Re: 2009-07-23 | 15:21:34 | mt
Fotky a videá z 22.7. a správy z dneška (z diskusného príspevku k článku)Skvelý klip zo včera! Okupujúci vyšli pred farbiareň a bijú sa s poriadkovými policajtmi pri hlavnej bráne. Stoja proti presile, ale bránia sa zápalnými fľašami. Toto je triedny boj: títo proletári sú moji hrdinovia. Video z boja
tu.
Správy z dnešného dňa:
Posledná mapa znázorňuje postup polície k oblastiam útoku (v pravej dolnej elipse je farbiareň so sloganom nasprejovaným na streche)
Rozhlasový voz vysielal hluk v rámci psychologického boja proti štrajkujúcim po celú noc
Barikády v pasážach medzi budovami
Útok vrtuľníka
Chemikália, ktorú zhadzovali vrtuľníky
Polystyrén roztavený slzným plynom
Kamarát po útoku taserom
Poriadkoví policajti s tasermi
Obrnený kontajner pre SWAT tím čakajúci na dopravenie na strechu
V popredí sú hromady matracov, ktorými je obložené aj okolie budovy pre prípad, že by počas útoku došlo k pádom
Spracované podľa
libcom.org
Preklad: Kvaroh
Re: 2009-07-24 | 13:19:55 | mt
Štrajkujúci trpia zraneniami kože, šéfovia odmietajú vyjednávanie Aktualizácia z 24. 7. 2009
Dnes je už zrejmé, že zo sústavného zhadzovania slzotvorného plynu s riedidlom trpia štrajkujúci odlupovaním kože a pľuzgiermi. Bez vody v okupovanej továrni sa to stáva vážnym zdravotným problémom. Uskutočnilo sa tripartitné rokovanie zástupcov vlády, ssangyongského manažmentu a odborov. Šéfovia firmy odmietli vyjednávať, kým neskončí okupácia a vyhlásili, že plánované prepúštania neodvolajú.
Dnes, 24. júla 2009, prebieha boj o okupovanú továreň Ssangyong Motors v Pyeongtaeku v Južnej Kórei už štvrtý deň.
Tu je diagram farbiarne, kde sa ukrýva väčšina okupujúcich zamestnancov. Obsahuje popisy rôznych horľavých kvapalín, ktoré sa skladujú na prvom a druhom poschodí (napr. riedidlo, benzín, nafta atď.): v súčte sa tam týchto kvapalín nachádza približne 200 000 litrov.
Popoludní usporiadal výbor rodín štrajkujúcich demonštráciu v kancelárii predsedu vládnucej strany v Soule.
Počas celého dňa policajti striekali slzotvorný plyn s riedidlom z vrtuľníkov a z vozidiel s vodným delom.
Štrajkujúci v továrni trpia následkami z kontaktu s chemikáliami. Zloženie slzotvorného plynu stále nie je známe, ale očividne obsahuje nejakú horľavinu podobnú riedidlu. Po zhodení takého množstva horľavej kvapaliny na strechu farbiarne, kde sa zdržiava väčšina štrajkujúcich, hrozí, že dôjde k jej vznieteniu od nejakej iskry. Pri kožnom kontakte chemikália spôsobuje vážne poleptanie a odlupovanie kože. Sú obavy, že pri kontakte s očami môže kvapalina spôsobiť oslepnutie.
Foto z dnešného dňa: policajti zhadzujú vrecká s toxickou chemikáliou z vrtuľníka:
Spracované podľa
libcom.org
Preklad: Kvaroh
Re: 2009-07-26 | 23:04:19 | mt
Zhrnutie 24.-26.7.24. 7. 2009
V piatok 24. júla ráno sa začalo tripartitné rokovanie, ktoré prebiehalo počas celého dňa. Zúčastnené strany sa dohodli na ďalšom stretnutí v sobotu 25. júla o 10:00 s cieľom vyriešiť spor „pomojnou cestou“. Stretnutie sa malo uskutočniť v továrni za účasti zástupcov všetkých strán, vrátane okupujúcich pracovníkov firmy. Ak by nedošlo k dohode, dá sa predpokladať, že vláda a zamestnávatelia to budú považovať za zámienku na konečný zásah proti okupácii.
