Rozsudok v prípade ôsmich členov kórejskej ľavo-komunistickej organizácie SWLK nakoniec padol 19. februára 2011. Podmienečné tresty hodnotia aktivisti ako výsledok domácich aj medzinárodných aktivít za ich prepustenie, do ktorých sa v januári
zapojila aj Priama akcia.
Z e-mailu kórejských aktivistov, ktorý sme obdržali od Lorena Goldnera, vyberáme:
„Sudca vyniesol 19. februára 2011 nasledujúci rozsudok;
1) Oh Se-cheol, Yang Hyo-seok, Yang Joon-seok a Choi Young-ik:
Trest odňatia slobody na 1 a pol roka s podmienečným odkladom na 3 roky za porušenie Zákona o národnej bezpečnosti, a pokuta 500 000 wonov (cca 323 eur) každý za porušenie Zákona o zhromažďovaní.
2) Park Joon-seon, Jeong Won-hyun, Won Nam-goong a Oh Min-gyu:
Trest odňatia slobody na 1 rok s podmienečným odkladom na 2 roky za porušenie Zákona o národnej bezpečnosti, a pokuta 500 000 wonov každý za porušenie Zákona o zhromažďovaní.
Rozsudok je možné interpretovať nasledovne:
1) SWLK sa považuje za organizáciu, ktorá produkuje propagandu a vyvoláva národné nepokoje, a tým porušuje Článok 7 Zákona o národnej bezpečnosti.
Ukazuje sa tým politická povaha kórejského súdneho systému, ktorý je súčasťou štátneho aparátu slúžiaceho kapitalistickej triede.
2) Podmienečný odklad trestu sa dá chápať ako výsledok aktivít kórejského a medzinárodného protestného hnutia, hoci celkovo ide len o málo lepší rozsudok, ako je okamžité uväznenie.
3) My, ôsmi odsúdení, sa odvoláme voči tomuto rozsudku na najvyšší súd.
Budeme žiť a konať rozhodne ako revoluční socialisti bez ohľadu na politickú represiu kórejského štátneho aparátu.
Ďakujeme všetkým socialistom a pracujúcim z celého sveta, ktoré podporili súdny spor kórejských socialistov. Informujte kamarátov na celom svete, že sme im vďační za podporu.
Na záver ešte prinášame časť rozhovoru, ktorý poskytol Oh Min-gyu jednému kanadskému študentskému rádiu pred vynesením rozsudku, kde bližšie vysvetlil príčiny procesu:
Prečo došlo k represii zo strany juhokórejského štátu voči aktivistom SWLK?
Keby som hovoril o našich domnienkach, nebolo by to veľmi presvedčivé. Radšej preto predstavím tri argumenty vládnucej triedy týkajúce sa niektorých dôležitých udalostí a nášho prípadu.
Po prvé: prečo sa vláda rozhodla zatknúť členov SWLK v auguste 2008? Znamenalo to niečo pre vládu Leea Myongbaka? Znamenalo. V máji 2008 začala malá skupina stredoškolákov organizovať sviečkový protest, ktorý vyvrcholil v júni a júli za účasti stoviek tisícov ľudí, ktorí takmer každý deň demonštrovali s cieľom skoncovať s týmto režimom. V auguste, hneď po našom zatknutí, však vláda vyhlásila, že SWLK bola jednou z hlavných síl, ktoré zosnovali tieto obrovské demonštrácie. Bezpochyby to bolo absolútne klamstvo. Boli sme len jednou zo skupín, ktoré sa zúčastnili sviečkového protestu,. Ak existoval nejaký rozdiel medzi socialistickými skupinami, vrátane SWLK, a ostatnými skupinami, bola to jedna vec: vyzývali sme pracujúcich, aby zorganizovali politické štrajky proti kórejsko-americkej dohode o pásme voľného obchodu a mnohým ďalším politickým krokom vlády, ktoré negatívne ovplyvňujú pracujúcich, nielen na uliciach, ale aj na pracovisku.
