Dokument Robotníkova smrť v A4

14. septembra 2006

Dokument Robotníkova smrť v A4

14. september 2006

V stredu 20. 9. 2006 o 20:00 sa v A4 premieta dokument Workingman's death. Autorom je známy rakúsky tvorca Michaela Glawoggera. Nejde o žiadny propagandistický film z čias štátneho socializmu, ale o umeleckú snímku s bohatým vizuálom a hudbou. Nenechaj si újsť! Vstup je 50 Sk.

Text z http://www.a4.sk/?id=364:

Réžia M. Glawogger, Rakúsko 2005, 122 min., angl.titulky, slov. tlmočenie

Najnovší bohato oceňovaný dokument z dielne rakúskeho vizuálneho majstra Michaela Glawoggera predstavuje niekoľko obrazov z robotníckeho života v 21. storočí. Minimum slov, maximum vizuálneho vnemu, podporeného silnou atmosférou, o ktorú sa v hudobnej zložke postaral John Zorn. Film zaručene vyčistí každú nepoškvrnenú spomienku na propagandistické úsmevy proletariátu.

Existuje ešte dnes, v informačnom veku a dobe virtuálnych výkonov manuálna práca? Môžeme ju vôbec v 21. storočí niekde „naživo“ vidieť? Alebo je dobre ukrytá pod novou módou médií, ktoré zaujíma už celkom iný trend, než bol ten náš dobre známy žurnálový a propagandistický úsmev robotníka? Ako dnes vyzerá jeho tvár?

Michael Glawogger, rakúsky dokumentarista, ktorý sa do povedomia svetovej dokumentaristiky dostal filmom Megacities, sa opäť vydal na cestu okolo sveta. Film, rozdelený do šiestich kapitol, sleduje ilegálnych banníkov z opustených ukrajinských baní, robotníkov, ktorí v Indonézskych horách ťažia síru a nosia ju na pleciach obchádzajúc japonských turistov dole do dediny, nigérijských mladíkov pracujúcich na bitúnku, ktorý nezvládnu ani silnejšie žalúdky, pakistanských bratov rozrezávajúcich tankery na kúsky šrotu a čínskych budovateľov železiarní dúfajúcich v krajšiu budúcnosť. Zatiaľ čo na opačnom konci sveta, kdesi v Nemecku v bývalej fabrike práve otvorili nové zábavné centrum pre rodičov s deťmi...

Magické obrazy dokonalej vizuality, ktorej je Glawogger majster, koncentrujú v tomto umeleckom dokumente krásu s drsnosťou, naturalistickú vecnosť s poéziou zachyteného života. Portrétovaná činnosť sa stáva obradom bez slov, opakujúcim sa v každodennom cykle bez toho, aby bola uctievaná gloriolou akéhokoľvek režimu. Práca je otázkou prežitia, nie otázkou ideológie a v tomto duchu je postavený scenár aj réžia celého filmu.
Okrem kvalitnej kamery pracuje autor predovšetkým so strihovou skladbou, komponovanou v úzkej spolupôsobnosti s hudbou, ktorú vytvoril John Zorn, jeden z najvýznamnejších skladateľov súčasnosti.

Ocenenia:
Best Documentary Film of the International Documentary Competition at Golden Apricot Film Festival 2006, Yerevan, Armenia.
BEST DOCUMENTARY prize at the 27th Durban International Film Festival:
GOLDEN GATE AWARD FOR BEST DOCUMENTARY
49. SAN FRANCISCO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2006:
BEST DOCUMENTARY
FICCO (Mexico Contemporary Film Fest) 2006
DIAGONALE 06:
BEST CAMERA DOCUMENTARY FILM for Wolfgang Thaler
and
Producer's Award for innovative production to Lotus-Film
SEEDS OF WAR AWARD
Full Frame Documentary Film Festival, DURHAM, NC, USA 2006
CPH:DOX AWARD 2005
Copenhagen International Documentary Filmfestival
TIMES bfi LONDON FILM FESTIVAL 2005 GRIERSON AWARD
for best full length feature documentary
Special Jury Prize GIJON 2005
FIPRESCI-Jury Prize at Leipzig DOK 2005

Viac info na http://www.workingmansdeath.com