Priama akcia sa pripája k mnohým zamestnancom školstva a lokálnym štrajkovým výborom a vyjadruje svoj nesúhlas s postupom štrajkového výboru OZ PŠaV, ktorý „prerušil“ štrajk. Sme presvedčení, že vedenie odborov si plne uvedomovalo, že „prerušenie“ štrajku zapôsobí demoralizujúco a že konečným cieľom je štrajk rozbiť. Uviesť ako dôvod, že sa začali rokovania a preto treba štrajk prerušiť, považujeme za nechutný výsmech do tváre štrajkujúcim.
Mediálne výstupy funkcionárov OZ PŠaV budili mnohokrát dojem, že stratili súdnosť a niekedy sme mali pocit, že tento štrajk hádam zorganizovali samotná vláda a ministerstvá, aby nechali ľudí vykričať sa a následne ich demoralizovali, zlomili a znechutili im zapájanie sa do akéhokoľvek organizovania.
O momentálnom stave ne-štrajku, by sa dalo povedať veľa a veľmi výstižné komentáre už zazneli aj vo viacerých médiách. Tu prinášame napríklad prehlásenie odborov na gymnáziu Ladislava Sáru (vo formáte RTF). Kritika zaznela aj z úst predstaviteľov Nových školských odborov (NŠO). Ich postup – odporúčanie, aby ich základné organizácie ukončili štrajk spoločne s OZ PŠaV – však považujeme za nepochopiteľný krok. Či ho prehodnotia, zostáva otázne.
Všetky školy (aj tie, kde pôsobia ZO OZ PŠaV či NŠO, aj tie, ktoré nemajú odbory), môžu zajtra hlasovať o pokračovaní štrajku. Právo na to určite majú, vyjadril sa o tom napríklad aj predseda Rady OZ PŠaV Stredných škôl pre východoslovenský región Ľuboš Kvašňák v tomto článku: „Odborársky predák Kvašňák uviedol, že niektorí učitelia sú sklamaní z rozhodnutia prerušiť štrajk. ‚Nemôžem vylúčiť, že niektoré školy štrajk neprerušia. Odborári v každej škole môžu sami rozhodnúť, či štrajk prerušia alebo v ňom budú pokračovať,‘ povedal Kvašňák. Podľa krajských odborárov mnoho základných a stredných škôl bolo rozhodnutých od začiatku za časovo neobmedzený štrajk, kým vláda nesplní požiadavky.“
OZ PŠaV tvrdia, že akákoľvek dohoda musí byť akceptovaná členskou základňou, pretože štrajkový výbor nemôže mať mandát rozhodovať nad tisíckami štrajkujúcich, ako sa mu zachce. Sme zvedaví, akým spôsobom odkomunikuje dohodu vyjednanú s vládou a akým „neutrálnym“ spôsobom ju predloží lokálnym štrajkovým výborom na schválenie.
Nateraz ostáva dodať len jedno – ak niekto ukazuje, čo znamená štrajkovať a vytrvať, sú to zamestnanci Gymnázia na Ulici Ladislava Sáru v Bratislave, ktoré v tomto momente ešte stále zotrváva v štrajku a škola ostáva vo štvrtok zatvorená. Kým OZ PŠaV možno svojím štrajkom píšu dejiny, GLS ich prepisuje, a ak si o niekoľko mesiacov či rokov na štrajk spomenieme v pozitívnom svetle, naša prvá myšlienka bude určite patriť pracovníkom tohto gymnázia.
Priama akcia
Súvisiace články:
[ŠTRAJK BLOG] Zahraničná podpora štrajku v školstve
[ŠTRAJK BLOG] Správa z protestného zhromaždenia OZ PŠaV v Bratislave a Žiline
[ŠTRAJK BLOG] Podporme v ČR štrajkujúcich pracovníkov v slovenskom školstve
[ŠTRAJK BLOG] Protest púchovských a ďalších pracovníkov západoslovenských škôl
[ŠTRAJK BLOG] Kreativita štrajkových hesiel a odkazov
[ŠTRAJK BLOG] Súhrn protestných aktivít – 2. decembrový týždeň
[ŠTRAJK BLOG] Demonštrácia bratislavských pracovníkov v školstve
[ŠTRAJK BLOG] Protest na slovenskom veľvyslanectve vo Varšave
[ŠTRAJK BLOG] Súhrn protestných aktivít – 1. decembrový týždeň
[ŠTRAJK BLOG] Reportáž a foto z demonštrácie štrajkujúcich bratislavských škôl
[ŠTRAJK BLOG] Nesúhlasím s prerušením štrajku! Výzva k posielaniu protestných e-mailov vedeniu OZ PŠaV
[ŠTRAJK BLOG] O „nestrannom“ pohľade sociologičky... a ďalších súvislostiach
[ŠTRAJK BLOG] Ako vydržať štrajkovať čo najdlhšie?
Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a konkrétne príklady
Časovo neobmedzený štrajk v školstve – solidarita Priamej akcie a správa z protestu v Bratislave