Zhruba 300 protestujúcich prevažne z radov zamestnancov v školstve si v Bratislave vypočulo prejavy zástupcov OZ PŠaV, učiteľa z GLS angažujúceho sa v aktivitách okolo štafetového štrajku, zástupcu školských odborov z ČR, ako aj aktivistov českej študentskej iniciatívy.
Najpríjemnejšie a zároveň najpútavejšie pôsobilo vystúpenie Braňa Kočana z GLS, ktorý vopred upozornil, že nie je ani zástupca pracovníkov zúčastňujúcich sa na štafetovom štrajku, ani nikoho iného, a zdôraznil, že ide o spontánne hnutie. Vo svojom vtipnom prejave poukázal napríklad aj na hru vlády s číslami a návrhmi na riešenie problémov formou poradného orgánu pre ministerstvo školstva.
Predseda OZ PŠaV Pavel Ondek okrem iného poďakoval tým štrajkujúcim, ktorí pokračovali aj po prerušení štrajku zo strany OZ PŠaV. Znova pritom uviedol, že považuje za chybu, že odbory nepokračovali v štrajku touto formou. Vyzval k jednote a spoločnému tlaku a aktuálne dianie opísal ako revolúcii v školstve na Slovensku. Či nešlo len o burcujúce reči, ukážu činy. Štrajkový výbor odborov má 8. januára rozhodnúť o ďalších aktivitách za dosiahnutie pôvodných požiadaviek.
Podporné stanovisko prišli vyjadriť aj predseda Českomoravského odborového zväzu pracovníkov školstva František Dobšík a dvaja študenti angažujúci sa tento rok v protestných aktivitách na českých vysokých školách, ktorí vo februári pomáhali s organizáciou akcie Týden neklidu, spojenou s okupáciou niektorých vysokých škôl.
Priama akcia rozšírila na dnešnom proteste leták (pozri nižšie) sumarizujúci predovšetkým významné kroky, ktoré urobili pracovníci škôl zapojených do štafetového štrajku.
FOTO:
Správa z protestu OZ PŠaV v Žiline
Na proteste OZ PŠaV v utorok 11. 12. sa zúčastnilo v chladnom počasí približne 300 pracovníkov v školstve. Od nášho kamaráta, ktorý prišiel vyjadriť podporu, sme dostali nasledujúcu správu: „Pre aktivitu som sa rozhodol aj napriek tomu, že nepracujem v školstve, pretože verím, že tí, ktorí naďalej zostali v štrajku, si zaslúžia podporu nás všetkých. Na protestnom zhromaždení som rozdával solidárny leták Priamej akcie a osobne vyjadril protestujúcim podporu. Z akcie mám dobrý dojem. Tiež celkovo ma teší, že sú pracovníci v školstve, ktorí zostali odhodlaní bojovať za svoje požiadavky alebo vyjadrujú svoj postoj aj takýmito akciami.“
FOTO:
Znenie letáku rozšíreného v Žiline 11.12.2012
ROZHODUJÚ činy
Pracovníci v školstve a žiaci sa toho za posledný týždeň naučili nesmierne veľa. Nie z kníh, ale zo života. A veľa naučili aj nás, za čo sme vďační.
Čo však teraz, keď vláda povedala svoje a OZ PŠaV ukončili vyjednávanie? Uvedomujeme si, že je náročné nájsť cestu, ktorou by sa dalo ísť ďalej a dosiahnuť svoje. Tá najúčinnejšia bola „pozastavená“ a nedosiahlo sa nič.
Podľa nás je pre budúcnosť boja za lepšie podmienky v školstve kľúčové to, čo vymyslia pracovníci škôl, ktoré odmietli zastaviť štrajkové aktivity a ďalší, ktorí sa k nim pripájajú.
Vráťme sa však ešte k dnešnému protestu. Ide tu o viac ako o pokus OZ PŠaV očistiť svoje meno? Možno aj áno, rozhodujú však činy. A ako ukázali školy v Bratislave a neskôr aj v Trenčíne, Púchove, Banskej Bystrici, Myjave a inde, kľúčové činy pre ďalší boj vychádzajú od tých, ktorí sú každý deň vo vyučovacom procese, nie od platených odborových funkcionárov. Dnešný protest však môže byť miestom, kde sa dá porozprávať s kolegami a kolegyňami z iných škôl a miest a popremýšľať o zapojení sa do niečoho, čo rozbehli iné školy.
