10. júl 2008
V piatok 4. júla sa konalo prvé pojednávanie v spore prepusteného odborára Jakuba G. proti korporácii Lionbridge na varšavskom Pracovnom súde. Prechádzal mu týždeň protestných akcií v pobočkách v Žiline, Paríži, Bruseli, Lisabone a v piatok aj v Dubline, Kodani, Madride a Varšave. Aké boli nezvratné dôkazy o vine Jakuba a opodstatnenosti prepustenia? Žiadne! Lionbridge predviedol totálnu frašku.
Priebeh pojednávania a pozoruhodné „dôkazy“
Pojednávanie ukázalo to, čo tvrdíme od začiatku – Lionbridge nemá absolútne žiadne dôkazy, ktoré by čo i len naznačili, že nekonal protiprávne. Dvaja právnici najatí z drahej právnickej firmy s medzinárodným zastúpením nedokázali predstaviť čo i len najnepatrnejší dôkaz, ktorým by obhájili prepustenie odborového organizátora, čo je pomerne ohromujúca skutočnosť v kontexte sebavedomia Lionbridge a renomé právnikov.
Jakub sa na pojednávanie dobre pripravil a mal so sebou všetky materiály dokazujúce, že obvinenia sú falošné - priniesol notársky overené preklady všetkých zdrojových textov. Tie obsahujú verejne prístupné informácie, ktoré sú ale podľa Lionbridge tajné, čo bola vlastne zámienka na jeho vyhodenie. Kupodivu sa nimi právnici vôbec nezaoberali a namiesto toho vyrukovali s „dôkazom“, ktorým je rozhovor s Jakubom pre webstránku Priamej akcie, kde popisuje nelegálne prepustenie a pracovné podmienky v Lionbridge. Takto sa snažia ukázať, že Jakub bol nelojálny k firme. Rozhovor pritom vznikol PO prepustení, čo ale právnikom nerobilo žiadne problémy. Opakovali podivnú líniu argumentácie Lionbridge o tom, že negatívne postoje voči praktikám spoločnosti sú prejavom nelojálnosti a že to retroaktívne dokazuje, že ich rozhodnutie prepustiť Jakuba bolo správne. Tento „dôkaz“ súd samozrejme neprijal.
Nedošlo ani k predloženiu dôkazov o „úniku informácií“. Právnici firmy tvrdia, že príjmy spoločnosti sú tajomstvom a že toto „tajomstvo“ bolo odhalené v článku Lionbridge: globalizing low wages. Ako môže byť príjem verejne obchodujúcej spoločnosti tajomstvom, zvlášť, ak ide o sumu, ktorá sa objavila vo viacerých obchodných publikáciách, zostáva veľkou záhadou. O to viac, ak vezmeme do úvahy, že Lionbridge má za sebou ostrieľanú právnickú firmu. Buď svoju prácu evidentne odflákla, alebo hrá o čas. Jej právnička sa totiž tvárila, že jej tieto fakty nič nehovoria. Veď napríklad v USA musia firmy s istou mierou imania a počtom akcionárov vypĺňať finančné správy na formulári 10-K, ktorý ide komisii Securities and Exchange Commission (a Lionbridge má sídlo v USA). Informácie o príjmoch majú k dispozícii nielen akcionári, ale aj verejnosť na webstránke Komisie. Formulár 10-K od Lionbridge pritom obsahuje aj príjmy lokálnych pobočiek. Alebo ešte jednoduchšie – do vyhľadávača stačí vyťukať slová „Lionbridge revenue“ a je jasné, že Lionbridge bežne publikoval pre tlač informácie o svojich príjmoch. A príjmy poľskej pobočky sa objavili aj v poľskej tlači.
Právnici tiež tvrdili, že údajne dôverné informácie neboli zverejnené v poľštine, ale v angličtine, a že sa Jakub snaží zatajiť anglické verzie textu. Lenže výpoveď, ktorú Jakub dostal, a aj dokumenty týkajúce sa procesu odkazujú na poľskú verziu textu. O anglickom texte sa právnici prvýkrát zmienili až priamo na pojednávaní. Tento text obsahuje jednu informáciu navyše, a to informáciu o príjmoch korporácie, ktorá, ako už bolo povedané, je verejná a Jakub ju 7.7. dodal súdu. Mohol tak urobiť už dávno, keby sa Lionbridge dokázal vyjadriť jasne už skôr. Takže aj keď sa právnici odvolávajú na ďalšie materiály, ktoré je ešte potrebné preložiť, vyzerá to tak, že toto je všetko, čím dokážu argumentovať.