Foto zo sobotňajších bojov: štrajkokazi pri barikádach, ktoré postavili štrajkujúci z karosérií áut:
25. 7. 2009
Stretnutie naplánované na 10:00 bolo nakoniec zrušené, pretože predstavitelia firmy sa naň nedostavili. Vyhlásili, že pokiaľ okupácia neskončí, nemyslia si, že štrajkujúci majú záujem podieľať sa na riešení konfliktu. Ale boli to práve zamestnávatelia a polícia, kto vyprovokoval násilné strety a v piatok premenil okolie továrne na bojové pole, aj keď sa prvé tripartitné stretnutie skončilo dohodou o pokojnom riešení. Tretia strana si od firmy vynútila prísľub, že na vyjednávaniach sa znovu zúčastní, ale dátum a čas neboli stanovené.
V centre Pyeongtaeku sa začala o 15:00 veľká demonštrácia (jedným zo spoluorganizátorov bola KKOZ) s cieľom podporiť okupáciu (spravodajská stanica YTN
uviedla, že akcie sa zúčastnilo 7000 ľudí) a trvala až do neskorých nočných hodín. Polícia zastavila demonštrantov pred továrňou. Počet poriadkových policajtov sa odhaduje na 12 500.
Okolie továrne: policajné vrtuľníky naďalej zhadzovali „tekutý slzotvorný plyn“ (už nie v igelitových vreckách, ale priamo na okupujúcich zamestnancov).
Členovia KKOZ sa pokúsili do továrne dopraviť vodu, ale polícia im v tom zabránila. Štrajkujúci pritom už niekoľko dní nemajú vodu ani na pitie, nieto ešte na splachovanie záchodov - vraj to tam vyzerá ako v utečeneckom tábore, vrátane zápachu...
Ďalšie
video z bojov.
26. 7. 2009
Polícia sa pokúsila dokázať svoje tvrdenia, že tekutý slzotvorný plyn, ktorý zhadzuje na štrajkujúcich, je neškodný. Po tom, čo sa polystyrén po aplikácii plynu rozleptal, poopravila polícia svoje predchádzajúce vyhlásenie takto: „Napriek tomu, že látka rozleptáva polystyrén, je pre ľudí neškodná."
Spracované podľa
libcom.org
Preklad: Kvaroh
Viac fotografií a informácii o vývoji okupácie v angličtine
Re: 2009-07-27 | 11:35:33 | mt
Ďalšie info z nedele a dneška26.7.2009
Robotníci ukrytí v továrni:
Štrajkujúci robotník so zlomeným zápästím (naľavo) opúšťa továreň:
Štrajkujúci so zraneniami spôsobenými slzotvorným plynom:
Robotník po boji sleduje západ slnka s pocitom „väzňa bez mreží“:
Továreň je odpojená od vody. Všetka voda, ktorú sa podarilo nájsť, bola prevarená. Teraz sa rozdáva na prídel (pohľad z vnútra farbiarne):
27.7.2009
Robotníci z obsadenej továrne zorganizovali o 7.00 zhromaždenie:
O 11.00 sa zo strechy konala tlačová konferencia cez zvukovú aparatúru:
Polícia okamžite začala zhadzovať vrecia s toxickým slzotvorným plynom:
Robotníci vo svojom vyhlásení varovali, že ak proti nim bude pokračovať útok „štátnej moci“, budú „bojovať na život a na smrť“. Zároveň tvrdia, že potlačenie okupácie násilnou cestou považujú za „chybu“ a že to spôsobí „strašnú katastrofu“.
Na mape dole je vidieť, že v pondelok o 1 hodine popoludní si polícia prebojovala cestu ešte k bližšie obsadenej farbiarni (dole v strede, číslo 2):
Preklad: MT
Zdroj:
libcom.org Re: 2009-07-28 | 12:04:47 | mt
Utorok a doplnenie pondelka
28.7.2009
Najnovšie správy od podporovateľov štrajku hovoria o 785 robotníkoch v továrni. Ide o riadnych pracovníkov, ktorí boli prepustení, ale aj príležitostných robotníkov, ktorí sa v solidarite pridali k boju.