Po druhé: keď sa im dva razy nepodarilo získať zatykač na členov SWLK, v auguste 2009 sa prokurátor rozhodol, že nás bude stíhať na slobode. Čo sa stalo vtedy? Pracujúci zo Ssangyong Motor uskutočnili
77 dní trvajúci štrajk, ktorý polícia 7. augusta ostro potlačila. Keď sa nás 11. augusta rozhodli obviniť – teda hneď po skončení štrajku – prokuratúra vydala tlačovú správu, v ktorej označila SWLK za hlavnú silu, vďaka ktorej bol štrajk pracujúcich zo Ssangyongu bojovnejší. Opäť sme neboli jedinou silou, ktorá podporila tento štrajk a pokúsila sa vyjadriť solidaritu. Neprekvapí, že žalobcovia nepredložili súdu takmer nijaké dôkazy týkajúce sa štrajku v továrni Ssangyong.
Po tretie: keď sa začal súdny proces, žalobcovia predniesli veľmi symbolický komentár. „SWLK je rozhodne malá skupina. Je však nesmierne dôležité, aby sme ju neoznačili za nevinnú len preto, že je ich málo. Najmä v časoch neoliberalizmu nie je nemožné, aby malá skupinka, akou je SWLK, získala podporu ľudí a vytvorila nebezpečnú silu, ktorá by mohla zvrhnúť kapitalistický systém.“
Potrebuje niekto ešte ďalšie vysvetlenie, prečo chce kórejská vláda potlačiť SWLK? Niet pochýb, že organizujeme malú skupinu pracujúcich. Ale prípad SWLK je len prvý príklad. Ak nás odsúdia, na rade budú ďalšie socialistické skupiny a bojovní pracujúci.
Môžeš nám opísať súdny proces a porozprávať o možných dôsledkoch?
Takmer všetky dôkazy, ktoré predložili žalobcovia súdu, aby dokázali našu vinu, pochádzajú z našich novín a politických prehlásení, ktoré sme vydali a uverejnili aj na internetovej stránke. Sú medzi nimi aj naše súkromné e-maily, ktoré našli žalobcovia medzi stovkami tisícov mailing listov vďaka príkazu na domovú prehliadku. Vytlačené dôkazy presahujú 40-tisíc strán formátu A4. Žalobcovia nás dva roky sledovali, fotografovali na demonštráciách a politických stretnutiach, čítali si naše súkromné e-maily a odpočúvali naše mobilné telefóny. Došlo k 30 verejným súdnym konaniam, na ktorých sme my, obžalovaní, viedli politické zápasy so žalobcami. Žalobcovia predvolali k súdu vyše dvadsať svedkov.
Ako sa blíži koniec súdneho procesu, rastie naše presvedčenie, že nás uznajú za nevinných. Nejde však len o nás; náš boj proti represii zo strany kórejskej vlády podporili mnohé skupiny a sily a dopočuli sme sa aj o vyjadrovaní medzinárodnej solidarity.
Kto však vie s istotou povedať, aký bude rozsudok? My, obžalovaní, sme v poslednom prehlásení uviedli: Či už skončíme za mrežami alebo nie, kórejská vláda nemôže zabrániť rastu počtu socialistických pracujúcich. Kapitalizmus ženie pracujúcich k socializmu každý deň. Žalobcovia tvrdili, že zastávame veľmi nebezpečnú ideológiu. Myslíte si, že je to tak? Ak áno, nechajme tomu teda voľný priebeh. Ak majú pravdu žalobcovia, pracujúci a ľudia sami odmietnu našu ideológiu, socializmus!
- - -
Ďalšie informácie o súdnom spore a solidárnej akcii PA v Bratislave nájdeš v článku
Ôsmim pracujúcim v Južnej Kórei hrozí väzenie za politické názory. Ďakujeme všetkým, ktorý sa zapojili do aktivít na podporu SWLK.
Priama akcia