Sudca vyhovel žiadosti šéfa Lionbridge, ktorý povedal, že ide teraz na dovolenku, a prípad odročil na 13. august 2008. Zároveň navrhol, aby sa Jakub a Lionbridge dohodli mimosúdne. Šéf poľskej pobočky Jacek Stryczyński povedal, že to preberie so svojimi právnikmi. Jakub sa vyjadril, že OK, ale len ak ho znovuzamestnajú: „Chcel by som, aby moji kolegovia, ktorí sa dnes jednoducho boja, že ich tiež prepustia, ak budú brániť svoje práva, uverili, že tento boj možno vyhrať“.
Zdá sa teda, že korporácii zostáva len jedna stratégia: pokus presvedčiť súd, že z politických dôvodov (o tom ešte ďalej v článku) by ich mal súd oslobodiť od povinnosti znovuzamestnať bývalého zamestnanca.
Súdna sieň bola počas pojednávania plná priateľov a podporovateľov Jakuba, novinárov zo štyroch hlavných novín, nezávislých médií a zástupcov troch odborových zväzov.
Vedenie sa snaží o hon na anarchistov a vymývanie mozgov zamestnancov
Medzinárodné solidárne akcie pred pojednávaním úplne vyviedli poľský manažment z rovnováhy. V snahe oslabiť sympatie s Jakubom poslalo vedenie dva listy pracovníkom varšavskej pobočky, z ktorých jeden sa neskôr dostal na verejnosť a môžete si ho v slovenčine prečítať tu (je skutočne dojemný a záver stojí za to;)). V listoch vedenie obviňuje Jakuba z ohrozovania finančnej stability firmy kvôli protestom a varuje pracovníkov, že ich pracovné istoty by mohli byť ohrozené, ak by firma získala negatívnu publicitu.
Takáto logika je typická pre globálne korporácie a podobne sa poľská pobočka nevyjadrila prvýkrát. Jakubovi napríklad hneď po založení odborov povedali, že odbory podrývajú konkurencieschopnosť firmy. Vo firme sa hovorilo aj o tom, že Poliakom konkurujú zamestnanci v Indii a Číne a že akékoľvek vybočenie by mohlo znamenať stratu práce a jej presunutie do týchto krajín.
Jacek Stryczyński v liste zamestnancom a neskôr aj v rozhovore s novinárom z najznámejších poľských novín predniesol srdcervúci opis nevhodnosti protestov a zvlášť rozhorčený bol z plyšového levíka, ktorého dostal v Žiline (foto v článku Priama akcia protestovala v žilinskom "Lying"bridge. Korporácia začína panikáriť!). Novinárom povedal, že je „prenasledovaný Komunistickou internacionálou“, pod čím pravdepodobne myslel anarchistickú Medzinárodnú asociáciu pracujúcich. (Niektorí ľudia si asi myslia, že každý, kto kritizuje praktiky korporácií musí byť komunista...) Listy zamestnancom sa tiež dajú chápať ako štvanie proti „ľavici“. Obsahujú zmienky o anarchistoch a antiglobalistoch a naznačujú, že tieto akcie nemajú nič spoločné s prospechom pre pracovníkov. Je to údajne len Jakubov pokus o kariéru v antiglobalistickom hnutí (nechajme bokom, že Jakub nie je žiadnym antiglobalistom...) V jednom liste sa naznačuje, že ľudia s takýmito politickými názormi nemôžu pracovať v globálnych firmách, čo by mohol byť dôkaz diskriminácie na základe politického svetonázoru, čo je ďalšie porušenie poľského Zákonníka práce.
V Írsku boli zamestnanci pobočky varovaní zo strany vedenia, aby sa nerozprávali s demonštrantami a nebrali si letáky. V Poľsku zas prišlo varovanie, že demonštrácia sa koná počas pracovného času a že opustenie pracoviska by mohlo mať vážne následky. Pár ľudí mohla vyľakať aj prítomnosť polície a ľudia z firemnej ochranky, ktorí si demonštráciu natáčali, takže nakoniec sa v tom daždi ukázali len tí najodvážnejší a prišli podiskutovať s premoknutými protestujúcimi. Pár zamestnancov však neskôr poslalo e-maily, že forma protestu v Žiline bola nevhodná (konkrétne použitie plyšovej hračky), ale na každý takýto e-mail pripadajú tucty podporných listov od ďalších zamestnancov Lionbridge a zmluvných dodávateľov po celom svete, najmä prekladateľov na voľnej nohe, ktorí sa zase sťažujú na časté neskoré vyplácanie miezd firmou Lionbridge.
