5. júl 2008
Starbucks sa prezentuje ako korporácia so vznešenou etikou. Keď však príde na vlastných zamestnancov, odhaľuje sa jej skutočná tvár – ostrá protiodborárska politika. Na dnešný deň (5.7.08) zvolali odborové konfederácie IWW a MAP Globálny akčný deň proti protiodborárskym praktikám siete kaviarní Starbucks. Priama akcia – MAP sa pripája, a hoci s oneskorením, predsa vyzýva k zapojeniu sa aj v ďalších dňoch aspoň zaslaním protestných faxov do pražskej pobočky korporácie.
Praktiky v Španielsku...
24. apríla 2008 dostala Mónica z centrálnej pobočky Starbucks v Sevillehodinovú výpoveď . Pracovala tu rok a pol. Oblastný manažér sa zrazu vyjadril, že „spôsobovala problémy medzi kolegyňami“. Postavila sa proti vedeniu, keď požadovalo, aby ľudia pracovali aj počas sviatkov bez príplatkov, a odmietla navštevovať pracovné stretnutia mimo pracovného času, za ktoré neboli žiadne bonusy ani pracovné voľno. Prepustená bola potom, ako sa začala pýtať na podrobnosti prepustenia iného zamestnanca vyhodeného pred nejakým časom. Manažér predajne jej viackrát povedal, že nesmie mať nič dočinenia s odbormi. O pár dní neskôr bola prepustená. Je členkou anarchosyndikalistického (t.j., riadeného radovými členmi) zväzu CNT, ktorý žiada jej znovuzamestnanie. O prípade sme už informovali v článku Španielska CNT-MAP vyzýva k medzinárodnému protestu proti StarFucks.
... a v USA
O mesiac neskôr, 6. júla 2008, bol v Grand Rapids (Michigan, USA) prepustený čašník Cole Dorsey. Cole pracoval v Starbucks vyše 2 rokov a je členom odborového zväzu IWW Starbucks Workers Union. Národná komisia pre pracovné vzťahy (National Labour Relations Board) v roku 2006 už raz rozhodovala o nezákonnom prepustení dvoch pracovníkov a nariadila ich znovuzamestnanie. Teraz rieši toto najnovšie porušenie zákona zo strany Starbucks. V USA ide o ďalší krok korporácie v kampani prenasledovania pracujúcich, ktorí sa odvážili postaviť sa za zlepšenie svojich pracovných podmienok. IWW pripravila k akciám nasledujúci leták.
Ťažká situácia pre organizovanie sa
Odvetvie služieb, kde pôsobí Starbucks, má dlhú tradíciu biednych miezd, neexistencie odborov a nedodržiavania zamestnaneckých práv. Firma Starbucks je pevne rozhodnutá, že to tak ostane aj naďalej, a ide po každom, kto sa snaží o zmenu. Vzhľadom na to, že množstvo pracovných miest sa presúva z tradičného priemyslu do nových sektorov služieb, pracujúci ako Mónica a Cole uskutočňujú dôležitý a ťažký prvý krok pri obrane zamestnaneckých práv na moderných pracoviskách.
Globálna solidarita a naša účasť
Oba odborové zväzy zvolali na 5. júla deň akcií, aby upozornili na tieto prípady. Daj prosím vedieť Starbucks o ich prenasledovaní odborov tak, že sa k nám pridáš a budeš žiadať ľudí, aby si kávu kupovali inde (platí to predovšetkým pre Prahu, kde sa nachádzajú tieto pobočky). Túto výzvu podporili aj viaceré sekcie MAP. Rôzne aktivity (od oblepenia predajní plagátmi po demonštrácie) sa konali v Španielsku, Nemecku, Rusku, Portugalsku, Veľkej Británii a v ďalších krajinách. Priama akcia posiela 5. júla protestný fax do Prahy (klikni sem a uvidíš vzor faxu podľa faxu zaslaného PA, stačí mierne upraviť hlavičku a text a môžeš ho vytlačiť a ísť hneď poslať aj ty; prípadne ho môžeš upraviť do podoby e-mailu a poslať do pražských pobočiek).
Podľa webstránky založenej Sekretariátom Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) preložil Michal Tulík