S naším názorom sa nemusíš stotožniť. Hovoríme však zo skúseností z posledných dní, a dianie sme nesledovali iba pred televízorom. Je pochopiteľné, že človek najskôr nevie, čo má robiť a ako spraviť prvý krok. Na začiatok možno stačí zájsť na www.facebook.com/stafetovystrajk, skontaktovať sa s aktívnymi učiteľmi, opísať im svoju situáciu a opýtať sa, či by vedeli nejako poradiť. Ak nič iné, aspoň nadviažete kontakt, ktorý sa môže hodiť niekedy v budúcnosti.
Západoslovenské školy spustili vlnu sebaorganizácie a z historického hľadiska podľa nás dokázali viac ako ktokoľvek iný. Takáto vlastná aktivita sa môže posilňovať aj protestnými zhromaždeniami. Dnešná akcia môže definitívne zlomiť vôľu niečo vybojovať, ale aj prispieť k vlastnej aktivite a sebaorganizácii pracovníkov v školstve.
Výsledok závisí od teba a kolektívu pracovníkov na škole, kde pôsobíš, pretože tam je skutočná sila. Tam ju našli aj tvoji kolegovia a kolegyne, ktorí zotrvali v štrajku aj po jeho „prerušení“ a zostávajú naďalej aktívni.
Držíme palce!
Priama akcia
Znenie letáku rozšíreného v Bratislave 14.12.2012
DOKÁZALI SME VEĽA
V boji za požiadavky, ktoré sú úplným minimom pre zlepšenie situácie v školstve, sa mnohí z nás naučili viac ako počas predchádzajúcich rokov, keď sa každý iba sťažoval. Zhodnotiť všetko, čo sa udialo, a vyvodiť z toho užitočné závery, si vyžiada čas. Toto je iba pokus o vyzdvihnutie aktivity tých, ktorí pokračovali v štrajku či protestných akciách aj po rozhodnutí OZ PŠaV štrajk prerušiť.
Kontakty, sebaorganizácia, koordinácia
Aktivita pracovníkov škôl sa z jednej školy rozšírila do viacerých miest. Nešlo pritom iba o „písanie si na internete“. Hoci nemali takmer žiadne skúsenosti, v priebehu niekoľkých hodín či dní sa im podarilo zorganizovať aktivity, aké sa bežne plánujú celé týždne. A to platí nielen pre štrajkujúcich, ale aj pre žiakov (a čiastočne aj rodičov), ktorí prejavili veľkú mieru solidarity a vlastnej nezávislej činnosti.
Najhmatateľnejším dôsledkom toho, že sa nevzdali, je tzv. štafetový štrajk. Vďaka koordinačným stretnutiam sa spoznali desiatky väčšinou pedagogických pracovníkov škôl, odhodlaných konať aj napriek prekážkam a takmer beznádejnej situácii. Vznikli väzby, ktoré azda pretrvajú a budú užitočné pri koordinačnej činnosti aj v budúcnosti.
Skúsenosti a nápady
Prvý rozhovor do masmédií, prvý zápis zo stretnutia v živote, prvé nahlásenie akcie na úrade, prvý prejav na protestnej akcii, prvé moderovanie diskusie, prvýkrát zodpovednosť za aktivity veľkého počtu ľudí... To je len zopár skúseností, na aké sa nedá len tak zabudnúť.
Zamestnanci v školstve ukázali svoju kreativitu a predostreli množstvo nápadov. Niektoré sa zrealizovali, iné nie, no podstatné je, že každý prispel svojou troškou. Keby sa ich na ne niekto opýtal pred mesiacom, na koľko z nich by si trúfli? Všetko, čo vyskúšali, predstavuje cenné lekcie do budúcnosti, ktoré sa dajú ďalej vylepšovať a môžu poslúžiť aj iným pracujúcim.