Oficiálne dokumenty potvrdzujúce koordináciu polície s najatými násilníkmi a štrajkokazmi s cieľom získať kontrolu nad továrňou:
Členovia Kórejskej demokratickej strany práce (KDLP) prišli dnes ráno podporiť okupáciu továrne a štrajkujúcim priniesli vodu. Pri príchode k bráne továrne došlo k potýčke so zamestnancami Ssangyong. V solidarite začali sit-in protest pri bránach továrne, aby dosiahli doručenie vody štrajkujúcim v okupovanej továrni.
Fľaše vody porozhadzované firmou najatými násilníkmi:
Štrajkujúci v továrni naďalej požadujú vytvorenie nebojovej zóny v továrni a začatie ďalšieho vyjednávania. Vedenie nereaguje; firma zostáva v nútenej správe kvôli vyplateniu jej veriteľov. Vedenie využíva skutočnosť, že vec je teraz v rukách súdu, ako výhovorku pre odmietnutie vyjednávania. Kórejský štát a Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC), ktorá vlastní 51% spoločnosti a je zodpovedná za riešenie, takisto odmieta, že ide o pracovný spor.
27.7.2009
Koordinované cvičenie fízlov a požiarnikov:
Počas cvičenia vylievali vrtuľníky veľké množstvá tekutého slzotvorného plynu na strechu budovy:
Fízli upevňujú pozíciu bližšie pri okupovanej továrni (už sú vzdialení len 30 metrov):
Súčasťou cvičenia je aj vodné delo v čele útoku:
Policajti za mobilnými krytmi sa približuje k barikáde štrajkujúcich blokujúcej priechod medzi budovami:
Členovia rodín po cvičení kričia štrajkujúcim povzbudivé slová:
Štrajkujúci tiež vyhlásili, že neopätujú paľbu z prakov prichádzajúcu od neštrajkujúcich zamestnancov, ktorí sú lojálni s firmou (tzv. „kasudae"). Mnohí sú na útočných pozíciách na strechách blízko farbiarne. Aj napriek tomu, že voči nim cítia nenávisť ako voči štrajkokazom a zradcom, odmietli na nich útočiť.
Medzinárodná organizácia práce formálne požiadala juhokórejskú vládu, aby zastavila policajné násilie a začala pokojne riešiť spor. Minister práce vyhlásil, že ľudia okupujúci továreň nebojujú za svoje pracovné miesta alebo práva pracujúcich, ale namiesto toho sa angažujú v boji, kde presadzujú svoju „politickú ideológiu". Zo strany štátu ide o typickú démonizáciu štrajkujúcich, ktorí sú údajne využívaní podvratnými živlami, ktoré stoja mimo sporu v Ssangyong Motors.
Preklad: MT
Zdroj:
libcom.org Re: 2009-07-29 | 22:24:01 | mt
Streda - desiaty den29. júl 2009
Policajti sú neustále pri továrni Ssangyong Motors:
Ráno
Koalícia rôznych skupín (náboženské skupiny, neziskové organizácie, progresívne politické strany, atď.) demonštrovala neďaleko brán továrne v solidarite so štrajkujúcimi:
Pokus zdravotníkov doručiť do továrne vodu:
Policajný vrtuľník na oblohe:
15:00
Kórejská konfederácia odborových zväzov (KKOZ) usporiadala solidárnu demonštráciu v centre Pyeongtaeku, aby vyzvala k „humanitárnej pomoci“ štrajkujúcim, vláda však akciu zakázala s odôvodnením, že predchádzajúca solidárna demonštrácia 25. júla sa „zvrhla na násilnosti“.