Demonštrácia pred varšavskou pobočkou
Aj napriek prudkému dažďu sa pred pobočkou zišlo asi 30 ľudí. Podľa Laure Akai, členky anarchosyndikalistických odborov ZSP, muselo byť vedenie firmy „skutočne v panike po návšteve Priamej akcie v žilinskej pobočke s plyšovým levom, keďže hodnú dobu pred naším príchodom tam už boli štyri dodávky poriadkovej polície, ktorá asi mala chrániť pobočku pred odborármi, ktorí by možno mohli priniesť nejakú hračku“.
Aktivisti skandovali slogany „Prestaňte s klamstvami – odbory sú tu a zostanú“ a „Solidarita bude rovnako globálna ako kapitál“. Zástupcovia demonštrantov potom zástupcovi tejto prekladateľskej firmy odovzdali dokument s textom o potláčaní odborov v Lionbridge Poland a o medzinárodnej kampani proti korporácii, a požiadali o preloženie do všetkých svetových jazykov do pondelka rána.
Demonštranti sa nechali inšpirovať naším nápadom zo Žiliny a tiež so sebou doniesli plyšového leva na vozíku symbolizujúceho, že šéfovia budú vykopnutí z Lionbridge.
Piatok bol určite sústom pre novinárov, ktorí sa dobre pobavili nielen na levovi, ale predovšetkým na patetických a paranoidných vyjadreniach šéfa poľskej pobočky. Okrem už vyššie uvedených vyjadrení zažiaril aj tvrdením, že nemá nič proti odborom, veď sám kedysi zakladal odbory. Zamestnancom poľskej pobočky sa predtým sťažoval, že si v Žiline niekto dovolil odovzdať vedeniu obeseného leva, ktorého im aj ukázal so slovami „Pozrite sa, čo mi urobili!“.
Akcie počas medzinárodného týždňa proti praktikám Lionbridge
Okrem množstva zaslaných e-mailov a faxov vedeniu národných pobočiek firmy (či priamo do Varšavy), sa počas týždňa akcií konalo aj niekoľko protestných akcií. Na Slovensku vyjadril podporu Jakubovi dokonca aj Odborový zväz Spoje, ktorý napísal „Odborový zväz Spoje vyjadruje podporu prekladateľovi Jakubovi G. v jeho spore za nezákonné prepustenie zo zamestnania. OZ Spoje, Ing. Pavel Kyman, predseda“. Tento príklad medziprofesijnej solidarity bolo určite príjemné vidieť. Ďalšie organizácie, ktoré vyjadrili svoju podporu sú napríklad FAU (MAP Nemecko), Lewicowa Alternatywa, OZZ Inicjatywa Pracownicza a ďalšie.
30.6. - Žilina (Priama akcia – MAP Slovensko)
Rozdanie letákov zamestnancom, odovzdanie obeseného plyšového leva skrývajúcemu sa slovenskému vedeniu. Viac v článku Priama akcia protestovala v žilinskom "Lying"bridge. Korporácia začína panikáriť!
1.7. - Brusel (CNT – MAP Francúzsko)
Flámska skupina CNT-AIT navštívila pobočku Lionbridge v Bruseli. Letáky o situácii vo varšavskej pobočke rozdali nielen zamestnancom, ale aj obyvateľom mestskej časti.
1.7. - Lisabon (MAP Portugalsko)
Popri faxoch, listoch a e-mailoch zaslaných do pobočiek Lionbridge v Poľsku, USA a Portugalsku, sa lisabonskej skupine MAP Portugalsko podarilo oblepiť pobočku Liox – Tecnologias, Lda (taký je názov LB v Portugalsku) letákmi o celej kauze .
2.7. - Paríž (CNT – MAP Francúzsko)
Členovia parížskej CNT vošli napriek SBS-ke do budovy Lionbridge, kde sa im podarilo rozdať zamestnancom letáky o situácii vo varšavskej pobočke. Letáky rozhodili po celej pobočke a po krátkej slovnej výmene s riaditeľom a jeho ochrankou opustili budovu.
4.7. - Madrid (CNT – MAP Španielsko)
Asi 20 ľudí z madridskej CNT protestovalo pred pobočkou.
4.7. - Kodaň
Akciu tu organizovali aktivisti okolo squatu Ungdomshuset a členovia poľskej Anarchistickej federácie a švédskeho SAC žijúci v Kodani.
4.7. - Dublin (WSM)
V Dubline sa WSM podarilo rozdať letáky zamestnancov a viesť s nimi debaty.
4.7. - Varšava (ZSP)
Pozri vyššie.
Ďalší vývoj prípadu
Ešte raz by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí najmä prostredníctvom protestných e-mailov pomohli vyvinúť v celkovom kontexte medzinárodný tlak na korporáciu. O ďalšom vývoji a prípadnej ďalšej fáze tlaku budeme určite informovať na našej webstránke.
Spracované podľa informácií členov Zväzu poľských syndikalistov (ZSP)