Uvedomenie si záujmov
Štrajkujúci si dobre uvedomujú svoje záujmy a neakceptujú tvrdenia, že peniaze nie sú. Zároveň sa nestavajú do roly tých, ktorí majú zisťovať, kde by sa dali nájsť. Vedia, že politikom sa nedá veriť, a zdôrazňujú, že za súčasnú situáciu nesú zodpovednosť všetky doterajšie vlády. Dokonca v najkritickejších chvíľach, keď OZ PŠaV pozastavil štrajk, niektorí prestali riešiť aj to, či je zotrvanie v štrajku legálne, alebo nie – dôležité bolo vytrvať a dať najavo svoj názor.
Podpora aj v zahraničí
Štrajkujúci môžu byť na seba hrdí. My na nich hrdí určite sme, aj nás totiž veľa naučili. Jedným z našich základných cieľov je podporovať pracujúcich v boji. Odhodlanie, odvaha a činy pracovníkov škôl nás podnietili nielen k vytvoreniu tzv. [ŠTRAJK BLOG]u na našom webe, ale aj k úsiliu pomôcť prakticky. Pripravili sme online formulár pre ľudí na Slovensku aj v zahraničí, aby mohli jednoducho vyjadriť nespokojnosť s rozhodnutím vedenia OZ PŠaV prerušiť štrajk. Zároveň sme oslovili sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich a požiadali ich, aby okrem odborov vyjadrili nespokojnosť aj predstaviteľom vlády SR. Reakcie prišli nielen zo Slovenska či Česka, ale aj USA, Británie, Francúzska, Španielska, Poľska, Portugalska, Nórska, Srbska... Vo Varšave a Prahe dokonca prebehli protestné akcie s cieľom konfrontovať slovenské zastupiteľské orgány. Nebudeme preháňať, ak povieme, že všetci zapojení dokázali viac ako OZ PŠaV.
Držíme palce!
Vzhľadom na to, aké dynamické boli posledné týždne, je ťažké povedať, čo sa stane v nasledujúcich dňoch. Dúfame, že cez sviatky zamestnanci v školstve načerpajú novú energiu do ďalšieho boja. Je nesporné, že to, čo dokázali, niečo zmenilo. Všetci si dobre uvedomujeme, že vývoj udalostí by bol bez štafetového štrajku a s ním súvisiacich aktivít úplne iný. To, že štrajkujúci zobrali situáciu do svojich rúk, zabránilo demoralizácii a vytvorilo silu, ktorá môže meniť vývoj v budúcnosti. Nezávislosť a sebaorganizácia je štartovací bod a smerovanie, ktoré by mohlo byť inšpiráciou aj pre pracujúcich v iných sektoroch s nízkymi mzdami a zlými pracovnými podmienkami.
Priama akcia
Súvisiace články:
[ŠTRAJK BLOG] Zahraničná podpora štrajku v školstve
[ŠTRAJK BLOG] Podporme v ČR štrajkujúcich pracovníkov v slovenskom školstve
[ŠTRAJK BLOG] Protest púchovských a ďalších pracovníkov západoslovenských škôl
[ŠTRAJK BLOG] Kreativita štrajkových hesiel a odkazov
[ŠTRAJK BLOG] Súhrn protestných aktivít – 2. decembrový týždeň
[ŠTRAJK BLOG] Demonštrácia bratislavských pracovníkov v školstve
[ŠTRAJK BLOG] Protest na slovenskom veľvyslanectve vo Varšave
[ŠTRAJK BLOG] Súhrn protestných aktivít – 1. decembrový týždeň
[ŠTRAJK BLOG] Reportáž a foto z demonštrácie štrajkujúcich bratislavských škôl
[ŠTRAJK BLOG] Nesúhlasím s prerušením štrajku! Výzva k posielaniu protestných e-mailov vedeniu OZ PŠaV
[ŠTRAJK BLOG] Sabotáž centrálneho štrajkového výboru OZ PŠaV
[ŠTRAJK BLOG] O „nestrannom“ pohľade sociologičky... a ďalších súvislostiach
[ŠTRAJK BLOG] Ako vydržať štrajkovať čo najdlhšie?
Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a konkrétne príklady
Časovo neobmedzený štrajk v školstve – solidarita Priamej akcie a správa z protestu v Bratislave