Len 30 metrov nad davom sa vznášalo až 10 vrtuľníkov :
Zhadzovali vrecia so zmesou slzotvorného plynu a iných leptavých chemikálií:
Demonštrácia bola ukončená, takže ľudia sa pokúsili o pochod smerom k bránam Ssangyongu. Keď sa dav začal približovať k továrni, došlo k nevyprovokovanému útoku dvoch vodných diel, ktoré striekali vodu zmiešanú so slzotvorným plynom:
Vrtuľníky tiež naďalej zhadzovali slzotvorný plyn:
Vrecko so slzotvorným plynom zasiahlo aj senátora Demokratickej strany práce (DSP) (v strede, s bradou):
Dav napadlo približne 500 poriadkových policajtov. Niektorých účastníkov prenasledovali až do okolitých polí:
Večer
Rodiny okupujúcich zamestnancov opäť celú noc bdeli pred bránami továrne:
Tu sa k nim pripojila študentská sekcia DSP, ktorá usporiadala sviečkový protest:
Lekári a zdravotníci sa pripojili k protestu a znovu ostro odsúdili zdravotnú krízu, ktorú spôsobila polícia zablokovaním dodávok liekov a ďalších životne dôležitých zásob do továrne. Podotkli, že ani bojovníci vo vojne nebránia svojim nepriateľom v ošetrení svojich ranených.
Tu je správa z 29. júla 2009, ktorá sa objavila v novinách
Korean Times, ktoré vydáva rovnaká spoločnosť ako buržoázne
Hankook Ilbo:
Z továrne Ssangyong sa stáva „utečenecký tábor“
Autor: Park Si-soo
Prepustení robotníci, ktorí pred 68 dňami obsadili farbiareň továrne Ssangyong Motors, žijú v žalostných podmienkach, keďže sú im už asi týždeň odopierané dodávky jedla a vody.
Ľudia, ktorí boli v budove, vrátane lekárov a zdravotníkov, sa vyjadrili, že situácia sa ešte zhorší, pretože tucty štrajkujúcich sú zranení a asi 10 z nich trpí depresiami.
„Je to tam ako v utečeneckom tábore,“ povedal Baek Nam-joon, člen humanitárnej lekárskej asociácie. „Protestujúci žijú ako v pekle.“
Baek povedal, že celou budovou sa tiahne kyslý zápach po dňoch striekania slzotvorného plynu z policajných vrtuľníkov.
„Ťažko sa tam dýchalo,“ povedal. Veľa robotníkov je dehydrovaných, keďže zdroje pitnej vody sa stenčujú. Lekári odhadujú počet zranených na 200.
„Šesť z nich potrebuje okamžitý chirurgický zákrok alebo zdravotnú starostlivosť. Mnohí majú vážne zranenia vrátane zlomených rebier či kĺbov, ku ktorým došlo počas stretov s poriadkovou políciou.“
Podľa Baeka prijímajú jednu alebo dve ryžové guľky denne. „Toalety sú v žalostnom stave, keďže došlo k vypnutiu dodávok vody.“
Vyjadril sa tiež, že stovky protestujúcich sa sťažovalo na nedostatok spánku.
„Spia len dve alebo tri hodiny denne, pretože policajné vrtuľníky nad budovou spôsobujú neznesiteľný hluk."
Lee Chang-geun, hovorca odborovo organizovaných protestujúcich, spomenul, že hluk vrtuľníkov a reproduktorov namontovaných neďaleko budovy zhoršuje už i tak strašné podmienky. „Nemáme žiadne jedlo, žiadnu vodu a nespíme.“
Žaloby firmy za vyplatenie odškodného
Robotníci tiež čelia nepríjemným žalobám, kvôli ktorým by mohli prísť o všetok svoj majetok.
Spoločnosť sa v stredu vyjadrila, že v súdnom spore za vyplatenie odškodného bude od okupujúcich pracovníkov požadovať odškodné vo výške 5 miliárd, čím sa celková suma zvyšuje na 15 miliárd wonov.
Veritelia firmy Ssangyong idú podať žiadosť o predčasný bankrot na Okresný súd v Soule. Súd stanovil 15. september ako konečný termín. Vedenie firmy má dovtedy predložiť plán na zachovanie výroby, ktorý by zabránil bankrotu.
Hovorca veriteľov Choi Byeong-hoon sa vyjadril takto:„Zhodli sme sa, že bankrot firmy je lepšia voľba ako čakanie na konečný termín.“
Žiadosť bude podaná 5. augusta.
Choi tiež potvrdil, že proti firme podajú žalobu za vyplatenie odškodného. Zastavenie výroby im podľa nich spôsobilo straty vo výške 89 miliárd wonov (71,7 miliónov USD).
