkovať, že o tringeltoch nie sú nijaké záznamy. Bolo však cítiť, že bol poriadne vyvedený z miery. Pracovníčka mu opäť jasne zopakovala, nech vyplatí plnú sumu a bude mať pokoj.

Nakoniec si to rozmyslel a na druhý deň s kyslým výrazom v tvári vytiahol z peňaženky plnú dlžnú sumu a vyplatil ju!

Užitočné tipy

Dostať sa k svojim peniazom vie byť niekedy poriadne únavné. Pomôcť môže napríklad nasledovné:

Presne si znač svoj skutočný pracovný čas aj čas súvisiaci s prácou ako takou: odpracované hodiny, prácu počas víkendov a sviatkov, návštevu lekára alebo OČR, dovolenky, PN-ky... V prípade dovoleniek a PN-iek pochopiteľne postačia dni, v iných prípadoch sú dôležité aj minúty.

• Vždy sa snaž mať všetky informácie o práci a mzde v písomnej forme.

Uchovaj si všetky podklady, ktoré súvisia s peniazmi. Archivuj si e-maily, SMS či inú komunikáciu s vedením.

• Ak dostávaš peniaze načierno napríklad v obálke, na ktorú zodpovedná osoba píše aj sumu alebo hocičo iné, obálky si odkladaj. Ak pri tom niečo podpisuješ, skús popremýšľať, ako dosiahnuť, aby sa o tom dal urobiť dôkaz (napríklad fotka). A aj keď ti vyplácanie peňazí načierno môže vyhovovať, vždy stojí za to pouvažovať, ako by sa dalo dosiahnuť, aby išlo o legálny príjem. Od oficiálnej výšky príjmu sa odvíja napríklad tvoja šanca získať hypotéku, ale aj výška sociálnych dávok vrátane PN, OČR, materskej a dôchodku.

Vyhľadaj si viac informácií o probléme v Zákonníku práce, Zákone o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci alebo v iných zdrojoch.

Konaj kolektívne. Ak sa ti nedarí nájsť podporu u kolegov a kolegýň, môžeš kontaktovať organizácie, ktoré sa venujú problémom v práci.


Ak máš problémy v práci a chceš ich aktívne riešiť, môžeš kontaktovať aj náš zväz. Vybojovať si svoje peniaze nemusí byť ľahké, no ani nemožné. Arogantné či naoko suverénne správanie vedenia býva niekedy len klasická metóda, ktorú používajú, aby dosiahli svoje (a v konečnom dôsledku napríklad ušetrili na mzdových nákladoch). Inokedy to skúšajú odkladaním riešenia problému na neskôr, pričom dúfajú, že človeka unavia a vykašle sa na to. Spôsobov je veľa, no vždy sa dá niečo vymyslieť. S našimi skúsenosťami sme sa podelili v texte „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory zväzu Priamej akcie v rokoch 2015-2019“. Možno zaujmú aj teba.

Zväz Priama akcia

Súvisiace odkazy:
Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory zväzu Priamej akcie v rokoch 2015-2019