Napriek varovaniu nedošlo v rozhovoroch medzi odbormi a vedením firmy k žiadnemu pokroku od sobotňajšieho stroskotania prvého kola jednaní.
Obe strany zotrvávajú na svojich pôvodných stanoviskách ku kľúčovým problémom. Odbory žiadajú zrušenie prepúšťania, zatiaľ čo vedenie sa vyjadrilo, že kým sa odbory nevzdajú tejto požiadavky, rozhovory sa nezačnú.
Preklad: Kvaroh a Michal Tulík
Zdroj:
libcom.org Re: 2009-07-30 | 15:57:17 | mt
n/aToto je preklad e-mailu, ktorý 27. júla poslal Lorenovi Goldnerovi robotník z neďalekej továrne, ktorý sa veľkou mierou angažuje v prebiehajúcom štrajku.
Boj v Ssangyong Motors pokračuje takto:
Na základe súdneho rozhodnutia sa 20. júla približne 3000 poriadkových policajtov a jednotka na koňoch pokúsili obsadiť továreň a prinútiť zamestnancov opustiť objekt. Po tom, čo zamestnanci odmietli, začala proti nim polícia útok trvajúci už sedem dní, na ktorom sa zúčastňujú aj firmou najatí násilníci a robotníci, ktorým nehrozí prepúšťanie.
Polícia vedie nepretržitú ideologickú kampaň a policajný vrtuľník bráni robotníkom v spánku a preletmi nízko nad zemou sa ich snaží vynervovať.
Pracujúci boli odrezaní od dodávok vody a plynu a polícia bráni v poskytovaní humanitárnej pomoci. (Elektrina ďalej funguje, aby sa zabránilo rozkladu farbív a iných horľavých materiálov.)
Od 21. júla polícia zhadzuje na zamestnancov bojujúcich na streche slzotvorný plyn. Plyn obsahuje jedovatú látku, ktorá dokáže rozleptať aj penovú gumu.
Pri pokusoch dostať sa do továrne používa polícia tasery s napätím až 50000 voltov. Štrajkokazi zatiaľ strieľajú z prakov z budovy oproti.
Samozrejme bránime štrajk a na ulici pred továrňou bojujeme s políciou kovovými tyčami a zápalnými fľašami.
Približne 700 robotníkov sa miesto bežnej stravy živí len slanými ryžovými guľkami a pije prevarenú dažďovú vodu. Hoci boli mnohí zamestnanci počas bojov zranení, odhodlane pokračujú v štrajku.
Manželka jedného odborového funkcionára spáchala doma 20. júla samovraždu. Jej manžel štrajkoval napriek tomu, že nemal byť prepustený a napriek vyhrážkam manažmentu. Jeho žena mala iba 29 rokov. Kvôli udalostiam vo firme teda zomrelo alebo spáchalo samovraždu už päť ľudí.
Odbory organizovali nasledujúce štrajky:
22. júla KZK: štvorhodinový štrajk
23. júla KZK: šesťhodinový štrajk
25. júla KKOZ: demonštrácia pred železničnou stanicou v Pyeongtaeku
Na konci poslednej akcie robotníci a ich podporovatelia bojovali s poriadkovou políciou železnými tyčkami a dlažobnými kockami, snažiac sa priblížiť k bráne ssangyongskej továrne. Brutálny útok polície nás prinútil ustúpiť. Boje v uliciach Pyeongtaeku pokračovali až do nočných hodín.
V KZK sme na 29. júla naplánovali šesťhodinový generálny štrajk, ale ako viete, zmobilizovať všetkých členov odborov nie je jednoduché.
Vedenie firmy sa snaží získať morálnu prevahu tvrdením, že firme hrozí bankrot.
Kvôli vzrastajúcemu tlaku niektorých občianskych združení a poslancov sa malo 25. júla uskutočniť stretnutie vedenia a odborov. Vedenie však jednostranne zrušilo stretnutie z jediného dôvodu (ako tvrdia), že robotníci stále strieľajú skrutky a že nemôžu akceptovať požiadavku odborov, ktoré prišli s návrhom, aby nedošlo k prepúšťaniu, no aby sa robotníci striedali na dočasnom neplatenom dôchodku.
Dnes (27. júla) zvolali pracovníci Ssangyongu tlačovú konferenciu a ďalšie zhromaždenie pred farbiarňou, čím na chvíľu unikli dusivej atmosfére vo vnútri farbiarne.
Zhromaždenie požadovalo:
1) Stiahnutie polície
2) Priame vyjednávanie so zástupcami zamestnávateľa a vlády
3) Začatie vyšetrovania nelegálneho vylievania látok počas využívania technológie hybridného naftového motora
Správu ukončím citáciou posledných viet z tlačovej konferencie:
„... Usilovali sme sa, ako sme mohli, aby sme tento konflikt vyriešili dialógom a mierovou dohodou. Ak však bude naďalej pokračovať táto brutálna, vražedná represia, otvorene vyhlasujeme naše odhodlanie bojovať na život a na smrť! Ukážeme svetu odhodlanie zomrieť nielen ako pracujúci, ale ako ľudské bytosti. Budeme neochvejne bojovať, získame späť naše práva a nakoniec sa vrátime do našich domovov.“
P.S. (Keď som sa ja vrátil domov, počul som, že polícia znovu brutálne zaútočila. Dnešný deň, ako aj celý tento týždeň, bude kritický.)
Preklad: Kvaroh
Originál listu Lorenovi Goldnerovi:
libcom.org Re: 2009-07-31 | 12:09:16 | mt
n/a30. 7. 2009
Štrajkujúci prišli s požiadavkami na spôsob IWW, teda, že odmietajú aby bol prepustený čo i len jeden človek. Sú ochotní súhlasiť so znížením počtu pracovných hodín, vrátane neplatených dovoleniek, aby zabezpečili istotu práce pre všetkých pracujúcich. Veritelia využívajú hrozbu bankrotu, aby prinútili štrajkujúcich ukončiť okupáciu. Vláda, ruka v ruke s vedením, chce potlačiť štrajk aj odbory a obnoviť výrobu s menším počtom pracovníkov.
Keďže vládou vlastnená Hankook Bank je najväčším veriteľom Ssangyong Motors, je dôležité, aby sa výroba obnovila so slabšími odbormi a ohybnejšou, flexibilnejšou pracovnou silou, aby bolo jednoduchšie predať zvyšné akcie spoločnosti. Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) z Číny má v súčasnosti 51 %-ný podiel, no najviac ich zaujíma presun technológií, pretože do obnovy výroby neplánujú investovať žiaden kapitál. Všetko ešte komplikujú kórejské súdy, ktoré v súčasnosti kontrolujú Ssangyong Motors v rámci súdom vynútenej konkurznej správy.
To, ako sa štrajk skončí, bude mať priamy vplyv na budúce pokusy o reštrukturalizáciu v Kia Motors, GM/Daewoo a v najväčšom gigantovi v odvetví - Hyundai Motors. Jedny z najzúrivejších konfliktov v rámci triedneho boja sa v minulosti odohrali u rôznych subdodávateľov pre skupinu Hyundai. Je v záujme vládnucej triedy, aby potlačila okupáciu v Ssangyongu, aby odradila ostatných robotníkov od nasledovania ich príkladu.
Z novín
Korea Times:
V rokovaniach vo firme Ssangyong sa očakáva prielom
Zástupcovia prepustených zamestnancov a vedenia Ssangyong Motor sa stretli vo štvrtok v situácii, kedy veriteľia varujú, že výrobca áut pôjde do likvidácie, ak sa situácia v továrni do 5. augusta nevráti do normálu.
Obe strany sa vyjadrili, že na rozdiel od predchádzajúcich rokovaní, tentokrát rastie nádej, že k dohode dôjde pokojnou cestou, keďže sa im darí zmenšovať rozdiely týkajúce sa kľúčových problémov.
„Očakávame, že obe strany počas stretnutia dosiahnu dohodu,“ vyjadril sa hovorca vedenia Ssangyongu Choi Sang-jin v provizórnom tlačovom stredisku, postavenom na parkovisku pri továrni. Choi odmietol poskytnúť detaily týkajúce sa agendy, no naznačil, že došlo k určitému pokroku. „Nevieme, kedy dôjde k dohode.“
Obe strany sa vyjadrili, že stretnutie bude „posledným“, a že z neho vzíde nejaký záver.
„Nezáleží na tom, ako sa dohodneme, žiadne ďalšie jednania sa už neuskutočnia,“ vyhlásil zástupca prepustených zamestnancov. Dohoda by mohla viesť k znovuzamestnaniu časti prepustených zamestnancov.
Počas jednaní v sobotu sa zástupcom nepodarilo dosiahnuť dohodu. Odbory požadovali okamžité zrušenie prepúšťania.
Po neúspechu rokovaní predstaviteľ veriteľov oznámil plán na likvidáciu spoločnosti, čím prinútil obe strany pustiť sa do posledných zúfalých jednaní, aby sa likvidácii vyhli.
Hovorca veriteľov Choi Byeong-hoon sa v telefonickom rozhovore pre Korea Times v stredu vyjadril, že dospeli k názoru, že likvidácia firmy je lepším riešením ako čakanie do 15. septembra. Ide o posledný termín, ktorý stanovil vedeniu súd, aby prišlo so záchranným plánom pre továreň a vyhlo sa tak likvidácii.
Okupácia sa začala prepustením 36% pracovníkov továrne. Doteraz firma utrpela straty vo výške 243 miliónov dolárov.
Preklad: Nadia Hladká a Michal Tulík
Zdroj:
libcom.org Re: 2009-08-03 | 10:35:19 | mt
Vyjednávania zlyhali, nové útoky polície, snaha obnoviť výrobu
2. 8. 2009
Od štvrtku 30.7. prebiehali medzi vedením Saangyong Motors a zástupcami štrajkujúcich rozhovory, ktoré však v nedeľu stroskotali. Odbory neprijali návrh vedenia zabezpečiť prácu pre 390 v súčasnosti prepustených ľudí, ktorí by sa presunuli do sektora predaja, a trvajú na 100 percentnej garancii zachovania práce.
Vedenie naďalej požaduje likvidáciu firmy a neplánuje obnoviť výrobu pomocou záchranného plánu. Veritelia sa už vyjadrili, že ak sa do stredy nezačne pracovať, požiadajú o likvidáciu.
Odbory sa vyjadrili takto: „Nemôžeme akceptovať prepustenie žiadneho zo 700 robotníkov, ktorí dva mesiace spoločne bojovali.“
Viacerí analytici sa vyjadrili, že aj keby došlo k dohode, Ssangyong by pravdepodobne neprežil. Podľa vedúceho výroby, aj keby sa okupácia skončila, plná výroba by sa mohla zabezpečiť najskôr v októbri. Problém je aj s dodávateľmi pre Ssangyong. S výnimkou 250 „veľkých dodávateľov“ je zvyšných 1900 v bankrote, alebo má k nemu blízko. Príchod nového modelu môže byť tiež problematický, keďže údajne zmizli počítače s tajnými informáciami o novom modeli.
3. 8. 2009 (11:00)
Obsadenú továreň opustilo takmer 100 štrajkujúcich po tom, čo vedenie oznámilo, že vyjednávať už nebude, a odpojilo elektrinu. Ráno prišli do továrne štrajkokazi „pripravení získať ju späť“ (povolaných bolo údajne 2000 ľudí). Najatí násilníci a štrajkokazi útočia na štrajkujúcich, snažia sa prelomiť barikády a dostať sa do budov. K továrni sa približuje aj 4000 poriadkových policajtov so vzdušnými rebríkmi a vidlicovými zdvihákmi a vrtuľník začal zhadzovať obrovské množstvá vriec s tekutým slzotvorným plynom a tiež ho liať dole.
(Niekoľko ľudskoprávnych organizácií zvolalo tlačovú konferenciu, kde predstavili výsledky testov tekutého slzotvorného plynu. Vo vzorkách sa zistila nebezpečná jedovatá prísada (dichlorometán) – tvoriaca až 40% roztoku - ktorá spôsobuje rakovinu. Naliehavo žiadajú, aby ho polícia prestala používať.)
Situácia štrajkujúcich teraz vyzerá veľmi ponuro.
Podľa
libcom.org spracoval Michal Tulík